přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. ledna 2022, 14:24

Hvězdy rozzáří Nehvizdy již popáté

Mezinárodní mítink Hvězdy v Nehvizdech se již natrvalo zabydlel nejen v české termínové listině. Jeho kvalita rok od roku stoupá, o čem hovoří i fakt, že je součástí World Indoor Tour kategorie Silver. Pátý ročník tohoto klání slibuje velmi atraktivní atletickou podívanou s domácími i zahraničními hvězdami.

Každoročním klenotem je mužská koule, kde se letos bude pokoušet o třetí vítězství v řadě úřadující halový mistr Evropy Tomáš Staněk, jenž je zároveň rekordmanem mítinku, když při svém triumfu v roce 2020 stanovil jeho hodnotu na 21.23. Loni pak zaostal o jediný centimetr zpět a letos bude jistě na vlastní zápis opět útočit. Však také o uplynulém víkendu naznačil slibnou formu při Jablonecké hale, kde zahájil sezónu vrhy za jedenadvacet metrů. Ten delší měřil 21.18.

Cestu za vítězným hattrickem však nebude mít rozhodně jednoduchou. Také bosenský borec Mesud Pezer už ví, jaké to je v Nehvizdech vyhrát. Podařilo se mu to v roce 2019. Pak je zde Bob Bertemes s impozantním lucemburským národním rekordem 22.22. Nechybí ani tradiční účastníci českých mítinků jako jsou čtvrtý muž posledního HME Portugalec Francisco Belo, vítěz loňského vrhačského evropského poháru Andrei Toader nebo Brit Lincoln Scott, jenž minulou sezónu ovládl Sečkářův memoriál v Brně. Když k tomu přičteme ještě sedmého z HME v Toruni Nora Marcuse Thomsena, je jasné, že to bude v Nehvizdech létat daleko za dvacet metrů.

Ženská koule si odbyde v mezinárodním měřítku svou premiéru, a ta bude beze sporu velmi kvalitní. Někdejší světovou šampionku a ženu, která má kompletní sbírku cenných kovů z MS pod otevřeným nebem Christinu Schwanitzovou snad ani není nutné představovat. Osobní rekord 20.77 hovoří za své. Pak je zde sedmá žena olympijského finále v Tokiu a stříbrná z HME v Toruni Fanny Roosová ze Švédska. Jen o příčku za ní se při olympijském svátku v japonské metropoli umístila další Němka Sara Gambettaová a až z Kanady přicestuje vítězka poslední univerziády Sarah Mittonová s osobákem 18.89. Špičkovou sestavu pak doplňuje ještě pátá z Toruně Nizozemka Jessica Schilderová.

Neskutečně nadupaná je též předběžná startovní listina mužské výšky. Samozřejmě v ní nemohou chybět překvapivý mistr Evropy do 23 let z Tallinnu Jan Štefela a také Marek Bahník. Hlavním favoritem ovšem bude skokanský fenomén JuVaughn Harrison. Mladík ze Spojených států skončil ve výškařském olympijském finále sedmý a v tom dálkařském byl dokonce pátý. Loni si posunul hodnotu kariérního maxima už na 236 centimetrů. Jen o centimetr méně má pak skočeno korejský rekordman Sanghyeok Woo, jenž byl v Tokiu díky výkonu 235 centimetrů dokonce čtvrtý.

Vítězství z loňského roku obhajuje Belgičan Thomas Carmoy, když loni v Nehvizdech porazil dokonce i pozdějšího olympijského šampiona Gianmarca Tamberiho a následně vybojoval na HME v Toruni bronz. Vrací se také spoludržitel rekordu mítinku 226 centimetrů Brazilec Fernando Ferreira, jenž dělil vítězství a rekordní zápis s Jamalem Wilsonem v sezóně 2020. Vysoké ambice má i japonský národní rekordman Naoto Tobe (NR 235 centimetrů). Ještě o centimetr výše umí Syřan Majd Ghazal, bronzový medailista z MS v Londýně 2017. Němec Tobias Potye a Litevec Andrius Glebauskas skončili na loňském HME v Toruni těsně pod stupni vítězů na čtvrté a páté příčce. Dalším olympijským finalistou v sektoru bude Bulhar Tihomir Ivanov, který byl desátý na hrách v Riu 2016.

Stejně jako u ženské koule i mezi výškařkami musíme hledat favoritky mezi atletkami ze zahraničí, ať už se jedná o vítězku univerziády v Neapoli Ukrajinku Julii Čumačenkovou nebo šestou z olympiády v Tokiu Safinu Sadullayevovou z Uzbekistánu či Rusku Marii Kochanovou. Velké šance na vítězství a také překonání rekordu mítinku, který má výkonem 192 centimetrů v držení od roku 2019 Naděžda Dusanová, má bronzová z HME v Toruni Ella Junnilaová s finským národním maximem 196 centimetrů.

Pátý ročník mezinárodního mítinku World Indoor Tour (Silver) Hvězdy v Nehvizdech se uskuteční v neděli 30. ledna v hale AK Sokol Nehvizdy. Národní program startuje v 15:00 a bude možné ho sledovat prostřednictvím streamu na webových stránkách http://hvezdyvnehvizdech.cz/, stejně jako hlavní program od 17:00.

Petr Jelínek, foto: cpa

Vytisknout