přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. listopadu 2020, 11:15

Hvězdní vícebojaři na Reunionu

Vícebojařská Challenge začíná každoročně koncem dubna v italské Laně. Nadcházející ročník však začne nezvykle brzy, a to již v prosinci ve francouzském departmentu Reunion, kde si zazávodí například i světový rekordman Kevin Mayer nebo mistryně světa Katarina Johnson-Thompsonová.

Od 6. dubna letošního roku bylo pozastaveno kvalifikační období pro olympijské hry v Tokiu. Tato výluka končí 30. listopadu a vícebojaři se tak rozhodli využít znovuobnovení kvalifikačního okna již v prosinci. Ve dnech 18. a 19. prosince se na francouzském ostrově Reunion v indickém oceánu uskuteční první mítink vícebojařské Challenge World athletics.

Největší hvězdou závodu desetibojařů by měl být světový rekordman Kevin Mayer. Tento mítink měl být původně malým závodem právě pro něj, aby se mohl kvalifikovat na olympijské hry v Tokiu, kde by měl obhajovat stříbro z Ria. Postupem času ovšem začali projevovat zájem o start na Reunionu i další elitní vícebojaři a vícebojařky, čehož využila Světová atletika a zařadila tento závod do kalendáře vícebojařské Challenge.

Osmadvacetiletý Mayer by rád na Reunionu splnil ostrý kvalifikační limit 8350 bodů, což by pro něj neměl být problém, pokud závod ve zdraví dokončí. Pravdou je, že od zisku stříbrného cenného kovu v Riu před čtyřmi a půl lety dokončil pouze dva desetiboje, když se na MS v Londýně 2017 stal světovým šampionem a o rok později v Talence vylepšil hodnotu světového rekordu na 9126 bodů. Na posledních dvou mezinárodních vrcholech se mu ovšem zas tak nedařilo. Při mistrovství Evropy v Berlíně 2018 zapsal v dálkařském sektoru tři křížky, což mu sebralo veškeré naděje na zisk očekávaného zlata a závod ukončil. Na loňském mistrovství světa v Dauhá pak musel v průběhu druhého soutěžního dne odstoupit pro zranění. Před startem na Reunionu je však v dobrém rozpoložení. „Nemohu se dočkat, až se dostanu zpátky na dráhu a ukážu všechno, na čem jsem letos pracoval a splním olympijský limit. Když ho budu mít, zbavím se tlaku a budu moci v klidu dokončit svou přípravu směrem k Tokiu,“ nechal se slyšet.

Velmi zajímavé obsazení by měla mít i soutěž sedmibojařek. Čerstvě totiž potvrdila účast úřadující mistryně světa v hale i pod otevřeným nebem a držitelka britského národního rekordu v sedmiboji 6981 Katarina Johnson-Thompsonová. Žena, která má ve své medailové sbírce i dva tituly halové mistryně Evropy bude největší kandidátkou na prvenství. Proti ní se postaví například mistryně Evropy do 22 let z loňského roku Geraldine Ruckstuhlová nebo někdejší dvojnásobná halová i venkovní mistryně Evropy Antoinette Nana Djimouová. Silnou ženskou rakouskou vícebojařskou školu zastupuje několikanásobná medailistka z mládežnických MS a ME Sarah Laggerová.

Vícebojařská Challenge by pak měla pokračovat 24. a 25. dubna příštího roku v italské Laně. Následují Panamerické hry v kanadské metropoli Ottawě (15. a 16. května), tradiční mítink v rakouském Götzisu (29. a 30. května), závod v Aroně na kanárském ostrově Tenerife (12. – 13. červen), mítink v německém Ratingenu (19. a 20. června), olympijské hry v Tokiu a mítink ve francouzském Talence (18. a 19. září). Právě organizátoři závodu Decastar v Talence pořádají také prosincový mítink na Reunionu.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout