Homoláč a Joglová maratonskými mistry

neděle 8. května 2022
V neděli 8. května se uskutečnil 26. ročník Volkswagen Maratonu Praha, v jehož rámci se konalo také mistrovství České republiky na této distanci. Zlaté medaile brali Jiří Homoláč a Marcela Joglová. Z celkových prvenství se radovali Keňan Nobert Kigen a Etiopanka Bekelech Borechaová.

Jiří Homoláč si šel za ziskem titulu nekompromisně. V momentě, kdy probíhal půlmaratonem v mezičase 1:07:42, měl na své pronásledovatele v mistrovském klání už velký náskok. Ten už si pohlídal až do cíle, kterým proběhl v čase 2:18:44 a získal tak svůj třetí titul českého šampiona na této trati. „Běželo se mi docela dobře. Snažil jsem si hlídat průběh závodu. Chtěl jsem běžet na dobrý čas, ale pak se to trošku zkomplikovalo. I tak jsem spokojen. V Praze jsem ještě tak rychle neběžel a titul také beru,“ řekl těsně po doběhu.

Svou bohatou medailovou sbírku rozšířil dvanáctým cenným kovem tentokrát stříbrný Petr Pechek, který si s tratí poradil v čase 2:21:09. Na bronzový stupínek vystoupal Ondřej Fejfar za 2:23:27, pro kterého se jedná o první maratonskou medaili.

Celkový triumf patří Nobertu Kigenovi, jenž o svém primátu rozhodl okolo třicátého kilometru, kdy se odpoutal od svých soupeřů a díky času 2:07:54 se stal prvním keňským vítězem pražského maratonu od roku 2016. Za ním finišovalo etiopské duo Kelkile Woldaregay (2:08:30) a Yitayal Zerihun (2:08:44).

Jejich krajanka Bekelech Borechaová dominovala závodu žen, když jasně vyhrála v novém osobním maximu 2:22:56. Etiopie tak má její zásluhou po sedmi letech vítězku maratonu v Praze. Druhá byla Keňanka Purity Changwonyová (2:25:11), která se v samotném závěru dostala před další zástupkyni etiopské běžecké školy Sintayehu Hailemichaelovou (2:25:21).

Pro český mistrovský titul si naprosto v poklidu doběhla hlavní favoritka Marcela Joglová. Své premiérové zlato z MČR v maratonu získala časem 2:39:23. Dosud měla doma stříbro z šampionátu v roce 2018. „Jsem naprosto spokojena. Závod jsem si užila. Panovala perfektní atmosféra. Jsem ráda za titul. Čas by samozřejmě mohl být lepší, ale vzhledem k tomu, co vše tomu předcházelo, tak jsem to dnes raději rozběhla opatrněji,“ zhodnotila své vystoupení.

Stříbro si na krk pověsila Barbora Macurová, jejíž čas měl hodnotu 2:45:48. Bronzovou pozici obsadila velezkušená Petra Pastorová za 2:46.33, pro kterou se jedná už o osmou medaili z MČR v maratonu.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Martin Edlman