přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. srpna 2020, 08:26

Hassanová a další běžecká esa na ZT

Přesně měsíc zbývá do startu 59. ročníku Zlaté tretry v Ostravě, která se stala součástí nově vzniklého seriálu World Athletics Continental Tour Gold. Přes všechna omezení se organizátorům daří přilákat řadu světových hvězd. Nejnovější akvizicí je dvojnásobná mistryně světa a několikanásobná evropská rekordmanka Sifan Hassanová.

Etiopská rodačka, která reprezentuje nizozemské barvy, by měla být hlavní favoritkou závodu na 5000 metrů. Však je také na této distanci evropskou rekordmankou, když v minulém roce vylepšila hodnotu kontinentálního historického maxima na 14:22.12. Následně pak na mistrovsví světa získala zlato na desítce i patnáctistovce, přičemž ve finále běhu na 1500 metrů zvítězila stylem start-cíl v dalším evropském rekordu 3:51.95. Zároveň je ještě evropskou rekordmankou na trojce a v půlmaratonu. V závodě na jednu míli zaběhla loni dokonce světový rekord. Její cíl pro Zlatou tretru je jasný, a tím je překonání rekordu mítinku Etiopanky Meseret Defarové z roku 2007, který má hodnotu 14:30.18. „Vrátit se zpět do Ostravy na Zlatou tretru je pro mě výjimečná věc. V roce 2013 jsem v Ostravě dostala poprvé šanci startovat na velkém mezinárodním mítinku. K mému překvapení jsem vyhrála. Byl to pro mě start směrem k nejvyšším metám, takže se na návrat těším,“ uvedla a vzpomněla na svůj sedm let starý triumf.

Na vítkovickém stadionu se můžeme v podání žen těšit také na rychlou patnáctistovku. O to by se měla postarat zejména Britka Jemma Reekieová, která se loni stala dvojnásobnou mistryní Evropy do 22 let, když ve švédském Gävle opanovala závody na 800 i 1500 metrů. Mladá běžkyně by ráda pokořila hranici čtyř minut. Letos v hale se jí přiblížila již na 52 setin, když zaběhla britský halový rekord 4:00.52. Další špičkovou mílařkou na startu bude vicemistryně Evropy z Berlína 2018 a také z HME 2019 Sofia Ennaouiová z Polska, což je žena s kariérním maximem 4:01.00. Na domácím stadionu samozřejmě nesmí chybět ani Simona Vrzalová. Její osobní rekord 4:04.80 je právě ze Zlaté tretry před dvěma lety. Rekord mítinku má časem 4:00.80 v držení od roku 2017 Etiopanka Gudaf Tsegayová.

Běžecká legenda se představí také na ženské osmistovce. Laura Muirová je jednou z mála Evropanek, které se dokáží na středních tratích vyrovnat africkým soupeřkám. Skotská patriotka získala dvakrát běžecký double na tratích 1500 a 3000 metrů na halových evropských šampionátech v Bělehradě 2017 a Glasgow 2019. K tomu má ve své sbírce ještě stříbro z patnáctky a bronz z trojky na halovém mistrovství světa v Birminghamu 2018. Je také halovou evropskou rekordmankou na tratích 1000 a 3000 metrů. Proti ní se postaví česká jednička Diana Mezuliáníková a také nejlepší slovenská půlkařka posledních sezón Gabriela Gajanová.

Potvrzené hvězdy 59. ročníku Zlaté tretry v Ostravě

Oštěp – Barbora Špotáková, Nikola Ogrodníková, Sara Kolaková
Výška – Gianmarco Tamberi, Marek Bahník
Disk – Daniel Stahl, Andrius Gudžius, Marek Bárta
150 m – Dafne Schippersová, Ajla del Ponte, Nikola Bendová
800 m – Amel Tuka, Filip Šnejdr, Lukáš Hodboď

 

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout