Horká neděle s dalšími rekordy

neděle 19. června 2022
V Ostravě vyvrcholilo druhým soutěžním dnem mistrovství České republiky juniorů a dorostu. Valerie Dzurová zaběhla nový národní rekord na třístovce překážek. K tomu padlo ještě dalších pět rekordů mistrovství.

Jednoho národního rekordu se diváci na vítkovickém stadionu dočkali i v průběhu nedělního programu. Jeho autorkou se v běhu na 300 metrů překážek dorostenek stala Valerie Dzurová, která si s tratí poradila vítězně v čase 41.49, čímž přesně o půl vteřiny vylepšila rekordní zápis Jany Reissové z roku 2013. Historické maximum šampionátu stejné závodnice z téže sezóny srazila o 55 setin. Stříbrná Dominika Bezdíčková se zařadila časem 42.49 na dělené deváté místo historických tabulek.

Jasnou vládkyni finálového závodu na 400 metrů dorostenek byla Lurdes Gloria Manuel. Táborská sprinterka potvrdila papírové předpoklady suverénním způsobem, když proběhla jeden okruh za 53.19, což je nový rekord mistrovství, který měla dosud v držení výkonem 54.25 Zdeňka Seidlová. Manuel se v historických tabulkách této disciplíny mezi dorostenkami vyhoupla už na třetí pozici za Barboru Malíkovou a Naděždu Tomšovou. Zároveň také splnila limit pro start na mistrovství světa juniorů v Cali. Stříbrné Viktorii Křížové scházely k pokoření nominačního kritéria na ME do 18 let jen dvě setiny, když proběhla cílem za 55.22.

Na čtvrtce překážek juniorů obstaral nový rekord mistrovství Vojtěch Cihlář. Semifinalista loňského MEJ v Tallinnu získal mistrovský titul v čase 51.92 a z čela této statistiky vymazal dvojici Lukáš Souček a Martin Tuček, kteří byli spoludržiteli rekordu 52.10. Rychlého závodu využili ke kvalitním časům také další medailisté Jakub Šantavý (52.64) a Ondřej Veselý (52.74). Ve stejné disciplíně juniorek si pro druhé překážkářské zlato na šampionátu doběhla Ester Bendová v čase 59.25. Pod šedesát vteřin se dostala ještě stříbrná Barbora Vaňková (59.99).

Půlkař Jakub Dudycha už letos překonal dorostenecký národní rekord a v Ostravě cílil také na historické maximum šampionátu, které má již od roku 1990 v držení Lukáš Vydra. Jakub se ujal tempa sám a pro zlato si doběhl stylem start-cíl. Časomíra v cíli mu ukázala 1:51.89, a to znamenalo vylepšení Vydrova rekordu o 1.04 vteřiny. V kategorii juniorek se pokoušela o splnění limitu na MSJ Pavla Štoudková. Celý závod si sama odtáhla a úspěšně obhájila titul v čase 2:07.46. K účasti na globálním vrcholu v Kolumbii ovšem potřebovala běžet o 96 setin rychleji. Její oddílová kolegyně z brněnského Olympu Barbora Svobodová využila rychlého závodu k zaběhnutí osobáku 2:08.91.

Olomoucká dorostenka Martina Mazurová se v průběhu koulařské soutěže postupně přibližovala rekordu šampionátu Denisy Přečkové. V páté sérii se mu vrhem 16.76 přiblížila na pouhé čtyři centimetry a posledním možným pokusem pak byla přeci jen úspěšná, když její náčiní dopadlo na 17.02 a stala se tak novou rekordmankou mistrovství. Následně ještě přidala stříbro v disku za 41.16. Zde nestačila pouze na vítěznou Natálii Fišerovou, která zvítězila v osobáku 42.55.

Stejnou medailovou bilanci jako Mazurová měla mezi juniorkami Katrin Brzyszkowská. V kouli jasně dominovala výkonem 15.41 a v disku byla stříbrná za 45.44 za vítěznou Klárou Klonovou (45.87). Dokonce dvě vrhačská zlata si z Ostravy odveze dorostenec Marek Hrubý, jenž opanoval mistrovská klání v disku (50.18) i kouli (17.57). Mezi juniorskými koulaři se blýskl výrazným vylepšením osobáku na 18.24 Tomáš Procházka. Diskař Vít Kotrba ztratil výkonem 56.60 jen devadesát centimetrů na limit pro Cali.

Výčet rekordů mistrovství uzavřela ve štafetě juniorek na 4x400 metrů sestava brněnského Olympu. Čtveřice Šímová, Svobodová, Štoudková a Hutárková zvítězila v čase 3:47.83 a rok staré maximum štafety TJ Sokol Plzeň-Petřín vylepšila o 1.01 vteřiny.

Tři limity na ME do 18 let padly na dorosteneckých dvoustovkách. V kategorii děvčat se podařilo vyhovět nominačním požadavkům hned dvěma závodnicím. Vítězná Adéla Tkáčová se navíc časem 24.04 dostala do TOP 10 historie, konkrétně na deváté místo. Navíc pro Jeruzalém má splněno i v sedmiboji. Stříbrná Terezie Táborská se kvalifikovala výkonem 24.32. Mezi dorostenci si zajistil místo v týmu pro evropský dorostenecký šampionát Jan Šulc, jenž bral titul za 21.66. Stříbro si na krk pověsil čerstvý národní rekordman ze stodesítky překážek Matyáš Zach za 21.77. Tomu scházely ke dvoustovkařskému limitu jen dvě setiny.

Dvoustovku juniorek vyhrála hlavní favoritka Tereza Lamačová v čase 23.90 a opět jí poměrně těsně unikl limit pro MSJ v Cali. Další šanci k jeho pokoření bude mít na dospělých mistrácích. Junioři byli od limitu poměrně daleko, ale o to napínavější byl souboj o zlato. Ondřej Míka a Tomáš Lišák totiž proběhli cílem shodně v čase 21.44 a o vítězi rozhodovaly tisíciny, které hovořily v prospěch prvního jmenovaného. Letošní nejlepší český výkon 21.33 zaznamenal už v rozběhu Adam Raška. Ve finále ovšem skončil bez medaile.

Čtvrtkař Tadeáš Plaček už má účast v Cali zajištěnou a včera se pokoušel zaútočit na rekord mistrovství Petra Vaňka, jehož hodnota je 46.88, přičemž Tadeáš má letos běženo už o setinu rychleji. Včera měl k pokoření rekordního zápisu časem 47.04 blíže. Dnes už působil trochu unavenějším dojmem, přesto si doběhl pro titul za 47.80. Na stupně vítězů ho doprovodili Milan Ščibráni (48.08) a Jan Ullman (48.27).

Velmi solidního výkonu dosáhl také vítěz výšky dorostenců Matyáš Čudlý, jenž se kromě zisku titulu mohl radovat také z dalšího vylepšení kariérního maxima na 208 centimetrů. Mezi juniory skočil nejvýše Tomáš Jelínek, který bral titul za 212 centimetrů.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Houska