přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. března 2021, 14:01

HME již klepe na dveře

Den před odjezdem první části výpravy na halové mistrovství Evropy v Toruni proběhl online brífink s novináři, kterého se zúčastnili předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník, šéftrenér reprezentace Jan Netscher, obhájce evropského koulařského bronzu Tomáš Staněk a trojnásobný halový mistr Evropy v běhu na 400 metrů Pavel Maslák.

Poslední velkou atletickou mezinárodní akcí, která se konala, bylo mistrovství světa v katarském Dauhá, které se uskutečnilo na přelomu září a října 2019. Fanoušci královny sportu si tak museli na další vrchol počkat téměř rok a půl. V mnoha ohledech však bude halové mistrovství Evropy v Toruni velmi specifickou událostí, což potvrzuje i předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník. „Čeká nás zvláštní šampionát ve zvláštní době. Pro mnohé atlety byly v posledním roce tréninkové možnosti výrazně omezené. Proto mě těší, že i přesto je počet přihlášených rekordní. Evropská atletika se maximálně snažila, aby se skončilo s nepořádáním a odsouváním velkých mezinárodních akcí. Velký dík patří nejen pořadatelům z EA a polským organizátorům, ale také samotným atletům a jejich trenérům. Bude to jiné mistrovství, než na která jsme zvyklí. Všichni akreditovaní účastníci musí podstoupit hned několik testů a všechny zúčastněné strany mají maximální zájem na tom, aby šampionát proběhl hladce. Jsme vděční, že se může vůbec tato akce uskutečnit. Je to důležité i pro motivaci směrem k olympijské sezóně,“ uvedl místopředseda EA.

Do Toruně nakonec odcestuje 23 českých atletů. Na poslední chvíli vypadla z nominace kvůli zdravotním problémům trojice reprezentantů. „Bohužel se nám na poslední chvíli omluvily některé opory. Tyčkařku Amálii Švábíkovou vyřadily ze hry bolesti zad. Překážkáře Petra Svobodu i nadále trápí problémy s achilovkou a dálkař Radek Juška má chřipku. Je to razantní oslabení výpravy. Přesto věřím v úspěšné vystoupení našich atletů. Budu spokojený, pokud si tam každý vytvoří sezónní maximum. Je to vrchol, na který se každý z nominovaných připravoval. Věřím, že vybojujeme řadu finálových umístění a máme i pár medailových želízek v ohni,“ řekl šéftrenér reprezentace Jan Netscher.

Jednou ze zmiňovaných medailových nadějí je jistě koulař Tomáš Staněk, jenž přivezl cenné kovy z posledních tří halových mezinárodních vrcholů a v Toruni bude obhajovat bronz z předešlého šampionátu v Glasgow. Ovšem právě při generálce v Toruni si před necelými dvěma týdny přivodil při mítinku World Indoor Tour lehčí zranění v oblasti kolene. „Nějaká omezení jsem v tréninku měl. Nemohli jsme jít žádný rychlostní trénink nebo odrazy, takže mě to maličko limitovalo, ale natrénováno mám za celou přípravu dost. Technické tréninky vypadaly pěkně, tak věřím, že to bude v pohodě. Je třeba na tom zranění hledat i pozitiva. Alespoň jsem si trošku odpočinul, což také není od věci,“ nechal se slyšet český rekordman.

Sám přiznává, že situace v boji o cenné kovy může být hodně otevřená. Za největší soupeře však již tradičně považuje domácí reprezentanty. „Těžko říct, kdo v jaké formě přijede. Klasicky je na tom dobře Haratyk. Zlepšuje se také Bukowiecki a kdokoliv může překvapit. Myslím, že na medaili bude třeba předvést výkon okolo 21 metrů. Já budu spokojen, pokud vrhnu lepší výkon než při svém posledním startu v Toruni. Je tam rychlý kruh, což mi sedí. Budu se snažit prodat vše, co jsem natrénoval,“ ujišťuje svěřenec Petra Stehlíka.

Na svůj čtvrtý halový evropský titul bude útočit čtvrtkař Pavel Maslák. „Toruň pro mě bude po dvou letech první velkou mezinárodní akcí. Možná budu před rozběhem trošku nervóznější než obvykle, ale už jsem zažil dost šampionátů, abych se s tím srovnal. Věřím, že hned po rozběhu to ze mě spadne,“ uvedl. Jeho forma směrem k HME stoupá, což potvrdil také na nedávném mítinku v Madridu, kde zvítězil ve svém sezónním maximu 46.12, a to ho řadí mezi favority. Navíc bude chybět obhájce titulu Karsten Warholm, jenž už oznámil, že na HME startovat nebude. „Warholm má priority úplně někde jinde, takže jeho rozhodnutí naprosto chápu. Byl by jasným kandidátem na zlato. O to větší šanci mám teď já. V Madridu jsem chtěl konečně závod rozběhnout rychleji a výsledek mě nakopl i v tréninku a věřím, že se v Toruni dokážu vyhecovat a zaběhnu tam rychlé časy,“ věří.

Největší soupeře vidí v Nizozemcích a Španělu Husillosovi. „Nizozemci letos naběhali rychlé časy a Bonevacia s Van Diepenem budou hodně nebezpeční. Také Husillosova forma stoupá. Důležitý bude každý běh kvůli nasazení do drah. Věřím, že mám na čas okolo 45.60. Nejdůležitější bude se probít do finále. Do Toruně jedu s tím, že bych rád přivezl dvě medaile,“ naráží též na ambice naší čtvrtkařské štafety.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout