Globální atletický vrchol klepe na dveře

Globální atletický vrchol klepe na dveře
Aktuality
pondělí 16. září 2019
V hotelu Adria na Václavském náměstí proběhla tisková konference k nadcházejícímu mistrovství světa v atletice, které bude na přelomu září a října hostit katarské Dauhá. Hosty konference byli předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník, šéftrenér Jan Netscher, oštěpařka Barbora Špotáková a koulař Tomáš Staněk.

Světový šampionát bude skutečnou oslavou královny sportu a v mnoha ohledech velmi specifickou, což svými slovy potvrzuje i předseda ČAS Libor Varhaník. „Máme před sebou největší událost atletického roku. Dle předběžných přihlášek by se ho mělo zúčastnit 208 federací plus ruští nezávislý atleti a tým válečných uprchlíků. Jedná se vskutku o globální záležitost, jelikož se začínají na nejvyšších příčkách prosazovat atleti z mnoha zemí. V Dauhá může mít medailové ambice okolo čtyřiceti federací,“ uvedl.

Zároveň doplňuje, že to atleti nebudou mít jednoduché vzhledem k pozdnímu terminu i náročným klimatickým podmínkám. „Světový šampionát se koná poprvé v tak pozdním termínu. Velkým úskalím může být až devadesátiprocentní vlhkost v kombinaci s teplotou okolo 40 stupňů. Nepříjemný bude také přechod z rozcvičování na hlavní plochu, kde by měla být teplota 23 stupňů,“ vyjádřil určité obavy o zdraví atletů.

Mistrovství světa by mělo být velkolepou událostí i z mediálního hlediska a zkrátka by neměli přijít ani fanoušci české atletiky a diváci České televize. „Očekává se největší televizní pokrytí v historii světových šampionátů. Na stadionu Khalifa by mělo být 113 kamer. Novinkou jsou například kamery ve startovních blocích. Bude to největší a nejkomplexnější produkce v dějinách atletiky. Co se týká České televize, budeme se snažit o podobné pokrytí, jako tomu bylo na předešlém světovém šampionátu v Londýně nebo na loňském mistrovství Evropy v Berlíně,“ nechal se slyšet Varhaník.

Do Dauhá odcestuje 23 českých atletů. K samotné nominaci se vyjádřil nový šéftrenér reprezentace Jan Netscher. „Nominací úspěšně prošlo třiadvacet atletů. Musím přiznat, že jsme očekávali ještě nějaké pozvánky, které nepřišly. Sezóna je dlouhá, takže bude záležet na tom, jak trenéři své závodníky připraví směrem k vrcholu. Máme v sestavě devět velmi zkušených reprezentantů a doufám, že právě oni využijí svých bohatých zkušeností a prodají formu i v tomto specifickém termínu konání mistrovství světa. Pokud se tak stane, věřím, že naši závodníci předvedou výkony na úrovni svých osobních rekordů. Rozhodně na ně nechci vyvíjet nějaký zbytečný tlak a spojovat konkrétní jména s medailemi, ale snad nějakou přivezeme. Důležité bude také položit nějaký dobrý základ k rankingu směrem k olympijským hrám,“ neopomíná další z cílů české výpravy.

Mistrovský titul z před dvou let bude obhajovat oštěpařka Barbora Špotáková, která patří k nejzkušenějším atletům celé výpravy. Před vrcholem sezóny se cítí dobře. „Finální příprava byla nejlepší, jakou jsem za poslední dva roky měla. Odezněly mi problémy s achilovkou, které mě trápily v úvodu sezóny. Udělali jsme dost práce a věřím, že až si odpočinu, tam bych mohla hodit daleko. Vždy jsem měla ráda podzimní závody, takže by mi pozdější termín mohl svědčit. Letošní sezóna byla nad mé očekávání a účast ve finále Diamantové ligy v Curychu mě nakopla. Pokud si hodím na mistrovství světa svůj nejlepší výkon sezóny, potažmo limit na olympijské hry, budu spokojena. Ženský oštěp je momentálně hodně vyrovnaný, takže to bude otevřené. Na medaili by mohl stačit výkon okolo 65 metrů, ale kdo ví, třeba se holky zblázní a bude to lítat daleko. Moudřejší budeme po kvalifikaci. Věřím, že holkám ukážu, že ještě nepatřím do starého železa,“ dodala s úsměvem.

Koulař Tomáš Staněk skončil před dvěma lety těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. Sám si uvědomuje, že i obhajoba této pozice bude v nesmírně silné konkurenci velmi těžká. Navíc při posledním startu v Ústí nad Labem přišly zdravotní komplikace. Staněk však ujišťuje, že ty jsou již zažehnány. „Dnes jsem byl ještě na sonu třísla a naštěstí se to oproti první páteční prohlídce razantně zlepšilo. Tříslo je už o dost povolenější. Věřím, že to, co jsem neprodal na mítinku v Ústí, tak si odvezu do Dauhá. Po většinu sezóny jsem se pral s technikou, ale poslední dobou je to lepší, což mi naznačil i poslední závod. Konkurence je nesmírně silná. Je tam sedm koulařů přes 22 metrů. Tato hranice už není ničím výjimečným, jak tomu bylo ještě před pár lety. I proto se snažím nesledovat, kde kdo co hodil, ale soustředím se na sebe, abych předvedl co nejlepší výkon. Technicky se cítím nejlépe z celé sezóny a mám chuť do závodů, takže bych rád v Dauhá předvedl minimálně své sezónní maximum,“ naznačil své ambice.

Mistrovství světa v Dauhá proběhne v termínu od 27. září do 6. října.

Nominace českého týmu pro MS v Dauhá

Muži

Jakub Holuša (1500 m)
Filip Sasínek (1500 m)
Tomáš Staněk (koule)
Jakub Vadlejch (oštěp)
Vítězslav Veselý (oštěp)
Michal Desenský (4x400 m, 4x400 m mix)
Filip Ličman (4x400 m)
Vít Müller (400 m př., 4x400 m)
Patrik Šorm (4x400 m, 4x400 m mix)
Jan Tesař (4x400 m, 4x400 m mix)

Ženy

Lada Vondrová (400 m, 4x400 m mix)
Kristiina Mäki (1500 m)
Zuzana Hejnová (400 m př.)
Marcela Joglová (maraton)
Romana Maláčová (tyč)
Kateřina Šafránková (kladivo)
Nikola Ogrodníková (oštěp)
Irena Šedivá (oštěp)
Barbora Špotáková (oštěp)
Kateřina Cachová (sedmiboj)
Anežka Drahotová (chůze)
Martina Hofmanová (4x400 m mix)
Tereza Petržilková (4x400 m mix)

 

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben