Hustopeče opanovali Gale a Mansonová

neděle 9. února 2020
Seriál High Jump Grand Prix vyvrcholil v Hustopečích, kde se dařilo britským reprezentantům. V nových osobních rekordech zvítězili Tom Gale a Nikki Mansonová. Z osobáků se radovali také Marek Bahník a Bára Sajdoková.

Ani letos v mužském závodě neodolala v Hustopečích hranice 230 centimetrů. Tentokrát se jí podařilo zdolat hned třem borcům. Své vítězství z Beskydské laťky zopakoval mladý Brit Tom Gale, jenž se úspěšně přenesl přes laťku o hodnotě 233 centimetrů a mohl se radoval nejen z prvenství, ale také z nového absolutního osobního rekordu. S přehledem také ovládl celkové pořadí High Jump Grand Prix. O druhé místo bojovali stejně jako v Třinci Polák Sylwester Bednarek a Jamal Wilson z Baham. I tentokrát skočili stejnou výšku, když shodně překonali 230 centimetrů. V Hustopečích ale druhou příčku jako v Třinci nedělili, jelikož Bednarek skočil 230 druhým pokusem, zatímco Wilson až napotřetí. Další tři výškaři zvládli zapsat 227 centimetrů. Nejlepší zápis vynesl na čtvrté místo Mexičana Edgara Riveru před pátým Kubáncem Enriquem Zayasem a Keňanem Matthewem Sawem. Důvod k radosti měl také devátý Marek Bahník. Ten zahájil soutěž na základní výšce 210, kterou stejně jako následných 215 skočil napoprvé. Druhým pokusem si pak na 220 vyrovnal osobní maximum. To však nebylo z jeho strany vše. Zabojoval totiž i na hodnotě 224 centimetrů, kterou zdolal napotřetí a mohl se tak radovat z nového osobáku.

Závod žen měl překvapivou vítězku. Stala se jí Britka Nikki Mansonová. Nutno však dodat, že se jednalo o primát zasloužený. Mansonová měla čistý zápis až do 190 a byla jedinou závodnicí, která zdolala i 193 centimetrů. Její radost byla dvojnásobná, když si tímto výkonem vylepšila kariérní maximum. Druhou příčku si vyskákala Ukrajinka Iryna Heraščenková, která zvládla 190 napoprvé a jelikož zvítězila v Třinci, získala prvenství i letošní High Jump Grand Prix. Na stupně vítězů vystoupala ještě Britka Morgan Lakeová. Pro ni byly Hustopeče vůbec prvním letošním startem, při kterém zaznamenala 190 centimetrů. Hned sedm závodnic pak zapsalo 187 centimetrů. Nejméně pokusů na to potřebovaly Světlana Radzivilová z Uzbekistánu a Priscilla Frederick z Antiguy a Barbudy. Bára Sajdoková pak dělila sedmé místo s Ukrajinkou Julií Čumačenkovou. Třinecká výškařka měla čistý zápis až do výšky 184 centimetrů a napodruhé byla úspěšná i na 187, čímž si o jeden centimetr vylepšila absolutní osobní rekord. Ten halový posunula o dva centimetry. Druhá česká zástupkyně Klára Krejčiříková skočila 184 centimetrů a byla jedenáctá.