přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2021, 17:26

Finalistky světového atleta 2021

Po mužích zveřejnila World Athletics také jména pěti žen, ze kterých vzejde královna uplynulé atletické sezóny. Mezi finalistky patří nizozemská běžkyně Sifan Hassanová, keňská mílařka Faith Kipyegonová, americká překážkářka Sydney McLaughlinová, venezuelská trojskokanka Yulimar Rojasová a jamajská sprinterka Elaine Thompson-Herahová.

SIFAN HASSANOVÁ (NIZOZEMSKO)

Nizozemská běžkyně Sifan Hassanová se letos již radovala z ocenění pro nejlepší atletku Evropy a bez šancí není ani v této anketě. Hned v úvodu sezóny zaběhla v Hengelu světový rekord na trati 10 000 metrů, když vylepšila zápis Etiopanky Almaz Ayanaové na 29:06.82. Světovou rekordmankou byla ovšem pouze dva dny, než ji o tento primát připravila další zástupkyně etiopské běžecké školy Letesenbet Gideyová. Na olympijských hrách v Tokiu se jí pak podařil husarský kousek, když hned třikrát vystoupala na stupně vítězů. Zvítězila v bězích na 5000 a 10 000 metrů a k tomu přidala ještě bronz na patnáctistovce.

FAITH KIPYEGONOVÁ (KEŇA)

Keňanka Faith Kipyegonová byla v tomto roce královnou světové patnáctistovky. Na mítinku Diamantové ligy v Monaku zaostala národním rekordem své země 3:51.07 jen vteřinu za světovým rekordem Etiopanky Genzebe Dibabaové a zařadila se na čtvrté místo historických světových tabulek. Přemožitelku nenašla ani na olympijských hrách v Tokiu, kde úspěšně obhájila zlato z předešlých her v Riu. Zvítězila také ve finále Diamantové ligy. Hned tři z jejích letošních časů se vejdou do TOP 10 výkonů historie.

SYDNEY MCLAUGHLINOVÁ (SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ)

Americká čtvrtkařka překážkářka Sydney McLaughlinová neměla letos ve své disciplíně konkurenci. Vyhrála všechny závody, do kterých nastoupila. Na americké olympijské kvalifikaci se stala první ženou, která zaběhla tuto trať pod 52 vteřin, když vylepšila světový rekord na 51.90. Následně jeho hodnotu ještě srazila na olympijských hrách v Tokiu, kde zvítězila v čase 51.46.

YULIMAR ROJASOVÁ (VENEZUELA)

Venezuelská trojskokanka Yulimar Rojasová posunula tuto disciplínu na úplně jinou rovinu. Momentálně jí totiž pod otevřeným nebem patří 4 z 5 nejlepších výkonů historie a všech dosáhla v této sezóně. Na olympijských hrách v Tokiu posunula při svém vítězství hodnotu světového rekordu Ukrajinky Innesy Kravetsové z roku 1995 o celých 17 centimetrů na 15.67. Poprvé v kariéře se pak radovala také z primátu v Diamantové lize, když svůj úspěch ozdobila novým historickým maximem tohoto seriálu 15.48. Další jedinečné výkony předvedla v Lausanne (15.52) a Andújaru (15.43). Rojasová obhajuje v této anketě vítězství z loňského roku.

ELAINE THOMPSON-HERAHOVÁ (JAMAJKA)

Jamajská sprinterka Elaine Thompson-Herahová předvedla na olympijských hrách v Tokiu jedinečné představení, když si odvezla hned tři zlaté medaile. Na stovce obhájila titul z Ria v novém olympijském rekordu 10.61 a na dvojnásobné trati také zopakovala zlatý úspěch z minulé olympiády v druhém nejlepším výkonu historie 21.53. Zlatý hattrick pak dokonala se štafetou na 4x100 metrů. Na mítinku Diamantové ligy v Eugene pak zaostala časem 10.54 jen pět setin za zdánlivě nepřekonatelným světovým rekordem Američanky Florence Griffith-Joynerové. Celý seriál pak vyhrála.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout