přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. srpna 2013, 10:45

Heffernan králem chodecké padesátky

V poločase si dává světový šampionát oddych, na programu byl pouze dopolední blok s jedinou finálovou disciplínou. Představila se v něm jediná česká zástupkyně, kladivářka Králová, z kvalifikace nepostoupila.

Mistrem světa v chůzi na 50 kilometrů se stal Robert Heffernan ve výkonu roku 3:37:56. Loni na olympiádě čtvrtý Ir tak svou první medailí na světové akci zabránil kompletním zlatému triumvirátu domácích chodců, Rusové se museli spokojit pouze se stříbrem Ryžova. Ten ztratil s Heffernanem kontakt na metě 40. km a do cíle na stadionu v Lužnikách se dostal o 62 vteřin později v osobním rekordu (3:38:58). Bronz vybojoval o další minutu zpět dvakrát stříbrný olympionik na této trati, Australan Tallent. O nejlepší dosavadní slovenský výsledek v Moskvě se postaral pátým místem Tóth.

Kvalifikační boje

Kladivářka Tereza Králová byla nalosována do první kvalifikační skupiny a do kruhu vstoupila jak vůbec první závodnice. Po úvodním pokusu dlouhém 63.68 zapsala svěřenkyně Lucie Plašilové napodruhé křížek, nejdále se pak dostala v třetí sérii, když 4kilové náčiní poslal do vzdálenosti 64.74. Jedenácté místo prakticky vylučovalo účast Králové ve finále, v jen o málo lepší pozici však byly větší favoritky, zejména pak Němka Heidlerová, 9. s 68.83. A druhá skupina odhady potvrdila, světová rekordmanka je ze hry, stejně jako další kladivářka z nejlepší letošní desítky Běloruska Měňkovová. Nejdelší kvalifikační hod předvedla bývalá rekordmanka Wlodarczyková (76.18), ve finále bude kompletní kvartet Rusek, včetně obhájkyně z Tegu Lysenkové. Králová skončí na 24. místě.

Nic převratného nepřinesly rozběhy na 5000 m ostatně z 22 běžkyň se před finále vyřazovalo pouze sedm z nich. Dodejme, že nejrychlejší byla dvojice Etiopanek, z nichž pak ta známější Defarová (15:22.94).
O něco více vypadnuvších bylo před semifinále mužských 1500 metrů, ani zde nedošlo k nějakému překvapení a také zde se dostal v nejkratším čase jeden z favoritů na vítězství - Keňan Kiprop (3:38.15).
Zato v dálkařském sektoru popadalo hned několik adeptů ne nejvyšší příčky. Ze hry je olympijský šampion Rutherford (GBR) či medailista z HME Tórneus (SWE), z letošní top desítky pak Visser (RSA), Lapierre (AUS) a Sdiri (FRA). Pouze trojice skokanů zvládla kvalifikační normu 810, nejdále se dostal Španěl Cáceres (825).

Výsledky: živě - kompletní

Michal Procházka, foto: graf.cz

Vytisknout