přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. dubna 2021, 14:16

Helcelet druhý v Laně

Uplynulý víkend byl přímo nabitý skvělými výkony. Z českého pohledu byl jistě nejzajímavější vícebojařský mítink v italské Laně, kde startovali hned tři čeští reprezentanti.

Lana

V italské Laně pokračovala dalším mítinkem vícebojařská Challenge a na startu byla hned tři česká želízka v ohni. Svůj první letošní desetiboj absolvovali Adam Sebastian Helcelet, Jiří Sýkora a Jan Doležal. Nejlépe se vedlo právě prvním jmenovanému. Helcelet totiž v celkovém hodnocení obsadil druhé místo se součtem 8025 bodů. V Adamově případě se jednalo o první dokončený desetiboj od srpna 2019. Další dva čeští vícebojaři bohužel závod nedokončili. Jiřího Sýkoru postihla na stodesítce překážek kolize a do cíle sotva doklopýtal. To znamenalo výraznou bodovou ztrátu. V disku si ještě připsal dílčí prvenství za 47.60, ale následně odstoupil. Do tyče pak nenastoupil už ani Jan Doležal, který se v průběhu prvních sedmi disciplín spíše trápil a rozhodl se nepokračovat. Vítězem se stal Nor Martin Roe za 8055 bodů.

Soutěži sedmibojařek kralovaly mladé závodnice. V novém španělském národním rekordu 6304 bodů zvítězila Maria Vicenteová. Irský národní rekord 6297 bodů zaznamenala Kate O´Connorová. Obě závodnice se proti sobě utkaly před dvěma lety na mistrovství Evropy juniorů v Boras. Také tehdy byla úspěšnější Vicenteová. Z nového historického maxima své země se mohla radovat také o něco zkušenější reprezentantka Burkiny Faso Marthe Koalaová, která posbírala 6238 bodů. Poprvé v kariéře se dostala přes 6000 bodů další vrstevnice Vicenteové a O´Connorové Britka Holly Millsová, a podařilo se jí to výrazně. Její nový osobní rekord má hodnotu 6180 bodů.

Eugene

Tři nejlepší světové výkony roku nabídl mítink World Athletics Continental Tour Gold v americkém Eugene. V dějišti světového šampionátu 2022 se blýskla Shaunae Miller-Uibová, když zaběhla na hladké čtvrtce rekord stadionu a nejrychlejší světový čas sezóny 49.08. V cíli ji následovaly Američanky Lynna Irbyová (50.28) a Jessica Beardová (50.38). Prvním mužem, kterému se podařilo letos v kladivu pokořit osmdesátimetrovou hranici, byl Američan Rudy Winkler, jenž se vyhoupl do čela letošních světových statistik novým osobním rekordem 81.98. Za kontinentálním historickým maximem krajana Lance Deala zaostal jen o 54 centimetrů. Zároveň se jedná o nejlepší kladivářský výkon od roku 2017. Novým leaderem letošní světových stýplařských tabulek se stal další Američan Isaac Updike, jenž zvládl tuto trať za 8:17.74.

Souboj na vysoké úrovni předvedly kladivářky Brooke Andersonová a DeAnna Priceová. Úspěšnější tentokrát byla Andersonová, která poslala své náčiní do vzdálenosti 77.99. Úřadující světová šampionka Priceová zaznamenala 76.15. Na čtvrtce mužů zvítězil v duelu tréninkových parťáku Michael Norman (44.67) před Raiem Benjaminem (44.97). Na stovce jasně dominovali Nigerijka Blessing Okagbareová (10.97) a Američan Trayvon Brommel (10.01). Na stejně trati s překážkami předvedla další dominantní výkon Portoričanka Jasmine Chamacho-Quinnová (12.46). Soutěž oštěpařů ovládl hodem dlouhým 82.72 světový šampion Anderson Peters z Grenady. Vítězně otestovala svou formu také Britka Laura Muirová, která nenašla na patnáctistovce přemožitelku, když vyhrála v čase 4:01.54.

Baton Rouge

Také v Louisianě se měnila třikrát hodnota letošního nejlepšího světového výkonu. Právě zde zahájil letošní venkovní sezónu tyčkařský světový rekordman Armand Duplantis, jenž se úspěšně přenesl přes 590 centimetrů a stal se leaderem letošních statistik. Jednou se pak pokoušel i o zdolání šesti metrů. Na skvělé výkony z haly navázal univerzální americký skokan JuVaughn Harrison, jenž si vylepšil o 24 centimetrů své dálkařské kariérní maximum pod otevřeným nebem na 844 centimetrů a za absolutním osobákem z letošní haly zaostal o jediný centimetr. Letošní nejrychlejší čas na čtvrtce zaznamenal Noah Williams, jenž proběhl jeden okruh za 44.30.

Další skvělý čas 19.82 přidal leader letošních dvoustovkařských tabulek Terrance Laird. Bohužel mu při tom foukal příliš silný vítr do zad o hodnotě 2.4 m/s. Na stovce hned dvě americké sprinterky stlačily svůj čas pod 11 vteřin. Zvítězila Aleia Hobbsová za 10.91 před Tamarou Clarkovou, která si zaběhla osobák 10.96. Nový ghanský dálkařský národní rekord 681 centimetrů skočila Deborah Acquahová.

Des Moines

V Des Moines se odehrál další ročník tradičního mítinku Drake Relays. V jeho rámci si letos poprvé pod otevřeným nebem zazávodil Ryan Crouser a hned z toho byl letošní nejlepší světový výkon 21.93. K tomu přidal ještě další parádní vrhy na 21.85 a 21.73. V rámci venkovních závodů to je již Crouserovo patnácté vítězství v řadě. Naposledy okusil hořkost porážky ve finále světového šampionátu v Dauhá 2019. Přes 21 metrů se dostali ještě druhý Nick Ponzio (21.16) a Nigerijec Chukwu Enekwechi (21.08).

Nejrychlejší světové časy roku padly na obou čtvrtkách s překážkami. Na té mužské se radoval z nového osobního rekordu 48.15 Brazilec Alison dos Santos. Vítězka závodu žen Gianna Woodruffová dokonce vylepšila časem 55.02 portorické národní historické maximum. V tyčkařském sektoru vládly domácí hvězdy Sam Kendricks (586) a Sandi Morrisová (470). Letošní nejlepší evropský výkon 12.57 zaběhla na stovce překážek Britka Cindy Semberová.

Miami

Dosud nejrychlejším mužem letošní světové stovky se stal v Miami trošku překvapivě bronzový medailista z posledního MS na trati 400 metrů Fred Kerley. Poprvé v kariéře totiž na nejkratším sprintu stlačil svůj čas pod deset vteřin a časem 9.91 se vyhřívá na čele průběžných světových tabulek. Po Waydu van Niekerkovi a Michaelovi Normanovi je teprve třetím závodníkem historie, který umí stovku pod 10 a čtvrtku pod 44 vteřin. Na ženské stovce si zaběhla skvělý osobák 10.87 Jamajčanka Natasha Morrisonová.

Offenburg

Na domácí půdě v Offenburgu potvrdil vynikající formu německý světový šampion z roku 2017 a autor druhého nejdelšího oštěpařského hodu historie Johannes Vetter. Ten se stal první mužem, který letos přehodil 90 metrů. Hodnotu letošního nejlepšího světového výkonu vylepšil na 91.50. Také jeho dva další pokusy 88.32 a 88.21 by stačily na vedení v této sezóně.

Petr Jelínek

Vytisknout