přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. září 2022, 12:35

García León a Karlström vítězi chodecké Tour

Po vícebojařské Tour skončila také ta chodecká. Celková prvenství v seriálu získali Peruánka Kimberley García León a Švéd Perseus Karlström. Eliška Martínková obsadila šestnácté místo.

V kategorii žen se radovala s celkového primátu jednička letošní sezóny Peruánka Kimberley García León. Ta sice došla na pětatřicítce v Dudincích i na dvacítce v La Coruni druhá za Číňankou Shijie Qieyang, ale v premiérovém závodě na 35 kilometrů při mistrovství světa v Eugene zvítězila, zatímco Qieyang skončila třetí, a právě to rozhodlo o vítězství reprezentantky Peru, která ve svých třech nejlépe hodnocených závodech posbírala 4030 bodů. Shijie Qieyang jich získala 3989. Třetí příčku v Tour obsadila Australanka Jemima Montag s 3854 body. Ta vyhrála dvě chodecká klání na domácí půdě a na světovém šampionátu skončila na dvacítce čtvrtá.

Nejlepší českou závodnicí byla dle očekávání Eliška Martínková. Svěřenkyně trenérky Kateřiny Čermákové má za sebou životní sezónu a v tour obsadila šestnáctou příčku. V Poděbradech došla na pátém místě v kariérním maximu 1:30:53. Do hodnocení Tour se jí počítal také výkon 47:16 z desítky v Olomouci, kde zvítězila. Do bodového součtu 3387 pak přidala ještě sedmé místo z mistrovství Evropy v Mnichově v čase 1:31:44.

Tereza Ďurdiaková posbírala 3314 bodů a v celkovém hodnocení jí patří jedenadvacátá pozice. V Poděbradech došla na dvacítce hned za Martínkovou na šestém místě v čase 1:31:09 a další dva výkony se jí počítají z pětatřicítek v Dudincích (3:01:51, dvacáté místo) a na evropském šampionátu v Mnichově (3:01:19, dvanácté místo).

Mužskému pořadí kraluje švédská stálice Perseus Karlström. Závodník, jenž už v minulosti opanoval chodeckou Challenge, která předcházela současné Tour, posbíral nejvíce bodů i letos, a to konkrétně 3959. Výrazně mu k tomu pomohlo druhé místo na dvacítce v Poděbradech za 1:19:42. Následně vyhrál desítku v Madridu a do hodnocení se mu počítá také bronz z pětatřicítky na mistrovství světa v Eugene v čase 2:23:44.

Druhou příčku obsadil stabilní Brazilec Ciao Bonfim. Tomu se podařilo letošní Poděbrady opanovat a svůj triumf navíc ozdobil kvalitním časem 1:18:54. V La Coruni obsadil v závodě na 20 kilometrů páté místo a na dvacítce v Eugene skončil šestý. Celkem posbíral 3910 bodů. Bronzová pozice náleží Ekvádorci Brianu Danielovi Pintadovi. Také jemu se do bodového hodnocení počítá čas 1:19:47 z Poděbrad, kde skončil čtvrtý. Stejného umístění dosáhl též v závodě na 35 kilometrů na mistroství světa v Eugene. V La Coruni si došel pro páté místo. Jeho bodové konto činí 3877 bodů. Až čtvrtý skončil světový šampion na pětatřicítce Ital Massimo Stano (3869 b)

Vít Hlaváč obsadil celkově 53. příčku se ziskem 3357 bodů. Pro něj byla nejlépe bodově hodnoceným závodem pětatřicítka na mistrovství světa v Eugene, kde došel třiadvacátý v národním rekordu 2:32:50.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout