Hrochová třetí Češkou historie na desítce

sobota 5. června 2021
V druhém největším britském městě Birminghamu se uskutečnil Evropský pohár v běhu na 10 000 metrů na dráze. Na startu byli také čtyři čeští reprezentanti. Tereza Hrochová se stala třetí nejrychlejší Češkou historie na této distanci.

Tempo béčkového závodu žen bylo ušité na míru českým závodnicím Tereze HrochovéMarcele Joglové. O tempo, které směřovalo k výslednému času 33:30 se měly starat tři vodičky. Obě naše reprezentantky se už od prvních metrů držely v popředí a trojkou probíhaly za rovných deset minut. Krátce před metou pátého kilometru ovšem ze závodu odstoupila Marcela Joglová, která se přitom do té dobé stále pohybovala v čelní skupině. Ta proběhla pětkou za 16:38 a čítala v ten moment už jen pět běžkyň včetně Terezy Hrochové. Tempo diktovaly hlavně italské závodnice. Další zásadní zlom přišel krátce po osmém kilometru, kdy se naše reprezentantka společně s Italkou Annou Arnaudovou vydala do uniku. Hrochová se zkušeně vezla za svou soupeřkou z Apeninského poloostrova a rozhodující nástup si nechala až do závěrečného okruhu. Tři sta metrů před cílem zařadila další rychlostní stupeň a neohroženě si běžela pro vítězství. Cílem proběhla za 33:00.00, čímž si vylepšila osobní rekord z dubnového MČR ve Skalici o více než 52 vteřin. Zároveň se zařadila na třetí příčku českých historických tabulek za Alenu Peterkovou a Moiru Stewartovou.

V áčkovém běhu měly jasnou převahu britské běžkyně, které obsadily čtyři z prvních pěti pozic. V těsném doběhu se z vítězství radovala Eilish McColganová v čase 31:19.35. Stříbro putuje do Izraele zásluhou Selamawit Teferiové, která zisk cenného kovu ozdobila novým osobním rekordem 31:19.50. Třetí byla další domácí reprezentantka Jessica Juddová za 31:20.96. Všechny tři medailistky běžely čas rychlejšího ostrého olympijského kvalifikačního limitu. Tereza Hrochová obsadila s časem 33:00.00 v součtu obou běhů patnácté místo.

Do běhu B v kategorii mužů také nastoupili dva naši reprezentanti. Jáchym KovářMarek Chrascina přijeli do Birminghamu hlavně sbírat zkušenosti proti elitním evropským běžcům. Jelikož se oba na dráze specializují hlavně na stýpl, byla pro ně desetikilometrová porce skutečnou výzvou, se kterou se poprali se ctí. Oba si totiž výrazně vylepšili svá osobní maxima. O něco rychlejší byl Jáchym Kovář, jenž doběhl v početném startovním poli 25. v čase 30:20.56. Chrascina finišoval dvě pozice za ním za 30:37.50.

K A běhu mužů byla směřována velká pozornost, jelikož se poprvé od svého triumfu na mistrovství světa v Londýně 2017 vrátil na dráhu legendární Mohamed Farah. Cílem domácí hvězdy bylo pokoření ostrého kvalifikačního limitu pro start na olympijských hrách v Tokiu, kde chtěl bojovat o třetí olympijský titul v řadě. Na to však nejspíš nedojde, jelikož v Birminghamu jeho úsilí stačilo na osmou příčku v čase 27:50.54, což je bohužel daleko od nominace do britského olympijského týmu. Stejně jako u závodu žen, se i v tom mužském o rozdělení medailí rozhodovalo až v závěrečném finiši. V něm měl nejvíce sil úřadující evropský šampion Morhad Amdouni z Francie, který vyhrál v čase 27:23.27. Na stupně vítězů ho doprovodili Belgičan Bashir Abdi (27:24.22) a Španěl Carlos Mayo (27:24.87).

Petr Jelínek, foto: Pavel Červinka