přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. května 2021, 14:03

Hrubá zvítězila na Krétě

Kromě Götzisu a Chořova se závodilo na mnoha dalších místech napříč všemi kontinenty. Nejvýraznější českou stopu zanechala výškařka Michaela Hrubá, která vyhrála na mítinku v řecké Chanii.

Pro svěřenkyni Jaroslava Báby se jednalo o letošní druhý start v rámci letní sezóny. Ten úvodní si odbyla na mítinku ČAS v Ostravě, kde zvítězila výkonem 186 centimetrů. O uplynulém víkendu pak odcestovala ke svému prvnímu zahraničnímu startu na řecký ostrov Kréta. Se svým vystoupením při závodě v Chanii mohla být jistě spokojena. Třetím pokusem se totiž dokázala úspěšně přenést přes 191 centimetrů a soutěž výškařek opanovala. Jedná se o její nejlepší výkon od halového evropského šampionátu v Glasgow 2019. Vlastní letošní nejlepší český výkon vylepšila o pět centimetrů. Druhou českou zástupkyní byla na stovce překážek Lucie Čuda Koudelová, která finišovala jako čtvrtá v čase 13.48. Nejkvalitnější výkon mítinku obstaral řecký dálkař Miltiadis Tentoglou, jenž dolétl na 827 centimetrů.

Chula Vista

Světová dálka v podání žen je letos nesmírně kvalitní. Na mítinku v kalifornské Chula Vistě to potvrdila Nigerijka Ese Brumeová, která se vyhoupla do čela letošních světových tabulek díky novému africkému rekordu 717 centimetrů. Předchozí rekordní zápis krajanky Chiomy Ajunwaové z olympiády v Atlantě 1996 posunula o pět centimetrů. Přes sedm metrů se dostala ještě druhá Chartel Maloneová, která zaostala skokem na 707 jen centimetr za vlastním národním rekordem Britských panenských ostrovů. Hned šest dálkařek se v tomto závodě dostalo přes 680. Stejnou disciplínu mužů ovládl výkonem 839 centimetrů úřadující olympijský šampion Jeff Henderson před Marquisem Dendym a Coreym Crawfordem, kteří oba shodně zapsali 829.

Vedoucí ženou letošních světových tabulek ve skoku vysokém je po tomto víkendu Američanka Vashti Cunninghamová, která si vylepšila své kariérní maximum na 202 centimetrů a zařadila se na čtvrtou příčku amerických historických statistik. Nový národní rekord Spojených států zaznamenala hodem na 66.82 oštěpařka Maggie Maloneová. Americké historické maximum krajanky Kary Wingerové z roku 2010 vylepšila o 15 centimetrů a v historických kontinentálních tabulkách se posunula na třetí místo.

Vaxjo

Výrazného posunutí kariérního maxima dosáhl švédský diskař Simon Pettersson. Ten na domácím mítinku ve Vaxju poslal své náčiní do vzdálenosti 69.48 a porazil svého slavnějšího krajana Daniela Stahla, jenž tentokrát zapsal 69.11. Vlastní švédský koulařský národní rekord posunula na 19.30 Fanny Roosová.

Ptuj

Slovinský diskař Kristjan Čeh po roce opět vylepšil vlastní evropský rekord kategorie do 22 let, když na mítinku v Ptuji dopadl jeho disk na 69.52. Tímto výkonem se Čeh zařadil na druhé místo letošních průběžných světových statistik za Daniela Stahla.

College Station

Vlastní juniorský kontinentální rekord na trati 400 metrů vylepšila na mítinku v College Station Američanka Athing Muová. Časem 49.68 srazila z dosavadního maxima dalších osmnáct setin a v historických světových tabulkách juniorské kategorie je čtvrtá.

Další špičkové výkony ze světa

Nizozemka Femke Bolová zaběhla na domácím mítinku v Oordegemu nový národní rekord na trati 400 metrů. Jeden okruh proběhla za 50.56 a je nejrychlejší Evropankou této sezóny.

V keňské metropoli Nairobi zaběhl letošní nejrychlejší světový čas 1:43.84 na mužské osmistovce domácí borec Elias Ngeny.

Jen setinu za nejlepším světovým výkonem svého krajana Trayvona Brommela zaostal na stovce v Clermontu časem 9.89 Američan Isiah Young.

Na druhou příčku letošních průběžných světových statistik se posunula díky novému kariérnímu maximu na stovce překážek 12.44 Američanka Tonea Marschallová. Letos byla zatím rychlejší pouze portorická rekordmanka Jasmine Camacho-Quinnová.

Na mítinku v Havaně se dařilo domácím skokanům. V dálkařském sektoru dolétl Maykel Massó na 839 centimetrů. Trojskokan Andy Diaz je nyní díky výkonu 17.19 druhým mužem letošních světových tabulek.

Petr Jelínek

Vytisknout