Finalisté světového atleta

středa 16. listopadu 2022
World Athletics zvěřejnila jména pěti finalistů v anketě o nejlepšího světového atleta roku 2022. O vládci uplynulé sezóny se rozhodne mezi Armandem Duplantisem, Soufianem El Bakkalim, Jakobem Ingebrigtsenem, Eliudem Kipchogem, Noahem Lylesem.

ARMAND DUPLANTIS (ŠVÉDSKO)

Švédský tyčkař Armand Duplantis posunul v hale hned dvakrát hodnotu vlastního světového rekordu. Nejprve na mítinku v Bělehradě skočil 619 centimetrů a následně si ve stejné aréně vyskákal i titul světového šampiona za 620. Při mítinku DL ve Stockholmu nejprve vylepšil historicky nejlepší světový výkon pod otevřeným nebem na 616 centimetrů a na světovém šampionátu v Oregonu pak zaznamenal další světový rekord 621 centimetrů. Na mistrovství Evropy v Mnichově obhájil zlato v novém historickém maximu šampionátu a přemožitele nenašel ani ve finále Diamantové ligy. Vyhrál 18 z 19 závodů a v patnácti z nich skočil šest metrů a více. Žádný jiný tyčkař v historii nezdolal tolikrát šestimetrovou hranici.

SOUFIANE EL BAKKALI (MAROKO)

Maročan Soufiane El Bakkali byl v této sezóně nejúspěšnějším stýplařem. Na domácím mítinku Diamantové ligy v Rabatu zvítězil v letošním nejlepším světovém výkonu 7:58.28. Nejrychlejší byl i ve finále mistrovství světa v Eugene a získal také diamantovou trofej. Na netradiční trati 2000 metrů překážek zaznamenal v Záhřebu kontinentální rekord a třetí nejrychlejší čas historie 5:14.06.

AKOB INGEBRIGTSEN (NORSKO)

Nor Jakob Ingebrigtsen zahájil sezónu halovým světovým rekordem na patnáctistovce, když se v Lievin stal prvním běžcem, jenž v hale zaběhl tuto trať pod 3:31. Hodnota jeho nového svěťáku je 3:30.60. Na MS nestačil na Etiopana Samuela Teferu a musel se spokojit se stříbrem. Podobně tomu bylo i ve finále světového šampionátu v Eugene, kde ho pro změnu porazil Brit Jake Wightman. Chuť si pak spravil na pětce, kde zvítězil. Při mistrovství Evropy v Mnichově zopakoval svůj čtyři roky starý běžecký double na tratích 1500 a 5000 metrů. Ve finále Diamantové ligy zvítězil v letošním nejlepším světovém výkonu 3:29.02.

ELIUD KIPCHOGE (KEŇA)

Keňan Eliud Kipchoge je jednoznačně historicky nejúspěšnějším maratoncem historie. V průběhu své kariéry vyhrál 15 ze 17 maratonů. Letos mu náleží dvě velká prvenství. V Tokiu vyhrál v pátém nejrychlejším čase historie 2:02:40 a na podzim v Berlíně vylepšil časem 2:01:09 o rovné půl minuty vlastní světový rekord ze stejného závodu v roce 2018. Momentálně má tak v držení 4 z 5 nejrychlejších časů historie.

NOAH LYLES (USA)

Americký sprinter Noah Lyles zaběhl ve všech dvanácti závodech na 200 metrů pod dvacet vteřin. Zlato na mistrovství světa ozdobil novým národním rekordem 19.31. Tímto časem posunul o setinu dosavadní zápis legendárního krajana Michaela Johnsona a stal se třetím nejrychlejším mužem historie. V Monaku zaznamenal historicky devátý nejrychlejší čas 19.46. V pětadvaceti letech pak získal už svou čtvrtou diamantovou trofej a pátou celkem.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová