Hrochová ve světové konkurenci 17.

pondělí 18. července 2022
Pondělní program na světovém šampionátu v Eugene byl zahájen v brzkých ranních hodinách maratonem žen, kde se dařilo Tereze Hrochové, která doběhla na pěkném sedmnáctém místě. Vyhrála Etiopanka Gotytom Gebreslaseová v novém rekordu mistrovství 2:18:11.

Start maratonu žen byl stejně jako u mužů naplánován na 6:15 ráno oregonského času. Běžkyně tak měly velmi dobré podmínky k tomu, aby mohly běžet rychlé časy. Tereza Hrochová se v první polovině závodu pohybovala ve skupince okolo třicátého místa a metou půlmaratonu probíhala v mezičase 1:14:52. Následně se začala postupně průběžným pořadím prokousávat vzhůru a cílem nakonec proběhla na vynikajícím sedmnáctém místě v druhém nejlepším kariérním čase 2:30:39. Oproti olympijským hrám tak bude z Eugene odjíždět jistě spokojena.

Souboj o titul byl tradičně záležitostí afrických závodnic. V polovině závodu už byla na čele pouze čtyřčlenná skupinka medailových adeptek, kterou tvořily Etiopanky Ababel Yeshanehová s Gotytom Gebreslaseovou a Keňanky Angela Tanuiová s Judith Korirovou. Jejich mezičas na maratonu byl 1:09.01. V ten moment už nebyla v závodě obhájkyně titulu Ruth Chepngetichová, která odstoupila v průběhu 18. kilometru nejspíše kvůli žaludečním potížím.

Poté, co rychle nastavené tempo neudržely nejprve Yeshanehová a následně ani Tanuiová, zúžil se souboj o zlato pouze na Gebreslaseovou a Korirovou. Na bronzovou pozici se pak začala postupně tlačil keňská rodačka v izraelských barvách Lohan Salpeterová.

Rozhodující okamžik přišel zhruba dva kilometry před cílem, kdy Gebreslaseová Korirové nastoupila a Keňanka už nedokázala reagovat. Gotytom Gebreslaseová si tak doběhla pro titul světové šampionky a své vítězství ozdobila novým rekordem mistrovství. Maximum Britky Pauly Radcliffové z MS v Helsinkách 2005 vylepšila téměř o tři minuty. Korirová příliš nezaostala, když si pro stříbro doběhla v novém osobáku 2:18:20. Na bronz se pak přeci jen dostala Lonah Salpeterová. Její čas v cíli měl hodnotu 2:20:39.