přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. února 2023, 23:58

Hustopečskému skákání kralovali Lake a Kerr

Třiadvacátý ročník mezinárodního mítinku Hustopečské skákání opanovali Britka Morgan Lake a Novozélanďan Hamish Kerr. Jan Štefela skončil sedmý.

Soutěž žen měla opravdu nabitou startovní listinu v čele se světovou šampionkou Eleanor Patterson. Té se ovšem při její letošní závodní premiéře příliš nedařilo a skončila až šestá za 187 centimetrů. Naopak životní závod za sebou má Britka Morgan Lake. Pravidelná účastnice Hustopečského skákání totiž letošnímu ročníku kralovala v novém národním rekordu 199 centimetrů. Dosud držela historické maximum své země společně s Katarinou Johnson-Thompson. Nyní se však jeho dvoucentimetrovým vylepšením v této statistice osamostatnila a v letošních průběžných světových tabulkách se vyhoupla na druhé místo. Poté si nechala na stojany nastavit 201 centimetrů, což by znamenalo posunutí rekordu mítinku Němky Ariane Friedrich z roku 2009 a zároveň útok na nejlepší světový výkon Ukrajinky Yaroslavy Mahuchikh. Tato hodnota jí pro tentokrát odolala, nicméně hustopečský primát už jí nikdo nevzal.

Druhá Iryna Gerashchenko z Ukrajiny si skočila sezónní maximum 197 centimetrů, se kterým dělí čtvrté místo letošních halových světových tabulek s Američankou Vashti Cunningham. Na bronzový stupínek vystoupala Kristina Ochvinnikova z Kazachstánu. Vítězka mítinku v Nehvizdech si v Hustopečích skočila nový halový osobák, když úspěšně překonala laťku ve výšce 195 centimetrů, čímž si kariérní výkon pod střechou posunula o dva centimetry. Čtvrtá skončila další zástupkyně silné ukrajinské výškařské školy a vítězka Hustopečského skákání z roku 2019 Kateryna Tabashnyk za 193 centimetrů. Velmi příjemným překvapením bylo páté místo australské juniorky Erin Shaw, která závodila vůbec poprvé v hale a hned si posunula své absolutní kariérní maximum na 190 centimetrů.

Klára Krejčiříková zapsala 175 centimetrů, což stačilo na dvanácté místo. Výrazně lépe se vedlo v B závodě Denise Pešové, která v něm skončila druhá ve vylepšeném sezónním maximu 181 centimetrů.

V soutěži mužů se pouze jedinému závodníkovi podařilo pokořit 230 centimetrů. Byl jím při svém letošním prvním halovém startu Novozélanďan Hamish Kerr. Bronzový muž halového světového šampionátu v Bělehradě to dokázal druhým pokusem a letos skočil výše pouze Rus Danil Lysenko. Na stupně vítězů ho doprovodili Mexičané. Edgar Rivera zvládl 227 napoprvé a měl naprosto čistý zápis. Jeho reprezentační parťák Erik Portillo byl úspěšný též úvodním pokusem, ale měl na svém kontě dvě zaváhání na 224, a to ho odsunulo na třetí místo. Zdolaných 227 je však jeho absolutním osobním maximem.

Jan Štefela i Josef Adámek zdolali shodně 216 centimetrů. Štefela to zvládl hned napoprvé a do té doby měl čistý zápis, což mu vyneslo v celkovém pořadí dělenou sedmou pozici. Adámek překonal tuto hodnotu napotřetí a skončil jedenáctý. Oběma se podařilo posunout letošní nejlepší český výkon. O něco spokojenější však mohl být Adámek, jenž si z Hustopečí odvezl nový halový osobák.

Výsledky

Petr Jelínek

Vytisknout