Finalisté Rising Star WA Awards

středa 6. listopadu 2019
V sobotu 23. listopadu proběhne v Monaku slavnostní galavečer k příležitosti vyhlášení nejlepších světových atletů uplynulé sezóny. Přinášíme přehled kandidátů na ocenění Rising Star World Athletics Award, která je určena pro atlety juniorské kategorie.

Selemon Barega (Etiopie)

Ač je etiopský běžec Selemon Barega stále ještě věkem junior, už druhou sezónu se výrazně prosazuje i mezi dospělou konkurencí. Letos byly jeho výkony ještě výraznější než v minulém roce. Doposud největšího kariérního úspěchu dosáhl na mistrovství světa v Dauhá, kde si doběhl pro stříbro na trati 5000 metrů. Na druhé pozici figuruje také v letošních světových tabulkách, když v Římě zaběhl čas 12:53.04. Lepší je pouze jeho krajan Telahun Bekele, jenž právě Baregu v italské metropoli porazil o šest setin. Na dvojnásobné trati se pak Barega stal s časem 26:49.46 druhým nejrychlejším juniorem historie a v letošních světových tabulkách je čtvrtý. Velmi solidního umístění dosáhl také na krosovém světovém šampionátu v dánském Aarhusu, kde doběhl pátý.

Alison dos Santos (Brazílie)

Mužská čtvrtka překážek je v současné době díky triu Karsten Warholm, Rai Benjamin a Abderrahman Samba na vlně špičkových výkonů. V silné konkurenci se ovšem neztratil ani brazilský junior Alison dos Santos. Hned sedmkrát vylepšil v průběhu letošní sezóny jihoamerický juniorský rekord až na 48.28, čímž se zařadil na třetí místo historických světových tabulek své kategorie a na čtvrtou příčku kontinentálních statistik mezi muži. Na Panamerických hrách získal svou první velkou medaili mezi dospělými, když v Limě nenašel přemožitele a vystoupal na nejvyšší stupínek. Na mistrovství světa v Dauhá se probil do finále, ve kterém obsadil sedmé místo.

Lamecha Girma (Etiopie)

Dalším etiopským běžeckým talentem v tomto výběru je stýplař Lamecha Girma. Ten se stal objevem letošní sezóny na trati 3000 metrů překážek a nejvíce o sobě dal vědět ve finále světového šampionátu, kde výrazně potrápil favorizovaného Keňana Consesluse Kipruta, když mu podlehl o jedinou setinu a mohl se radovat ze zisku stříbrné medaile v novém národním rekordu své domoviny 8:01.36. V historických juniorských světových tabulkách se tímto výkonem řadí na třetí příčku.

Jakob Ingebrigtsen (Norsko)

Jedním z dvou evropských zástupců, kteří si mohou brousit zuby na toto ocenění, je norský mladík Jakob Ingebrigtsen. Ten zahájil letošní sezónu ziskem titulu halového mistra Evropy na trati 3000 metrů a dařilo se mu i pod otevřeným nebem. Na patnáctistovce vylepšil hodnotu juniorského evropského rekordu na 3:30.16 a zařadil se na třetí místo historických světových tabulek své kategorie. Mezi muži byl letos na světě rychlejší pouze keňský suverén Timothy Cheruiyot. Evropské juniorské historické maximum přepsal také v závodě na jednu míli. Tuto vzdálenost zvládl za 3:51.30. Stejný počin se mu podařil také na pětce. I na této distanci mu patří s časem 13:02.03 juniorský evropský rekord. Na mistrovství světa v Dauhá zvolil náročnou kombinaci tratí 1500 a 5000 metrů, která ho možná stála i zisk cenného kovu. Přesto jeho čtvrté místo na patnáctce a páté na pětce zaslouží obdiv. V průběhu celé sezóny byl jednoznačně nejvýraznějším evropským běžcem na středních tratích.

Myhailo Kochan (Ukrajina)

Ukrajinský kladivář Myhailo Kochan již několikátým rokem vládne mládežnickým kategoriím. Letošní rok nebyl výjimkou. Na mistrovství Evropy juniorů kraloval v novém kontinentálním maximu své kategorie a rekordu šampionátu 84.73 (šestikilové náčiní). Neztratil se však ani mezi dospělými, když si na mistrovství světa vyházel vynikající páté místo v novém osobním rekordu 77.39.

Britany Andersonová (Jamajka)

Jamajčanka Britany Andersonová se stala novou juniorskou světovou rekordmankou na stovce překážek. Někdejší dorostenecká mistryně světa a stříbrná z loňského MSJ zaběhla ve finském Joensuu čas 12.71, čímž překonala dosavadní maximum Američanky Dior Hallové o čtyři setiny.

Lemlem Hailuová (Etiopie)

Etiopské běžecké škole se v letošním roce vskutku dařilo, což potvrzovala i mílařka Lemlem Hailuová. Ta je autorkou letošního nejlepšího světového výkonu na trati 1500 metrů juniorek, když zvládla tuto distanci za 4:02.97. Medailového úspěchu dosáhla na Afrických hrách v Rabatu, kde vystoupala na bronzový stupínek. Zazávodila si i na mistrovství světa, kde postoupila do semifinále.

Jaroslava Mahučiková (Ukrajina)

Ukrajinská výškařka Jaroslava Mahučiková se nedávno stala nejlepší mladou atletkou Evropy a mezi žhavé kandidátky na toto ocenění je i ve světovém měřítku. Její letošní výkony ji k tomu jednoznačně opravňují. Na mistrovství Evropy juniorů v Boras byla naprosto dominantní a brala zlato. Na světovém šampionátu v Dauhá pak předvedla parádní duel s Ruskou Marií Lascikeneovou, při kterém posunula hodnotu juniorského světového rekordu z 201 až na 204 centimetrů a vybojovala stříbrnou medaili.

Glenda Morejónová (Ekvádor)

Ekvádorská chodkyně Glenda Morejónová zazářila na mítinku IAAF Challenge v La Coruni, kde při své premiéře na trati 20 kilometrů dokázala ve špičkové konkurenci zvítězit v novém juniorském světovém rekordu 1:25:29. Zároveň tím vylepšila i jihoamerický rekord. V historii byly na této distanci rychlejší pouze ruské a čínské závodnice. V juniorské kategorii je mistrovskou disciplínou desítka a na té se podařilo Morejónové zajít nový kontinentální rekord 43:04.

Sha´Carri Richardsonová (USA)

Americká sprinterka Sha´Carri Richardsonová předváděla nejrychlejší časy na domácí půdě. V Austinu se stala šampionkou NCAA v novém juniorském světovém rekordu 10.75, čímž překonala předešlý historický zápis Němky Marlies Oelsnerové o třináct setin. V letošních světových tabulkách je na třetím místě za jamajskou dvojicí Shelly Ann Fraser-Pryceová a Elaine Thompsonová. V historických světových statistikách dělí desátou příčku s další Jamajčankou Kerron Stewartovou. Juniorský světový rekord vylepšila také na dvoustovce, kterou zvládla za 22.17.