přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. listopadu 2019, 13:28

Finalisté světového atleta roku

Světová atletika zveřejnila jména pěti mužských kandidátů, mezi kterými se rozhodne o tom, kdo usedne 23. listopadu v Monaku na světový atletický trůn.

Joshua Cheptegei (Uganda)

Ugandský běžec Joshua Cheptegei zahájil letošní sezónu vítězstvím na krosovém mistrovství světa v dánském Aarhusu. Poměrně nečekaného prvenství pak dosáhl ve finále Diamantové ligy na trati 5000 metrů, kde brzkým nástupem zaskočil všechny etiopské favority a radoval se ze zisku prestižní trofeje. Na mistrovství světa v katarském Dauhá patřil na desítce mezi kandidáty na cenný kov a nakonec si doběhl pro titul světového šampiona v letošním nejlepším světovém výkonu 26:48.36.

Sam Kendricks (USA)

Americký tyčkař Sam Kendricks opět patřil v tomto roce k nejvýraznějším postavám světové atletiky. Na americkém národním šampionátu se zaskvěl úspěšným skokem na 606 centimetrech, čímž se zařadil na druhé místo historických světových tabulek pod otevřeným nebem za světového rekordmana Sergeje Bubku z Ukrajiny. Dařilo se mu také v rámci Diamantové ligy. Na mítinku v Paříži zvítězil výkonem rovných šest metrů a přemožitele nenašel ani v curyšském finále a odvezl si po dvou letech opět celkový primát v tomto seriálu. Na mistrovství světa v Dauhá předvedl strhující souboj s mladým švédským rivalem Armandem Duplantisem, ze kterého vyšel vítězně a úspěšně tak obhájil titul mistra světa.

Eliud Kipchoge (Keňa)

V nominaci nechybí ani loňský vítěz ankety Eliud Kipchoge. Keňský maratonský suverén ovládl závod v Londýně v historicky třetím nejrychlejším čase 2:02:37. Rychlejší byl pouze on sám při vlastním loňském světovém rekordu (2:01:39) a Etiopan Kenenisa Bekele, jenž zaostal při svém letošním vítězství v Berlíně jen dvě vteřiny za Kipchogeho historickým světovým maximem. Kipchoge se rozhodl vynechat letošní světový šampionát, aby pokořil další milník. Chtěl se stát prvním mužem, kterému se na maratonu podaří prolomit dvouhodinovou hranici a ve Vídni to dokázal, když za pomoci více než čtyřiceti vodičů zvládl trať za 1:59:40. Právě kvůli pomoci střídajících se pacemakerů však nemůže být jeho výkon uznán jako oficiální světový rekord. To však příliš neubírá na výjimečnosti jeho počinu.

Noah Lyles (USA)

Druhým americkým zástupcem v této elitní společnosti je sprinter Noah Lyles. Ten i v letošní sezóně jen těžko hledal nějakého přemožitele. Na trati 200 metrů se to podařilo pouze v Římě jeho krajanovi Michaelu Normanovi. Jinak ovšem Lyles dominoval. V Lausanne se svým vítězným časem 19.50 zařadil na čtvrté místo historických světových statistik za trio Usain Bolt, Yohan Blake a Michael Johnson. V rámci Diamantové ligy dokonce získal sprinterský double, když nejprve opanoval finálový závod na 100 metrů a o týden později zopakoval vítězství i na dvoustovce. Bez problémů si pak v Dauhá dosprintoval i pro titul mistra světa. K tomu ještě přidal další zlato s americkou štafetou na 4x100 metrů.

Karsten Warholm (Norsko)

Jediným evropským kandidátem je Karsten Warholm z Norska. Ten zůstal v roce 2019 napříč všemi tratěmi, ve kterých startoval neporažen. V březnu se v Glasgow radoval z titulu halového mistra Evropy na hladké čtvrtce. Pod otevřeným nebem se pak zaměřil na svou hlavní disciplínu, kterou je čtvrtka překážek. Třikrát dokázal vylepšit hodnotu evropského rekordu. Nejlepšího výkonu dosáhl ve finále Diamantové ligy v Curychu, kde proběhl cílem vítězně v čase 46.92 a stal se druhým nejrychlejším mužem historie na trati 400 metrů překážek. Na světovém šampionátu v Dauhá úspěšně obhájil zlato z před dvou let. Ze strany EA byl za své výkony oceněn nejlepším atletem Evropy pro rok 2019.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout