přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. července 2020, 12:57

Hvězdné házení a další víkendová atletika

Víkendová atletika na našem území nebyla o uplynulém víkendu pouze o vícebojích. V neděli se uskutečnil třináctý ročník Hvězdného házení. Závodilo se také ve světě.

Domažlice

Na Chodsku se odehrál 13. ročník Hvězdného házení a 11. ročník Memoriálu Jana Mazance. Právě vrhačské disciplíny byly ozdobou tohoto již tradičního mítinku. Koulař Tomáš Staněk si vylepšil výkonem 21.24 své letošní sezónní maximum, když překonal svůj vrh z Kladna o jedenáct centimetrů. Celkem dokázal v závodě třikrát přehodit dvacetimetrovou hranici. Dařilo se také jeho tréninkové kolegyni ze skupiny Petra Stehlíka Markétě Červenkové. Dlouholetá česká jednička této disciplíny pokořila podruhé v kariéře osmnáctimetrovou metu. Tentokrát se jí to podařilo o jeden centimetr. Doposud hodila lépe pouze při svém olomouckém osobáku před několika týdny.

V mužské oštěpařské soutěži kraloval Vítězslav Veselý, jenž zapsal 76.14. Zdatně mu však sekundoval Belgičan Timothy Herman za 75.74. Přes sedmdesát metrů se dostali ještě třetí Jaroslav Jílek (71.61) a čtvrtý Kryštof Kozač, pro něhož je 70.38 novým osobním rekordem. Mezi ženami zvítězila Italka Carolina Viscaová za 54.75 před Martinou Píšovou (54.57) a Andreou Železnou (53.55).

V diskařských soutěžích si udrželi svou letošní neporazitelnost Marek Bárta a Eliška Staňková. Bárta zvítězil hodem na 61.37 a porazil svého tréninkového kolegu Tomáše Voňavku (59.72). Staňková vládla diskařskému kruhu naprosto neohroženě za 58.29.

Zajímavé výkony byly k vidění také na dráze. V závodě na 5000 metrů se Jakubu Zemaníkovi při jeho vůbec prvním startu v roce 2020 podařilo výrazně vylepšit nejlepší český čas na této distanci, když si s tratí poradil v čase 14:20.24. S muži běžela také Marcela Joglová a byl z toho nový osobní rekord 16:31.28. Na osmistovce byli nejrychlejší Kimberley Ficenec (2:07.50) a Viktor Šinágl (1:51.13). Na poloviční trati zvítězili Martina Hofmanová (54.87) a Tomáš Nevole (48.47).

Clermont

Mítink v americkém Clermontu byl ve znamení špičkových sprintů. Hned dva nejlepší světové výkony roku zaznamenala Shaunae Miller-Uibová. Bahamská vicemistryně světa na čtvrtce testovala svou rychlost na kratších vzdálenostech. Na stovce poprvé v kariéře pokořila jedenáctivteřinovou hranici, když prolétla rovinku v čase 10.98, což se letos ještě žádné ženě nepodařilo. Druhý den pak zaběhla časem 21.98 nejrychlejší světový čas tohoto roku i na dvoustovce. Miller-Uibová se stala čtvrtou ženou historie, která zvládla stovku pod 11, dvoustovku pod 22 a čtvrtku pod 49.

Na mužské stovce prožil úspěšný comeback Američan Trayvon Bromell. Po vleklých zdravotních problémech zaznamenal hned v rozběhu čtvrtý nejrychlejší čas své kariéry 9.90. Rychlejší byl letos pouze leader průběžných světových statistik Michael Norman (9.86). Bromell porazil v přímém souboji Noaha Lylese (10.04). V druhém rozběhu zvítězil Kanaďan Andre de Grasse za 9.97. Do finále už Bromell nenastoupil. Z prvenství v něm se tak radoval Lyles za 9.93 před de Grassem (9.97). Při tomto běhu ovšem foukal příliš silný vítr do zad o hodnotě 2.3 m/s. Druhý den se Noah Lyles vyhoupl do čela letošních světových tabulek na dvoustovce, když proběhl zatáčku s rovinkou za 19.94. Pod dvacet vteřin stlačil svůj čas také Steven Gardiner z Baham (19.96). O další letošní nejlepší světový výkon závodního víkendu v Clermontu se pak postaral na hladké čtvrtce Jamajčan Akeem Bloomfield. Této statistice momentálně vévodí časem 45.07. Světový šampion na stodesítce překážek Grant Holloway zaběhl 13.35 a o setinu porazil svého krajana Devona Allena (13.36).

