přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. ledna 2019, 13:13

Hrubá do Hustopečí i Třince

Výškařský seriál High Grand Prix 2019 má ve startovní listině další hvězdná jména. Pro fanouška české atletiky je jistě tím nejzajímavějším Michaela Hrubá, která by měla závodit na Hustopečském skákání i na Beskydské laťce.

Účastí juniorské mistryně světa i Evropy a šesté ženy z loňského ME tak získaly soutěže na letošní Grand Prix ještě více na atraktivitě. Svěřenkyně trenéra Pogányho naznačila skvělou formu již v úvodu sezóny, když dokázala hned při svém prvním startu vyhovět nominačním požadavkům pro start na halovém mistrovství Evropy v Glasgow, kde by měla obhajovat šesté místo z předešlého kontinentálního šampionátu v Bělehradě. Na pražském Strahově se úspěšně přenesla přes laťku o hodnotě 190 centimetrů a poté nadějně útočila i na 195. V minulosti již několikrát ukázala, že v Hustopečích i Třinci umí závodit.

Kromě Hrubé potvrdila svou účast také Chorvatka Ana Šimičová. Bronzová medailistka z ME v Curychu 2014 a finalistka loňského mistrovství Evropy v Berlíně se může chlubit osobním rekordem 199 centimetrů. Dalším novým jménem je Švédka Sofia Skoogová, sedmá žena olympijských her v Riu de Janeiru.

Ženské startovní pole bude skutečně nabité. Silná bude zejména ukrajinská sestava v čele se stříbrnou medailistkou z MS a výškařkou s osobním rekordem 201 centimetrů Julií Levčenkovou, kterou doplňují Kateřina Tabašniková (OR 198), Oksana Okuněvová (198) a dorostenecká mistryně světa a Evropy Jaroslava Mahučiková (OR 196).

Loňské triumfy v obou závodech bude obhajovat Levern Spencerová ze Svaté Lucie, která je tradiční účastnicí výškařské tour. Nechybí ani další dvoumetrová výškařka Alessia Trostová z Itálie nebo Britka Morgan Lakeová, čtvrtá z HMS v Birminghamu.

Mužskou sestavu nově doplňuje už osmý borec s osobákem přes 230 centimetrů. Tím je čtvrtý z HME v Bělehradě a finalista olympijských her v Riu Bulhar Tihomir Ivanov. Nejkvalitnější kariérní maxima pak mají halový mistr Evropy Sylwester Bednarek z Polska a Číňan Wang Yu. Oba se již dokázali dostat přes 233 centimetrů. Českou nadějí bude Martin Heindl, jenž by se rád kvalifikoval na halový evropský šampionát.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout