Halová liga pokračovala 3. kolem

úterý 9. února 2021
V Hale Otakara Jandery proběhlo třetí kolo Halové atletické ligy mužů a žen v jehož rámci testovala formu řada našich elitních reprezentantů.

Počet „limitářů“ v běhu na 800 metrů pro halové mistrovství Evropy v Toruni se po úterním závodě rozrostl na šest. Vítězný Filip Sasínek útočil dokonce na svůj halový osobák z roku 2019, za kterým časem 1:47.88 jen těsně zaostal. S přehledem však zaběhl „áčkový“ limit pro HME. O setinu pak pokořil výkonem 1:49.21 mírnější kritérium druhý Daniel Kotyza a jelikož se jedná o závodníka kategorie do 22 let i jemu by k účasti na kontinentálním halovém vrcholu tento čas stačil. Je však před ním momentálně pět rychlejších českých půlkařů a u třech z nich se dá předpokládat, že budou v Toruni na osmistovce startovat. Kotyzu tak může těšit alespoň vylepšení osobního rekordu. Pokud chce uvažovat o startu na půlce v Toruni, musí ze svého nového maxima momentálně ukrojit ještě více než vteřinu. Pod 1:50 stlačil svůj čas ještě třetí Hakim Saleh, jenž proběhl cílem za 1:49.49. Rychlého závodu využil také dorostenec Jiří Pavel Češka, když se stal s výkonem 1:51.36 novým národním rekordmanem této kategorie. Z patnáct let starého rekordního zápisu Martina Hrstky srazil svěřenec Václava Janouška 39 setin.

Ještě předtím, než se Filip Šnejdr ujal role vodiče zmiňovaného kvalitního závodu na 800 metrů, absolvoval svůj start na šestistovce a bylo z toho časem 1:16.87 o setinu vylepšení osobního rekordu. K národnímu historickému maximu Jana Kubisty z roku 2017 se tak přiblížil už na 28 setin.

Parádní kvalitu měla také mužská dvoustovka. Zde i přes špičkovou konkurenci udržel svou letošní neporazitelnost na této trati Jan Jirka. Navíc svůj primát ozdobil novým osobákem 20.81, což je kariérní posunutí o čtyři setiny. Vlastní nejlepší český výkon sezóny pak vylepšil o sedm setin. Jako druhý dosprintoval Pavel Maslák za 20.94. Vítězem druhého běhu byl Jiří Polák, který poprvé stlačil svůj čas v hale pod 21 vteřin, když mu časomíra v cíli ukázala 20.98, a to je o čtyři setiny rychleji než před týdnem v Ostravě. Účastnice prvního běhu na dvoustovce žen měly smůlu, že byly jejich časy změřeny pouze ručně. Vyhrála Marcela Pírková za 23.3 před Barborou Šplechtnovou (23.7). V druhém běhu se již závodnice dočkali elektronického času, což byla dobrá zpráva pro Nikoletu Jíchovou, která si zaběhla osobák 23.99.

Marcela Pírkova nenašla pak přemožitelku ani na šedesátce, kde se navíc mohla těšit z nového kariérního výkonu 7.36, což je o tři setiny rychleji, než běžela v sezóně 2018. Mezi muži potvrdil v časem 6.71 papírové předpoklady Jan Veleba. Zdatně mu sekundoval Matěj Krsek za 6.76 (6.75 v rozběhu).

Svůj první start od světového šampionátu v Dauhá má za sebou Jakub Holuša. Ten naposledy závodil v katarské metropoli na začátku října roku 2019. Ve Stromovce usiloval o splnění nominačních požadavků pro start na HME v závodě na 3000 metrů. Za ním však zaostal časem 8:06.09 o deset vteřin. V cíli ho následovali Vladimír Marčík (8:21.94) a Jakub Davidík (8:31.67). Trojka žen se stala kořistí Diany Mezuliáníkové (9:34.94).

Letošní závodní premiéru si odbyl také tyčkař Jan Kudlička a byla vítězná, když výkonem 540 centimetrů vyrovnal nejlepší sezónní výkon svého tréninkového kolegy Dana Bárty. Ten se tentokrát musel spokojit s druhým místem za 530. Třetí byl Matěj Ščerba (520). Ženám jasně dominovala úspěšným skokem přes 425 centimetrů Amálie Švábíková.

V trojskoku mužů se podařilo dvěma borcům těsně zdolat šestnáctimetrovou hranici. Jiří Vondráček to dokázal o dva centimetry a v těsném duelu porazil Ondřeje Vodáka, jenž zapsal 16.01. Mezi ženami se úspěšně zhostila role favoritky Emma Maštalířová (12.95). Na čtvrtce byl nejrychlejší Martin Tuček v čase 47.87. Dálkařský sektor ovládl Jakub Bystroň za 750 centimetrů. Nadějnou formu před víkendovým MČR naznačil vícebojař Adam Sebastian Helcelet, jenž prolétl šedesátku překážek za 7.97. Stejnou disciplínu žen opanovala Kateřina Kodrová v čase 8.48.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová