Golden Tracks pro Warholma a Hassanovou

sobota 16. října 2021
V Lausanne proběhl galavečer při příležitosti vyhlášení ankety Golden Tracks pro nejlepší evropské atletky a atlety uplynulé sezóny. Mužské prvenství z roku 2019 obhájil norský překážkář Karsten Warholm. Mezi ženami zvítězila nizozemská běžkyně Sifan Hassanová. Kategorie Rising Star pro mladé atlety překážkářským nadějím Sashovi Zhoyovi z Francie a Femke Bolové z Nizozemska.

Karsten Warholm v letošní sezóně opět ukázal, kdo je králem světové čtvrtky překážek. Jeho výkony byly vskutku jedinečné. Hned při svém prvním startu pod otevřeným nebem vylepšil vlastní historické světové maximum na trati 300 metrů překážek, když v Oslu zaznamenal čas 33.26. Na mítinku Diamantové ligy v norské metropoli pak na domácí půdě zaběhl i světový rekord na čtvrtce překážek. Časem 46.70 srazil tehdejší rekordní zápis Američana Kevina Younga z olympiádě v Barceloně 1992 o osm setin. Očekávalo se, že může tento výkon ještě posunout, ale co předvedl ve finále olympijských her v Tokiu, bylo jak z jiného vesmíru. V nejrychlejším závodě historie se stal prvním atletem, který pokořil v běhu na 400 metrů překážek hranici 46 vteřin. Současný světový rekord tak má nyní díky němu hodnotu 45.94. Na závěr sezóny pak ještě přidal celkové vítězství v Diamantové lize. Warholm obhájil vítězství v anketě o nejlepšího atleta Evropy z roku 2019. Předtím ještě v roce 2017 byl též oceněn v kategorii Rising Star pro mladé atlety do 23 let.

Sifan Hassanová byla jednoznačné nejvýraznější běžeckou osobností uplynulé sezóny a má za sebou veleúspěšný rok. Na mítinku v Hengelu zaběhla časem 29:06.82 nový světový rekord na trati 10 000 metrů, o který ji o dva dny později připravila Etiopanka Letesenbet Gideyová. Na olympijských hrách se pak rozhodla startovat hned ve třech disciplínách. Nakonec z toho bylo zlato na desítce, kde porazila mimo jiné i Gideyovou. Stejný cenný kov přidala na poloviční trati a na patnáctistovce si pověsila na krk bronz. V Bruselu pak zaběhla pátý nejrychlejší čas historie v běhu na 1 míli 4:14.74. Na této distanci je momentálně autorkou tří z pěti nejhodnotnějších výkonů historie, včetně světového maxima, kterého dosáhla v roce 2019. Pro Hassanovou se jedná o první vítězství v anketě Golden Tracks.

Mužskou kategorii Rising Star ovládl Francouz Sasha Zhoya. Borec, který je věkem ještě junior zazářil na obou mezinárodních vrcholech své kategorie. Už při svém triumfu na mistrovství Evropy juniorů v estonském Tallinnu utočil na stodesítce překážek na juniorský světový rekord, který měli v tu dobu ve spoludržení jeho krajan Wilhem Belocian a Jamajčan Damion Thomas. Na mistrovství světa do 20 let v Nairobi pak toho historické maximum hned dvakrát překonal. V semifinále vylepšil jeho hodnotu na 12.93 a ve finále pak šokoval neskutečným časem 12.72. Celkově tak rekordní zápis srazil o propastných 27 setin.

Mezi ženami získala stejné ocenění nizozemská čtvrtkařka a čtvrtkařka překážkářka Femke Bolová. V průběhu halové sezóny vyhrála na hladké čtvrtce 9 z 10 závodů, co kterých nastoupila, a to včetně finále halového mistrovství Evropy v Toruni, kde ke zlaté medaili z individuální disciplíny přidala další titul se štafetou na 4x400 metrů. Pod otevřeným nebem se pak zaměřila na svou čtvrtku překážek. Zde zvítězila v 11 z 12 závodů. Jediným kláním, ve kterém našla dvě přemožitelky, bylo olympijské finále v Tokiu, ale tam rozhodně smutnit nemusela, jelikož brala olympijský bronz v novém evropském rekordu 52.03 a tento výkon z ní dělá třetí nejrychlejší ženu historie. Drží také jeden primát, jelikož se stala první ženou, která během jedné sezóny zaběhla čtvrtku překážek čtyřikrát pod 53 vteřin. Zvítězila také ve finále Diamantové ligy.