Hrubá má zlato z MS, Pejchalová bronz

sobota 18. července 2015
Hned dvojnásobnou radost nám přineslo finále výšky dorostenek na MS do 17 let v Cali. Tyčkař Bárta skončil 17., Vokálová je průběžně v sedmiboji 18.

Michaela Hrubá nenechala již od začátku nikoho na pochybách, že je mezi výškařkami favoritkou na medaili. Ve finále jako jediná překonala 190 centimetrů a stala se jasnou vítězkou. Už její pokus na 185 by byl vítězný. Michaela se poté pokoušela ještě o 194, což by znamenalo limit na MS do Pekingu. Tato výška již na stojanech nezůstala, ale v silném větru má i její vítězný výkon ohromnou kvalitu. Českou radost podrthla i naše druhá zástupkyně v soutěži Lada Pejchalová, která překonala třetím pokusem 182 centimetrů a díky tomu, že předtím měla čistý zápis, brala bronz.

Úspěsný první den sedmiboje má za sebou Tereza Vokálová. Hned na úvodní stovce překážek si zaběhla osobní rekord 13.77. Ve druhé disciplíně, skoku vysokém zdolala 170 centrimetů. V nejméně oblíbené kouli vrhla do vzdálenosti 9.54 a den zakončila svou nejrychlejší dvoustovkou letošní sezony 25.01. V celkovém součtu to pro svěřenkyni Dany Jandové znamená 3251 bodů a průběžné 18. místo. "Terka si dala na překážkách osobak o setinu, takže super začátek," hodnotila první závodní den své svěřenkyně Dana Jandová. "Výška vyšla ke spokojenosti, jen jednou v životě skočila výš. Koule je jedno velke trápení subtilní dívenky, ale dala cca 40 cm od osobáku, ovšem ze sedmého místa pokles na 25. To pak vylepšila krásným během na 200 m v osmé dráze, vyběhla super zatáčku a v nejrychejsim běhu si doběhla pro venkovní osobak, v tom protivětru je to super zakončení prvního dne. Zitra se těší na svojí oblíbenou dálku, ale uvidíme jestli se srovná s kupící se únavou a skočí po ránu to, co umí," shrnula Jandová. Závod vede Kubánka Rodríguezová (3678 b.).

Dobrou formu potvrdila také sprinterka Nikola Bendová, která vyhrála svůj rozběh na 200 metrů v čase 24.33 a může se tak těšit na sobotní semifinále.

Celkové sedmnácté místo obsadil v kvalifikaci tyčkař Dan Bárta, který si skočil osobní rekord. 480 centimetrů. Na postup bylo třeba skočit o patnáct centimetrů výše. "Velkou radost mi dneska udělal Dan, který pod vedením pana Berana skočil osobák v tyči 4.80 m ale na další pokus už neměl tvrdší tyče," uzavřela hodnocení úspěšného dne svých svěřenců Dana Jandová.

O rekord šampionátu se postaral Ukrajinec Piskunov v kladivu, své náčiní posla do vzdálenosti 84.91. Stejný počin se podařil Keňanovi Takimu, který zaběhl na patnáctistovce čas 3:36.38. Za zmínku stojí také výkony čtvrtkařů: V mužském finále vyhrál Jamajčan Taylor v nejrychlejším běhu sezóny 45.27, stejně si počínala ve finále čtvrtkařek Naserová z Bahrajnu (51.50).