přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. července 2020, 22:08

Hejnová 3. na Inspiration Games

Curyšská Diamantová liga měla v tomto roce netradiční exhibiční formát Inspiration Games. Na startu tohoto závodu jsme měli také jednu českou zástupkyni, kterou byla překážkářka Zuzana Hejnová.

Letošní ročník Diamantové ligy odstartoval v norském Oslu, kde proběhlo netradiční exhibiční klání Impossible Games. Tentokrát se nejprestižnější atletický seriál přesunul do Curychu, který jindy bývá tradičním dějištěm finálového závodu. Podoba Inspiration Games byla poněkud jiná než při minulé zastávce v Norsku. Závodilo se totiž nejen v Curychu, ale také na dalších šesti stadionech, kterými byli portugalská metropole Lisabon, francouzské Aubiére, nizozemský Papendal, švédský Karlstad a dvě americká města Walnut v Kalifornii a Bradenton na Floridě.

Na programu bylo osm disciplín, po čtyřech v každé kategorii. Celé klání mělo navíc i týmový nádech, jelikož se každé disciplíny zúčastnili tři atleti nebo atletky rozdělení do výběrů Evropy, Severní Ameriky a zbytku světa. Jediná česká zástupkyně Zuzana Hejnová byla členkou týmu zbytku světa.

Hejnová vstupovala do závodu v nizozemském Papendalu, kde panovalo poměrně chladné počasí. Proti ní se postavily úřadující evropská šampionka Lea Sprungerová, která běžela v Curychu a Američanka Georganne Molineová. Ta zaklekla do bloků v californském Walnutu. Naše reprezentantka zaostávala za svými soupeřkami již od první překážky, a nakonec proběhla cílem v čase 40.97, což stačilo na třetí místo. Zvítězila Molineová v letošním nejlepším světovém výkonu 39.08. Sprungerová zaznamenala výkon 39.25.

Z prvenství v závodě na 150 metrů se radoval taktéž tým Severní Ameriky, a to zásluhou Allyson Felixové ze Spojených států, která zvládla tuto distanci za 16.81. Favorizovaná Shaunae Miller-Uibová zaběhla 17.15 a byla druhá. Oběma závodnicím foukal v cílové rovince silný protivítr okolo 2.5 m/s. Nejlepší větrné podmínky měla v Curychu Švýcarka Mujinga Kambundjiová. Ani to ji však nestačilo na lepší než třetí místo v čase 17.28.

V krátkém sledu proběhla jediná disciplína, kde se všichni tři její účastníci utkali společně. Bylo tomu tak ve sprintu na 100 yardů, který proběhl ve floridském Bradentonu. Nejrychlejší byl Kanaďan Andre de Grasse za 9.68 před Francouzem Jimmy Vicautem (9.72) a Jamajčanem Omarem McLeodem (9.87).

Zajímavý průběh měla mužská dvoustovka. Zde byl naprosto suverénní Američan Noah Lyles a čas na výsledkové tabuli byl šokující, když se na ni objevilo 18.90. Ukázalo se však, že Lyles měl kratší dráhu a tím pádem se stal vítězem Francouz Christophe Lemaitre za 20.65 před Nizozemcem Churandy Martynou (20.81). Co se týká Lylese, na vině byla technická četa, která americkému sprinterovi dala bloky na špatnou startovací čáru. 

Soutěž tyčkařů ovládl suverénním způsobem Američan Sam Kendricks, jenž se úspěšně přenesl přes laťku ve výšce 581 centimetrů. Druhý Polák Piotr Lisek si vylepšil své sezónní maximum na 566. Francouz Valentin Lavillenie nezdolal svou základní výšku 536 centimetrů a zůstal tak bez výkonu.

Americkou vítězku měla také stejná disciplína žen. Stala se jí Sandi Morrisová. Stačilo jí k tomu zdolat 466 centimetrů. Švédka Angelica Bengtssonová zvládla nejlépe 446 centimetrů. Řeckou olympijskou vítězku Katerinu Stefanídiovou postihl stejný osud jako Lavillenieho, když zapsala tři křížky hned na základu.

Král trojskoku závodil v Lisabonu. Portugalec Pedro Pablo Pichardo doskákal na 17.40 a bral primát pro tým Evropy. Jeho výkon však bude veden jako větrný, jelikož měl při nejdelším pokusu podporu do zad o hodnotě 2.3 m/s. Podobně na tom byl i druhý Američan Christian Taylor, tentokrát závodící za výběr světa. Ten zapsal nejlepší výkon v závěrečné šesté sérii a ten měl hodnotu 17.27. Jediným z trojce závodníků tohoto klání, jenž měl regulérní větrné podmínky, byl další trojskokan ze Spojených států Omar Craddock. Nejlépe zvládl 17.04.

Celý program uzavřely štafety žen na 3x100 metrů. Zde bylo nejlepší americké trio Candace Hillová, Tianna Bartolettaová a Allyson Felixová v čase 32.25. Druhé byly Švýcarky vedené Mujingou Kambundjiovou (32.50) a třetí skončily Nizozemky v sestavě s Dafne Schippersovou (32.94).

V týmové soutěži byl nejlepší výběr Severní Ameriky se ziskem 20 bodů. Druhá skončila Evropa se 17 body a třetí byl výběr světa s 9 body. Nutno však dodat, že atleti závodící ve dvou destinacích ve Spojených státech amerických měli výrazně tepleji než jejich soupeři v Evropě.

Výsledky

Petr Jelínek

Vytisknout