Finalisté světového atleta 2021

pondělí 22. listopadu 2021
Světová atletika zveřejnila jména pěti finalistů mezi kterými se rozhodne o králi uplynulé sezóny. Jsou mezi nimi ugandský vytrvalec Joshua Cheptegei, americký koulař Ryan Crouser, švédský tyčkař Armand Duplantis, keňský maratonec Eliud Kipchoge a norský překážkář Karsten Warholm.

JOSHUA CHEPTEGEI (UGANDA)

Světový rekordman na tratích 5000 a 10 000 metrů Joshua Cheptegei z Ugandy nepředváděl v průběhu sezóny příliš výrazné výkony. Na olympijské hry se ovšem připravil perfektně, když si na pětce doběhl pro zlato a na dvojnásobné distanci vybojoval stříbro.

RYAN CROUSER (USA)

Americký koulař Ryan Crouser je už druhým rokem neohroženým vládcem své disciplíny. Letos vyhrál všech čtrnáct finálových závodů, do kterých nastoupil. V hale se stal díky výkonu 22.82 novým světovým rekordmanem a historické světové maximum překonal také pod otevřeným nebem, když na americké olympijské kvalifikaci zaznamenal 23.37. Suverénně pak obhájil i triumf pod pěti kruhy, když kraloval v olympijském rekordu 23.30. V závěru sezóny ovládl i finále Diamantové ligy.

ARMAND DUPLANTIS (ŠVÉDSKO)

Švédský tyčkař Armand Duplantis se stal vítězem ankety o nejlepšího světového atleta v loňském roce. Také letos podával jedinečné výkony. Halové mistrovství Evropy v Toruni vyhrál v novém rekordu šampionátu 605 centimetrů. Ještě předtím v Bělehradě zdolal dokonce 610. Pod otevřeným nebem pak zvítězil na olympijských hrách v Tokiu i ve finále Diamantové ligy. Celkem dvanáctkrát překonal v průběhu roku 2021 šestimetrovou hranici, což se ještě nikdy žádnému tyčkaři nepodařilo.

ELIUD KIPCHOGE (KEŇA)

Šestatřicetiletý Keňan Eliud Kipchoge ani letos nenechal nikoho na pochybách, kdo je skutečným králem nejtradičnější běžecké disciplíny. Na olympijských hrách v Tokiu (Sapporu) s přehledem obhájil maratonský titul z Ria, když vyhrál s největším náskokem v maratonském olympijském závodě od roku 1976. Zvítězil také na maratonu v Enschede v kvalitním čase 2:04:30.

KARSTEN WARHOLM (NORSKO)

Jedním ze žhavých kandidátů na titul světového atleta je jistě norský čtvrtkař překážkář Karsten Warholm. V úvodu sezóny nejprve vylepšil hodnotu vlastního světového historického maxima na třístovce překážek, když si s touto tratí v Oslu poradil v čase 33.26. Velmi záhy poté se stal světovým rekordmanem na trati 400 metrů překážek, když na mítinku Diamantové ligy ve Stockholmu vylepšil dosavadní rekordní zápis Američana Kevina Yougna z olympiády v Barceloně 1992 o osm setin na 46.70. Na olympijských hrách v Tokiu se pak při svém triumfu stal prvním atletem, který stlačil čas na této distanci pod 46 vteřin, když bral titul v čase 45.94. S přehledem vyhrál i finále Diamantové ligy. Za své výkony získal také ocenění Golden Tracks pro nejlepšího evropského atleta uplynulé sezóny.