Lovelhe

Výjimečné diskařské výkony padaly v portugalském Lovelhe. Kolumbijec Mauricio Ortega se stal prvním Jihoameričanem, kterému se podařilo přehodit sedmdesát metrů. Svůj vlastní kontinentální rekord vylepšil o více než tři metry na 70.29 a dostal se o čtyři centimetry do čela letošních světových tabulek před Švéda Daniel Stahla. Dařilo se také jeho tréninkovému parťákovi Juanu Caicedovi. Ten poslal své náčiní do vzdálenosti 69.60, čímž posunul hodnotu svého ekvádorského národního rekordu o více než šest metrů. V letošních světových tabulkách je čtvrtý.

Wallkill

Nového leadera mají také letošní průběžné světové statistiky kladivářů. Stal se jím Američan Rudy Winkler. Finalista loňského mistrovství světa v katarském Dauhá poprvé v kariéře přehodil osmdesát metrů. Výkonem 80.70 si vylepšil osobák o tři metry a je prvním osmdesátimetrovým kladivářem této sezóny.

Bern

Na domácí dráze ve švýcarském Bernu se dařilo překážkáři Jasonu Josephovi, když na stodesítce zaběhl nový národní rekord své domoviny 13.34. Vlastní rekordní zápis srazil o pět setin a momentálně se vyhřívá na druhém místě letošních světových tabulek čtyři setiny za Britem Andy Pozzim.

Národní rekord zaběhla na osmistovce také Irka Ciara Mageeanová, která se stala první běžkyní své země, která zvládla tuto distanci pod dvě minuty. V Bernu zvítězila v čase 1:59.69, což je zatím také druhý nejrychlejší světový čas v této sezóně. Nizozemka Femke Bolová se minulý týden stala vedoucí ženou světových statistik této sezóny na čtvrtce překážek. Nyní je s časem 51.13 i leaderem letošních evropských tabulek na stejné trati bez překážek.

Zweibrücken

Novým osobním rekordem a také nejlepším evropským výkonem této sezóny 86.49 se blýskl v německém Zweibrückenu švédský oštěpař Kim Amb. Na světě letos hodil dále pouze Ind Neeraj Chopra. Závod žen vyhrála hodem na rovných 61 metrů úřadující evropská šampionka Christin Hussongová.

Regensburg

Nejrychlejší Evropankou této sezóny na trati 5000 metrů se stala v Regensburgu německá reprezentantka Alina Rehová, když zaběhla pětku za 15:27.46. Její krajanka Rebekka Hasseová se na stovce zařadila časem 11.11 na druhé místo letošních evropských tabulek.

Celje

O nejvýraznější výkon slovinského národního šampionátu se postarala v závodě na 3000 metrů Maruša Mišmašová. Časem 8:46.44 zaběhla nový národní rekord a je druhá v letošních průběžných evropských tabulkách.

Amstetten/Budapešť

Rakouská vícebojařka Ivona Dadičová zvládla posbírat v průběhu hodinového sedmiboje v rakouském Amstettenu 6235 bodů.

Další špičková vícebojařka Xenia Krizsánová závodila též na domácí půdě v Budapešti, kde zvítězila se součtem 6263 bodů. Překvapila její krajanka Rita Nemesová, která si vylepšila osobní rekord o více než 200 bodů na 6192.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout