přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. července 2020, 14:54

Hvězdný souboj štafet na ranveji

Český atletický svaz a RunCzech se propojují v projektu Elite Run, který se uskuteční v rámci běžeckého víkendu na pražském letišti Václava Havla 18. a 19. července. Nedělní elitní závod štafet s předními českými reprezentanty, který vedle kapitánek Mäki a Mezuliáníkové ozdobí třeba čtvrtkaři Vondrová či Maslák, bude vyvrcholením běžeckého svátku v rámci pražského Runway Runu.

„Běhání je integrální součástí atletiky a Český atletický svaz podporuje a provozuje nejen atletiku na dráze, ale věnujeme se také běhům mimo dráhu. Bohužel v současné sice již uvolněné pokoronavirové situaci stále platí, že masové běhy nelze provozovat v tak velkém počtu závodníků, a tak jsou někteří organizátoři značně handicapovaní,“ říká předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník.

„Chceme proto tento segment podpořit. Hledáme možnosti, jak i přes současnou situaci závody a příležitosti pro běžce uskutečňovat. Odložený domácí šampionát v půlmaratonu se spolu se závodem pro veřejnost uskuteční o tomto víkendu, sice ne přímo v Pardubicích, ale nedaleko od nich. Zároveň chceme podpořit i další organizátory, mezi něž patří RunCzech,“ dodává Varhaník.

„Březen a duben, to byla pro nás noční můra, ale o tom už nechci mluvit, myslím na budoucnost,“ začal svůj proslov prezident organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo a pochvaloval si spolupráci se svazem. „Jsme rádi, že jsme našli způsob, jak znovu umožnit tisícům běžců zažít závodní adrenalin a užít si akce na speciálních místech. Ať už je to letní výzva Česko běží dál, kde se běhá na trasách certifikovaných Českým atletickým svazem (zde se těží z práce RunCzechu v minulých letech – pozn.), nebo závod Runway Run Praha, kde můžeme společně uspořádat závod pro elitní atlety,“ uvedl Capalbo k novince, která byla připravena v době krize. 

„Těšíme se na hodně účastníků, televizních diváků přímého přenosu a návštěvníků Runway Parku na Letišti Praha. Celá akce začne sobotním Sunset Runem na 5 kilometrů (18. 7.) a bude pokračovat v neděli (19. 7.). Běžce čeká v 8:30 Breakfast Run a poté dva dm rodinné běhy. Jeden v 10:30 a druhý v 17:00, takže účastníci budou moci sledovat elitní závod přímo na místě z diváckého sektoru,” uvedl Capalbo.

Kamarádky i rivalky

Vrcholem nedělního programu Runway Run pak bude po 16. hodině v neděli štafetový závod Elite s významnými českými reprezentanty. Pod vedením dvou kapitánek Kristiiny Mäki a Diany Mezuliáníkové se diváci mohou těšit na štafetu s úseky 1000 – 500 – 500 – 1000 metrů na ranveji pražského letiště Václava Havla. Netradiční „silniční“ mix štafeta složená ze dvou mužů a dvou žen se uskuteční v přímém přenosu České televize.

„Těším se na netradiční závod, zajímavé to bude už jen v tom, že druhá štafeta nebude vědět, jak sestavíme pořadí závodníků, říká Kristiina Mäki. „Jména do svého týmu jsem volila tak, aby štafeta byla silná, ale zároveň pestrá ve věkových kategoriích mladších účastníků jako je Bára Malíková či čerstvá dorostenecká rekordmanka na 1000 metrů Pavla Štoudková. Věřím, že sestavení štafety se nám povede tak, abychom tým „modrých” roznesli na kopytech,” uvedla.

Červená štafeta bude mít ve svém týmu Filipa Sasínka, Pavla Masláka a zmíněnou Malíkovou, náhradníkem je vedle Štoudkové také Hakim Saleh, půlkař připravený v případě potřeby na kilák i „pětikilo“. „Filipa jsem se ani neptala, a souhlasil, u Pavla to bylo s ohledem na extraligu o den dříve složitější, ale uhrála jsem to, protože jsem kmotra jeho dcery,“ usmívala se při představování tvorby jejího týmu.

Sama Mäki počítá se svou aktivní účastí, přestože její příprava už není s ohledem na čtvrtý měsíc těhotenství úplně na maximum. (Více o jejím přerušení kariéry ještě dnes v rozhovoru na YouTube a také zde na webu.)

„Jsem ráda za každou příležitost zviditelnění atletiky a věřím, že takový souboj štafet bude divácky zajímavý i vzhledem k tomu, že se na startu objeví zvučná jména,“ říká Diana Mezuliáníková, lídr Modré štafety. „S druhou kapitánkou Kristiinou jsme vybíraly členy tak, aby byl závod vyrovnaný, přesto o vítězství mého týmu vůbec nepochybuji,” říkala sebevědomě směrem ke štafetě postavené její velkou kamarádkou, ale i soupeřkou.

Není divu, Mezuliáníkové prý všichni na pozvánku do týmu kývli bez řečí a spolu s dvojicí elitních středotraťařů Jan Friš a Filip Šnejdr se v týmu představí ve skvělé formě závodící čtvrtkařka Lada Vondrová. V případě potřeby pak budou připraveni zaskočit tréninkoví parťáci Mezuliáníkové Anna Šimková a Jakub Hofta.

Kapitánky budou losovat o to, kdo poběží v prvním úseku, další taktika je pak již na každém z jednotlivých týmů. Podmínkou je, že kilometrové úseky musí běžet jak muž, tak žena, z čehož plyne genderová vyváženost i na poloviční distanci.

Nominace hvězdných štafet:

  • Červená štafeta: Kristiina Mäki, Filip Sasínek, Barbora Malíková, Pavel Maslák
    • Náhradníci: Pavla Štoudková, Hakim Saleh
  • Modrá štafeta: Diana Mezuliáníková, Jan Friš, Lada Vondrová, Filip Šnejdr
    • Náhradníci: Anna Šimková, Jakub Hofta

Český atletický svaz dlouhodobě podporuje běhy mimo dráhu a projektem Český běh se snaží být autoritou a zárukou běžcům, svaz certifikuje tratě, spolupracuje s organizátory běhů, pořádá odborné trenérské semináře a další aktivity na podporu běhání v České republice, které se kloubí na platformě ceskybeh.cz„A nyní také podporujeme projekt Česko běží dál a Runway Run s vyvrcholením elitního běhu českých reprezentantů,“ dodává Varhaník.

Michal Procházka, foto: ČAS - Eduard Erben

Vytisknout