Finalistky Rising Star

čtvrtek 6. října 2022
V sobotu 22. října proběhne v estonském Tallinnu vyhlášení cen Golden Tracks pro nejlepší evropské atlety a atletky uplynulé sezóny. Evropská atletika zveřejnila jména tří finalistek kategorie Rising Star, která je určena mladým závodníkům a závodnicím do 23 let.

Karmen Bruus (Estonsko)

Své želízko v ohni bude mít i pořadatelská země, a to v osobě teprve sedmnáctileté výškařky Karmen Bruus. Ta letos zaznamenala nevídaný výkonnostní progres, když si své kariérní maximum posunula o neuvěřitelných šestnáct centimetrů. Už v hale se dokázala zlepšit na 191 a začátkem července odjížděla na mistrovství Evropy do 18 let jako jedna z favoritek na titul. V Jeruzalémě však papírové předpoklady nepotvrdila a skončila až sedmá.

Chuť si však spravila na světovém šampionátu v Eugene, kde se nejprve díky dalšímu osobáku 193 centimetrů kvalifikovala do finále a v nabité konkurenci následně vybojovala překvapivé sedmé místo, když úspěšným skokem na 196 centimetrech vyrovnala historické světové maximum kategorie do 18 let. Medailový úspěch pak přidala velmi záhy na mistrovství světa juniorů v Cali, kde zvítězila díky úspěšně zdolaným 195 centimetrů. Naopak na mistrovství Evropy v Mnichově skončila její cesta už v kvalifikaci.

Angelina Topič (Srbsko)

Další vynikající výškařkou ve finálové trojici je Srbka Angelina Topič, která letos začala navazovat na úspěchy svých slavných rodičů. Jejím otcem je někdejší výškařský evropský šampion v hale i pod otevřeným nebem Dragutin Topič a matka Biljana Topič (za svobodna Mitrovič) pro změnu získala trojskokanský bronz z mistrovství světa v Berlíně 2009.

Angelina je ještě o několik měsíců mladší než Karmen Bruus a také ona v hale skočila 191 centimetrů. Pod otevřeným nebem se pak postupně zlepšovala až na 196, a tak je též spoludržitelkou historického světového maxima v kategorii do 18 let. Na mistrovství Evropy dorostu v Jeruzalémě svou estonskou rivalku porazila a radovala se ze zlaté medaile. Při světovém juniorském šampionátu v Cali se pro změnu karta obrátila. Tam byla nad její síly kromě Bruus i Nizozemka Birtt Weerman a Topič brala bronz. Další cenný kov pak přidala na mistrovství Evropy v Mnichově. I zde totiž vystoupala na bronzový stupínek a stala se tak vůbec nejmladší medailistkou napříč všemi disciplínami na tomto kontinentálním šampionátu.

Elina Tzengko (Řecko)

Řecká oštěpařka Elina Tzengko je držitelkou juniorského světového rekordu a velmi nebojácně vstoupila ve svých dvaceti letech i mezi dospělé. Na Zlaté tretře v Ostravě zvítězila v osobním rekordu 65.40. Ze světového šampionátu v Eugene pak odjížděla zklamána, jelikož se neprobila z kvalifikace. Chuť si ovšem spravila na mistrovství Evropy v Mnichově, kde si opět posunula kariérní maximum na 65.81, nechala za sebou srbskou juniorku Adrianu Vilagoš i velezkušenou Barboru Špotákovou a stala se vůbec nejmladší vítězkou oštěpu v historii evropských šampionátů.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová