přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. listopadu 2019, 14:21

Hejnová: Už vím, jak se starat o své zdraví

Překážkářka Zuzana Hejnová se po čtyřech letech vrátila na český atletický trůn. Jak trávila posezónní volno a jak bude vypadat její příprava směrem k olympijským hrám v Tokiu?

Zuzano, z ocenění Atlet roku se radujete již potřetí v kariéře. Při těch předešlých jste se v letech 2013 a 2015 stala mistryní světa. V čem bylo letošní prvenství v anketě jiné?

Pro mě je to jiné hlavně v tom, že mě spousta lidí loni odepisovala, což se mi neposlouchalo dobře. Pořád chci dokazovat, že na to ještě mám. Takže je pro mě i určitým zadostiučiněním, že ještě mám na to být v Česku nejlepším atletem roku.

Letos jsme také zůstala po celou sezónu zdravá. To byl asi základní kámen úspěchu že?

To byla samozřejmě alfa a omega. Musím se o své zdraví hodně starat, což je skoro stejná dřina jako samotný trénink.

Jak moc už máte v hlavě olympijské hry v Tokiu, které se budou konat již za třičtvrtě roku?

Pomalu už začínám s tréninkem. Po třech týdnech volného klusání mě teď dost bolí nohy. Vím, že mě čeká velká dřina, ale myslím, že se do toho dostanu rychle. Měsíc to bude bolet a pak už to bude dobré.

Jak bude vaše příprava směrem k olympiádě vypadat? Chystáte nějaké změny?

Kromě toho, že jsem zahájila přípravu o něco později, tak žádné zásadní změny nechystám. Normálně bych už teď měla za sebou měsíc tréninku. Při soustředění v Africe budu dělat věci, které jsem normálně dělala už na podzim na Šumavě. S halovou sezónou nepočítám. Maximálně si v hale zaběhnu v rámci tréninku nějaký závod.

Cítíte ještě nějaké rezervy, které by vás mohly posunout dopředu?

Teď už vím, jak na to, abych se udržela zdravá. Letos jsem si ještě nebyla jistá a tím pádem jsem raději nezařazovala všechny věci, co bych mohla dělat v tréninku. Nedělala jsem například tolik odrazů, jak bych potřebovala.

Věříte, že jste schopna opět stlačit své časy pod 54 sekund?

Pokud budu zdravá, tak ano.

Myslíte, že by takový výkon mohl stačit to Tokiu na medaili?

Uvidíme. Čtvrtka překážek se letos neuvěřitelně posunula dopředu. Ale každý rok je jiný a Tokio je pořád hrozně daleko. Hlavním cílem pro mě zase bude bojovat o finále a potom se uvidí.

Letošní sezóna byla hodně specifická tím, že vrchol v podobě MS v Dauhá se konal až na přelomu září a října. Jak těžké pro vás bylo se s tím poprat?

Každý rok bývají po letním šampionátu ještě Diamantovky. Každopádně jsem byla ráda, že hned po finále v Dauhá byl konec. Ta sezóna trvala fakt dlouho. Navíc po vrcholu roku se pokaždé strašně blbě motivuje do dalších startů. I forma jde hrozně dolů.

Jak jste strávila zaslouženou posezónní dovolenou?

Užila jsem si ji. Dvakrát jsem se letěla potápět do Egypta. Původně jsem se na druhou část dovolené chtěla vydat i dál, ale nakonec se mi už ani nikam jinam nechtělo. Tak jsem po návratu z první dovolené v Egyptě stavila na pár dnů doma, kde jsme uspořádali kemp s dětmi a pak jsem opět letěla zpět do Egypta.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Vlastimil Vacek

Vytisknout