přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. března 2020, 12:19

Helcelet: Odložení OH bylo nevyhnutelné

Vícebojař Adam Sebastian Helcelet je dalším z atletů, kteří vítají odložení olympijských her v Tokiu na příští rok. Přesto přiznává, že je momentálně velmi těžké hledat motivaci do tréninku. Jaké jsou podle něj pozitiva i negativa čerstvého rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru?

Adame, jaký je váš názor na rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru o odložení her v Tokiu na rok 2021?

Myslím si, že rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru je určitě správné. Kdyby se to někdo snažil tlačit přes závit za každou cenu, mohl by z toho být velký problém. Hrozilo by například i riziko, že by mohli mít vážné zdravotní problémy i někteří sportovci přímo v průběhu her. Momentálně tak není jiné východisko než posunutí olympiády.

Jak těžké je se momentálně ve výrazně omezených podmínkách připravovat? Speciálně pro vícebojaře to musí být hodně těžké, vzhledem k tomu, že se trénink skládá z mnoha aspektů.

Myslím, že i to je jeden z hlavních důvodů, proč se olympiáda odložila. Většina sportovců teď nemůže pořádně trénovat, takže by se nedokázali dostatečně připravit a samotné hry by ani neměly takovou úroveň, jakou by měly mít. Druhá věc je, že někteří mohou trénovat víc a jiní méně, což má za následek nerovné podmínky pro přípravu na olympiádu. I pro trenéra je těžké připravit tréninkový plán. Nyní se budeme muset zase trochu vrátit do objemové přípravy.

Jak obtížné je teď vůbec hledat motivaci do tréninku?

Momentálně je samozřejmě velmi těžké hledat motivaci, když ani nevíte, na co trénujete. Osobně jsem se začal konečně cítit dobře a do tří týdnů se mohl dostat do formy.

Jak vůbec vnímáte celou situaci okolo koronaviru z nesportovního hlediska?

Zajímalo by mě, jestli by někdo řešil koronavirus, kdyby nebyl pojmenovaný a nebyl kolem toho takový mediální humbuk. Samozřejmě je to nepříjemná situace. Lidé umírají. Na druhou stranu velký počet úmrtí je i na běžnou chřipku. Tisíce lidí ročně umírá při autonehodách. Dá se počítat s tím, že tento virus tady bude ještě dlouho a jen tak se ho nezbavíme. Každopádně si myslím, že svět teď nebude takový, jak jsme ho vnímali dosud.

V hale jste si přivodil zranění ruky. Máte ještě nějaká omezení v tomto směru?

Ruka ještě pořád bolí, ale kromě tyčky funguje už nějaký týden téměř normálně. Po této stránce mám alespoň více času na vyléčení tohoto zranění.

Jak to teď vypadá s vaším Kempem vítězů, který organizujete společně se svou manželkou Denisou?

Kempy se nám postupně hezky rozjíždí. Máme různé nabídky, kde by se mohly konat. Snažíme se předávat naši myšlenku do více měst. Rodiče a děti jsou nadšení. Otázkou je, jak to bude vypadat v tomto roce. Věřím, že nouzový stav nebude trvat tak dlouhou. Pokud budou zavřeny hranice, tak mají alespoň rodiče s dětmi nějaké možnosti tady u nás.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová

Vytisknout