přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. listopadu 2022, 12:36

Finalistky Rising Star světové atletiky

V pondělí 5. prosince se uskuteční galavečer při příležitosti vyhlášení nejlepších světových atletů a atletek uplynulé sezóny. Světová atletika zveřejnila jména pěti finalistek kategorie Rising Star určené pro atletické naděje do 20 let.

Jackline Chepkoech (Keňa)

Do finálové pětky se vešly hned dvě keňské stýplařky. Jackline Chepkoech sice chyběla na mládežnickém vrcholu v podobě MSJ v Cali, zato se výrazně prosazovala mezi dospělými. V Birminghamu si doběhla pro titul na Hrách Commonwealthu a v Bruselu si pak připsala své první vítězství na mítinku Diamantové ligy, kde zaběhla druhý nejrychlejší juniorský čas historie 9:02.43. V curyšském finále pak obsadila páté místo.

Faith Cherotich (Keňa)

Druhou zástupkyní keňské stýplařské školy je Faith Cherotich. Právě ona si pověsila na juniorském mistrovství světa v Cali na krk zlato. S Chepkoech se pak potkaly ve finále Diamantovky, kde byla úspěšnější Cherotich, když finišovala na třetí příčce a časem 9:06.14 se dostala na třetí místo historických světových tabulek kategorie do 20 let.

Miné de Klerk (Jihoafrická republika)

Jihoafričanka Miné de Klerk si z MSJ v Cali odvezla dokonce dva cenné kovy. Nejprve v kouli obhájila rok starý titul z předešlého šampionátu v Nairobi a následně brala diskařský bronz. V kouli má na svědomí sedm z deseti nejhodnotnějších výkonů roku.

Kerrica Hill (Jamajka)

Jamajská překážkářka Kerrica Hill se v pouhých sedmnácti letech dokázala na MSJ v Cali prosadit i proti starším soupeřkám. Na stovce plotů vybojovala světový titul v novém rekordu šampionátu 12.77. Tento čas je zároveň historicky nejlepším světovým výkonem do 18 let. Mezi juniorkami je pátou nejrychlejší překážkářkou historie. Druhé zlato pak přidala s jamajskou štafetou na 4x100 metrů, která navíc svůj triumf ozdobila novým juniorským světovým rekordem 42.59.

Adriana Vilagoš (Srbsko)

Srbská oštěpařka Adriana Vilagoš v juniorské kategorii naprosto dominovala své disciplíně, když jí patří hned jedenáct nejlepších výkonů roku. Na MSJ v Cali s přehledem obhájila zlato v novém rekordu mistrovství 63.52, kterým se zařadila na třetí místo historických světových tabulek do 20 let. Dařilo se jí i mezi dospělými, když na evropském šampionátu v Mnichově vystoupala na stříbrný stupínek.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout