Friš stříbrný v Neapoli

středa 10. července 2019
Česká výprava se na 30. Letní univerziádě v Neapoli dočkala prvního cenného kovu. Jan Friš si doběhl v závodě na 1500 metrů pro stříbro. Překážkář Vít Müller postoupil do finále.

Mužská patnáctka byla ve finále hlavně o taktice a rychlém závěru a Jan Friš ukázal, že v obou těchto směrech vyniká. Po vlažném úvodu závodu se o medailích rozhodovalo až v závěrečném finiši a zde našel náš reprezentant jediného přemožitele, kterým byl Polák Michal Rozmys, jenž zvítězil v čase 3:53.67. Friš pak proběhl cílem o 28 setin později na druhém místě (3:53.95) a pro český tým získal první atletickou medaili na letošní univerziádě. Bronz putuje do Finska zásluhou Joonase Rinneoho (3:54.02). "Na startu jsem věřil, že když nepoběžím takticky špatně, mohlo by to být na dobrý výsledek. V průběhu trati jsem byl dost zavřený a 300 metrů před cílem ani nevěřil, že se ještě dostanu dopředu, ale naštěstí se mi na stovce do cíle otevřela cestička a já měl dost sil na finiš. Medaile je skvělá a konečně se mi podařil slušný výsledek. Za to jsem hrozně rád," uvedl čerstvý medailista.

Další vydařené české vystoupení v rámci dnešního programu měl na svědomí Vít Müller na čtvrtce překážek. Svěřenec trenéra Jiřího Kmínka naznačil dobrou formu již ve včerejším rozběhu a dnes ji jen potvrdil, když ve svém semifinále finišoval na druhém místě v novém osobním rekordu 49.84. Své dva roky staré kariérní maximum si vylepšil o osm setin a radoval se z přímého postupu do finále. „Když nás měli odvádět na stadion, tak začalo pršet a program se tak o čtvrt hodiny zpozdil. Navíc foukal prvních 200 metrů docela silný protivítr. Přes to všechno se mi běželo dobře a postup do finále jsem skutečně nečekal, protože už v rozběhu jsem musel běžet naplno. Myslím, že i ostatní už toho mají taky celkem dost, tak bych se rád popral o třetí až páté místo,“ sdělil své finálové ambice.

Z nového osobáku se mohl těšit také sprinter Zdeněk Stromšík. Ten už měl za sebou dvě kola stovky a dnes zaklekl do bloků rozběhu na 200 metrů. Zatáčku s rovinkou zvládl za 21.06, což znamená posunutí Zdeňkova kariérního maxima o sedm setin a také přímý postup do semifinále. Naopak cesta Vojtěcha Svobody skončila již v rozběhu. Výkon 21.97 na postup do dalšího kola nestačil. Mezi ženami pak napodobila Stromšíka na stejné trati Marcela Pírková. Také ona dokončila svůj běh na druhém přímo postupovém místě v čase 23.73 a postoupila do semifinálových klání.

Jednu semifinalistku budeme mít také na stovce překážek. Stala se jí Lucie Koudelová, která dokázala využít silného větru do zad (2.8 m/s) a časem 13.63 se kvalifikovala do dalšího kola. Totéž se bohužel nepodařilo Heleně Jiranové, jejíž cesta skončila v rozběhu. S časem 13.83 obsadí v celkovém hodnocení devatenácté místo.