přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. června 2012, 14:22

Hvězda Odložilova memoriálu: Jsem ve formě

Oštěpařská šampionka Špotáková se cítí natolik v pohodě, že před pondělním startem absolvuje ještě i diamantový mítink v New Yorku. Její zlepšující se forma dává naději, že by na Strahově mohlo padnout i sedmdesát metrů.

spot_odloz09_jk_v.jpgDevatenáctý ročník Memoriálu Josefa Odložila se může jako tradičně opřít o svou největší domácí hvězdu. Barbora Špotáková (na foto z ročníku 2009) pochopitelně lituje, že se mítink tentokrát nekoná na jejím domovském stadionu na pražské Julisce, ale o kousek vedle a výš na Strahově. „I tady jsem už hodila daleko, i když se tu zvláštně točí vítr. Hlavně doufám, že přijdou lidi a předvedu jim pěkné a daleké hody,“ přála si svěřenkyně Jana Železného, vedle níž na startovce nechybí domácí kolegyně Klimešová a Šedivá či Němky Stahlová a Molitorová.

Než se Špotáková vydá v pondělí na 16:20 do oštěpařského sektoru na stadionu Evžena Rošického, čeká ji ještě jeden závod. „Rozhodli jsme se na poslední chvíli startovat na Diamantové lize v New Yorku. Cítím se zdravá, ve formě, chce se mi závodit a nějak jsem si nedovedla představit, že bych se na mítink dívala v televizi,“ vysvětlila svou motivaci k doplnění sobotního mítinku v USA do plánu soutěží. „Impuls vzešel ode mě. Letos se po závodech necítím tak unavená jako dříve, za dva dny jsem schopna trénovat. Házíme běžně obden, takže mám tolik hodů, že tělo je zvyklé. Už je to skoro jako chůze,“ říkala v nadsázce. „Hlavní je, že se dá hned ten večer odletět a v neděli dopoledne jsem doma, takže čas na regeneraci do Odložila je dost dlouhý,“ dodala své další pohnutky.

Pro Špotákovou však tato varianta skýtá ještě jedno plus. „Maria ani Christina v New Yorku nebudou a pokud se mi podaří zvýšit náskok, měla bych pak třeba možnost vynechat jeden diamantový mítink před olympiádou,“ naznačila své úvahy. Obavy nemá ani z dlouhé cesty. „Za devět hodin jsem tam, to jde. Není to jako Eugene, kam jsem cestovala celý den,“ připomněla své starty v Oregonu, mnohem vzdálenějším státu USA, kde navíc musela dostát povinnostem vůči sponzorům.

„Cítím se na to, abych těch sedmdesát překonala již někdy teď. A svěťák? Je lepší hodit ho tam, kde to čekají,“ s úsměvem pravila ke krabičce čokolády, v níž přinesl šéf mítinku Miroslav Ševčík na ukázku dvacet tisíc amerických dolarů, které slíbil Špotákové právě jako dar za překonání 72.28 metru. „Jsme styloví, takže nenosíme peníze v krabici od vína,“ vtipkoval Ševčík, jinak synovec zesnulého Josefa Odložila, na jehož počest se mítink koná.

Domácí vs. zahraniční špička

Hlavní disciplínou memoriálu z celkem třinácti připravených je stejně jako v posledních letech patnáctistovka, v níž získal právě Odložil stříbrnou medaili na olympiádě v Tokiu 1964. Početné pole přihlášených si vynutilo dva běhy, v tom „áčkovém“ se představí borci s osobními rekordy blízko třech a půl minuty v čele se Španělem Higuerem a Etiopanem Mekonnenem. Chybět by neměl ani halový vicemistr světa Holuša při své letošní premiéře na 1500 m.

Vynikající výkony slibují obě čtyřstovky překážek. V té mužské se postaví Prorok hned čtyřem soupeřům, kteří už ve své kariéře zaběhli čas pod 49 vteřin. Z českého pohledu bude ještě zajímavější ženský závod, v němž dojde na očekávaný ostrý start Rosolové a pochopitelně se na startu objeví i česká rekordmanka Hejnová a další „Rychlá holka“ Bergrová, nemluvě o dvou nejlepších z mistrovství Evropy v Barceloně, Rusce Anťuchové a Bulharce Stambolovové.

Mezi favority svých disciplín rozhodně patří diskařka Cechlová a výškař Bába, byť medailista z loňského HME zatím neá splněna nominační kritéria pro vrcholné akce sezony. Tyčkařku Ptáčníkovou čeká souboj s Australankou Boydovou (už od února vede světové tabulky) a Němkou Spiegelburgovou.

Medailisté ze světových akcí Brit Idowu a Rumun Oprea by měli ozdobit trojskok. Ve vyrovnaném poli silných mužů v koulařském sektoru nebude chybět duo pro ME Žalský-Prášil. Podle všeho bez české účastí budou ženská dvoustovka a mužská stodesítka překážek, v nichž jsou podle osobních rekordů favority Rodriguezová z Portorika a Američan Atkins. Naopak ve stýplu by se měla objevit držitelka národního rekordu právě z loňského Odložila Lustigová. Na stovce najdeme hned osm sprinterů s osobáky pod 10,2 s. Sice mimo hlavní program, ale přesto přichystali pořadatelé bonus pro tyčkaře Kudličku v případě překonání českého rekordu.

Špotáková by se ráda zbavila fénu

Memoriál Josefa Odložila proběhne v pondělí 11. června v Praze na Strahově, kvůli rekonstrukci budov u stadionu na Julisce, který mítink jindy hostí. Vzhledem k probíhajícímu ME ve fotbale se posunul časový pořad a předprogram se tak uskuteční již od 11:30, kdy začíná žákovskými závody „O pohár pražského primátoru“ a pokračuje ve 12:45 Dukla mítinkem. To hlavní vypukne krátce před 15. hodinou a vyvrcholí v půl šesté. Posílena bude linka 217 na Strahov, a to z obou směrů, od Anděla i Dejvické.

„Bude možnost přinést starý elektrospotřebič?“ zajímala se při dnešní tiskové konferenci Barbora Špotáková. „Mám tam nějaký fén a pevnou linku,“ vysvětlila svůj dotaz a dostala kladnou odpověď. Stejně jako v předešlých letech zde proběhne akce „Zatočte s elektroodpadem“, v jejímž rámci proběhne slosování o nějaký ten nový spotřebič. Výhru je možné si odnést i bez toho, že divák něco přinese - vstupenky, které jsou volně ke stažení i na stránkách mítinku, se na závěr programu budou losovat o ceny.

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Vytisknout