přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. července 2019, 21:41

Hluchá a Ščerba do finále

Také odpolední program prvního soutěžního dne přinesl hned několik českých postupů. Do bojů o medaile se probili tyčkař Matěj Ščerba a půlkařka Vendula Hluchá. Překážkářská semifinále si zaběhnout David Ryba a Tereza Vokálová. Naše sedmibojařky atakují první desítku.

Dalšími dvěma disciplínami pokračoval sedmiboj žen. V kouli se z české dvojice více dařilo Kateřině Dvořákové, která si ve třetí sérii hodila nový osobní rekord 11.42. Jana Novotná si vybrala slabší chvilku, když její nejdelší pokus měřil 10.51. Suverénně nejhodnotnější výkon zapsala Rakušanka Sarah Laggerová. Její náčiní dopadlo na 15.23.

Závěrečnou disciplínou prvního dne byla dvoustovka. I zde vyšla z českého minisouboje lépe Dvořáková, která si s tratí poradila v čase 25.19. Novotná byla ale pouze o sedm setin pomalejší (25.26). Nejrychlejší dvoustovkařkou mezi vícebojařkami byla Belgičanka Hanne Maudensová (24.17).

Po úvodních čtyřech disciplínách uzavírá Kateřina Dvořáková první desítku výsledkové listiny s průběžným mezisoučtem 3379 bodů. Jana Novotná je momentálně dvanáctá za 3306 bodů. Vede Němka Sophie Weissenbergová (3675 b.) před Polkou Adriannou Sulekovou (3589 b.) a Belgičankou Hanne Maudensovou (3576 b.).

Ženská osmistovka měla na programu rovnou semifinále a postupový klíč mezi osmičku nejlepších byl tak nemilosrdný. Postupovaly jen první dvě závodnice z každého běhu a další dvě časem. S tím si ovšem hlavu nelámala Vendula Hluchá. Ta hned od začátku diktovala tempo a odvážná taktika přinesla své ovoce. Do pětistovky se držela na čele a v závěrečných třech stech metrech se před ni dostala pouze Britka Ellie Bakerová (2:07.14). Hluchá finišovala hned za ní na druhém místě v čase 2:07.78, čímž si zajistila přímý postup do finále. Nejrychlejší rozběhový čas patří vítězce třetího semifinále Britce Jemmě Reekieové (2:04.74).

Sprinterka Nikola Bendová se v semifinále stovky sice oproti rozběhu zlepšila o šest setin, když proběhla cílem za 11.98, ale v nabité konkurenci to nestačilo na lepší než osmé místo v jejím běhu. Na postup do finále byl třeba čas 11.78. Nikola tak figuruje v celkovém hodnocení na šestnácté pozici. Stejně jako v rozbězích byla jasně nejrychlejší Ewa Swoboda z Polska (11.41).

V kvalifikaci tyčkařů jsme měli hned tři želízka v ohni. Do finále se ovšem podařilo postoupit pouze Matěji Ščerbovi. Nečekaně mu k tomu stačil výkon 520 centimetrů, což byla hodnota, kterou zdolalo přesně dvanáct závodníků. Na této výšce bohužel nebyli úspěšní Dan Bárta ani David Holý, kteří skočili shodně 505 centimetrů. Lepšího umístění dosáhl Bárta, jenž překonal 505 napoprvé a bral třinácté místo. Holý obsadí sedmnáctou příčku.

Hned v prvním běhu na 100 metrů překážek žen nastoupila Tereza Vokálová. Ve vyrovnaném finiši si doběhla svěřenkyně trenéra Michala Nováka pro třetí místo a přímý postup do zítřejšího semifinále v čase 13.80. Jasně nejrychlejší rozběhový čas zaznamenala dle očekávání největší favoritka Elvira Hermanová z Běloruska, které časomíra ukázala 13.25.  

Kouč Michal Novák měl vskutku úspěšný den. Také druhý z jeho svěřenců dokázal postoupit přímo do semifinále. Byl jím David Ryba, jenž dokončil svůj rozběh na druhém místě v čase 14.26. Nemusel tak čekat na výkony ostatních soupeřů a může se v klidu připravovat na semifinále, které proběhne zítra v odpoledních hodinách. Nejlepšího času dosáhl Švýcar Jason Joseph, který se jako jediný dostal pod 14 vteřin (13.82). Jan Kisiala měl bohužel kolizi hned na první překážce a do cíle se tak nedostal.

Rozdávala se také první sada medailí. Celý program úvodního soutěžního dne uzavřel závod na 10 000 metrů mužů. Mistrovský titul získal Jimmy Gressier v čase 28:44.17. Druhý skončil etiopský rodák v izraelských barvách Tadesse Getahon za 28:46.97. Bronz si na krk pověsil Brit Emile Cairess (28:50.21). 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová

Vytisknout