Finalisté Rising Star světové atletiky

úterý 8. listopadu 2022
V pondělí 5. prosince se uskuteční galavečer při příležitosti vyhlášení nejlepších světových atletů a atletek uplynulé sezóny. Světová atletika zveřejnila jména pěti finalistů kategorie Rising Star určené pro atletické naděje do 20 let.

Anthony Ammirati (Francie)

Francouzský tyčkař Anthony Ammirati by mohl být nástupcem legendárního krajana Renauda Lavillenieho. Ač je věkem ještě junior, obsadil v silné konkurenci na národním šampionátu mezi dospělými třetí místo. Na mezinárodní úrovni pak v této kategorii neměl sobě rovného soupeře. Patří mu sedm nejhodnotnějších výkonů roku. Na mistrovství světa juniorů v Cali si vyskákal zlato a poté si v St. Wendelu posunul své kariérní maximum už na 581 centimetrů, což ho řadí v historických světových tabulkách za švédského suveréna Armanda Duplantise.

Jaydon Hibbert (Jamajka)

Jamajský trojskokan Jaydon Hibbert se postaral na MSJ v Cali o jeden z nejpřekvapivějších výkonů, když vyhrál v novém rekordu šampionátu 17.27. Pokořil čtyři roky starý zápis Kubánce Jordána Díaze Fortuna a za stejného závodníka se posunul také na druhou příčku historie v kategorii do 18 let. Hibbert letos totiž spadal ještě do dorostu. Ovšem už i mezi juniory figuruje s novým osobákem na dělené osmé příčce historických tabulek. Na Jamajce je dokonce momentálně trojskokanskou jedničkou i mezi dospělými, když si vyskákal titul na národním mistrovství.

Errion Knighton (USA)

Žhavým kandidátem na vítězství bude beze sporu americký sprinter Errion Knighton. Už v úvodu sezóny dokázal v Baton Rouge výrazně vylepšit juniorský světový rekord na 19.49. Tímto časem se zároveň stal pátým nejrychlejším mužem historie na této distanci. Na US Trials byl druhý v dalším jedinečném výkonu 19.69 a uspěl i na světovém šampionátu v Eugene, kde si pověsil na krk bronz. Letos zaběhl celkem sedmkrát pod dvacet vteřin a zaznamenal čtyři nejrychlejší časy historie v kategorii juniorů. Celkem mu patří 9 z 10 nejhodnotnějších výkonů kategorie do 20 let. V Bruselu se také radoval ze svého premiérového vítězství na mítinku Diamantové ligy.

Letsile Tebogo (Botswana)

Další výraznou sprinterskou osobností mezi finalisty je Botswaňan Letsile Tebogo. Tomu se letos hned třikrát podařilo posunout hranici juniorského světového rekordu na stovce. Poprvé se tak stalo na domácím mítinku v Gaborone, kde časem 9.96 o setinu vylepšil rekordní zápis Američana Trayvona Bromella. V rozběhu na mistrovství světa v Eugene se pak zlepšil už na 9.94 a při svém triumfu na MSJ v Cali prolétl rovinku za 9.91. V Kolumbii pak přidal ještě dvě dvoustovky pod dvacet vteřin. Nejprve zvládl rozběh za 19.99 a ve finále pak proběhl cílem za 19.96, což byl na setinu stejný čas, jakého dosáhl Izraelec Blessing Akwasi Afrifah. Tebogo se musel nakonec spokojit se stříbrem, jelikož tisíciny hrály ve prospěch jeho soupeře.

Emmanuel Wanyonyi (Keňa)

Keňský půlkař Emmanuel Wanyonyi získal titul juniorského mistra světa už loni, a tak se letos zaměřil na soupeření mezi dospělými a nevedl si vůbec špatně. Vyhrál na Zlaté tretře v Ostravě i na mítinku Diamantové ligy v Rabatu. Letošní nejlepší juniorský světový čas 1:44.01 zaznamenal na keňských Trials a na mistrovství světa v Eugene skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová