přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. října 2020, 12:20

Hassanová zaběhla ER na desítce

Nizozemské Hengelo hostilo o uplynulém víkendu další ze speciálních běžeckých mítinků. Jasným highlightem tohoto podniku bylo překonání evropského rekordu na trati 10 000 metrů v podání domácí hvězdy Sifan Hassanové.

Hlavním cílem sedmadvacetileté dvojnásobné mistryně světa bylo překonání čtyři roky starého světového rekordu Etiopanky Almaz Ayanové, který má hodnotu 29:17.45. Pokoření této mety ovšem velmi zkomplikovalo chladné a deštivé počasí. V prvních třech kilometrech se ujala role vodičky Britka Laura Wightmanová, která strojovým tempem běžela každé kolo za 71 vteřin. Po jejím odstoupení pomáhala Hassanové světelná signalizace, která určovala ideální tempo k překonání světového rekordu. Mezičas na pěti kilometrech byl 14:38, což stále dávalo Nizozemce naději na zdolání rekordního zápisu Ayanové. Postupem času ovšem začal sílit déšť a teplota klesla z 12 na 8 stupňů a Hassanová začala v mezičasech ztrácet. Světový rekord z toho nakonec nebyl, přesto se Sifan Hassanová stala první Evropankou, která zaběhla desítku na dráze pod 30 minut. Její výsledný čas měl hodnotu 29:36.67, čímž překonala dosavadní evropský rekord Britky Pauly Radcliffové z ME v Mnichově 2002 téměř o 25 vteřin. Své osobní maximum z vítězného mistrovství světa v Dauhá 2019 pak srazila dokonce o více než 40 vteřin. Zároveň se také stala čtvrtou nejrychlejší ženou historie. V této statistice před ní jsou už pouze Etiopanka Almaz Ayanová, Číňanka Junxia Wang a Keňanka Vivian Cheruiyotová.

Nejlepší světový výkon této sezóny Keňanky Rosemary Wanjiruové z japonského Abashiri vylepšila o více než minutu. Za Hassanovou se to hemžilo osobními rekordy. Druhá byla Etiopanka Tsehay Gemechuová (30:53.11). Třetí doběhla Uganďanka Sarah Chelangatová (31:06.46) a čtvrtá byla nejrychlejší z Keňanek Evaline Chirchirová (31:08.09). Jednalo se tak o suverénně nejrychlejší závod roku na této distanci.

Sifan Hassanová má v této chvíli v držení tři světové rekordy a dalších pět evropských rekordů. Historické světové maximum drží v závodech na jednu míli, silniční pětce a hodinovce. Nejrychlejší Evropankou historie je pak na tratích 1500, 3000, 5000, 10 000 metrů a v ½ maratonu. Všech těchto výkonů dosáhla v posledních dvou letech. Nizozemka však sezónu ještě nekončí. O nadcházejícím víkendu jí totiž čeká mistrovství světa v ½ maratonu a v polské Gdyni patří k největším favoritkám na titul.

V Hengelu pak byly na programu ještě dvě disciplíny. Na trati 1000 metrů se potřetí v této sezóně pokoušela o překonání světového rekordu Rusky Světlany Mastěrkovové Keňanka Faith Kipyegonová. Nejblíže k tomu měla v Monaku, kde za historickým světovým maximem zaostala časem 2:29.15 jen o sedmnáct setin. V Bruselu pak byla jen nepatrně pomalejší za 2:29.92, což je pátý nejlepší výkon historie na této distanci. Ani v Hengelu pak její pokus nebyl úspěšný. Přesto má vzhledem k podmínkám čas 2:32.82 skvělou kvalitu. Kipyegonová byla v závodě naprosto suverénní. Druhá Uganďanka Winnie Nanyondová za ní zaostala téměř o osm vteřin (2:40.50). Třetí byla Keňanka Eunice Sumová (2:41.37).

Celý mítink pak uzavřel závod mužů na 5000 metrů. V něm byl nejrychlejší Etiopan Yomif Kejelcha za 13:12.84 před Australanem Stewartem McSweynem (13:16.05) a Keňanem Mathewem Kimelim (13:24.54).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout