Extraliga odstartovala v Brně

neděle 4. července 2021
První kolo nejvyšší týmové soutěže proběhlo v Brně. V soutěži mužů zvítězili reprezentanti domácí Univerzity. Ženské klání patřilo atletkám z AK Škody Plzeň. Egyptská sprinterka Bassant Hemidaová se blýskla dvěma národními rekordy.

Krátkým sprintům jasně kralovala Egypťanka Bassant Hemidaová. Ta nejprve jasně opanovala stovku v novém národním rekordu své země 11.14 a následně nenašla přemožitelku ani na dvojnásobné trati, když ji prolétla vítězně v čase 22.79, což je též národní rekordní zápis. Na dvoustovce byla druhá nejrychlejší česká mistryně Jana Slaninová za 23.75. Stovka mužů patřila Dominiku Záleskému (10.32) před Zdeňkem Stromšíkem (10.43). Dvoustovku vyhrál Eduard Kubelík za 21.09.

Mužská čtvrtka byla jednoznačně ozdobou extraligového dne. Jejím vítězem se stal v čase 46.54 Vít Müller. Těsný doběh o další umístění vyšel nejlépe Michalovi Desenskému (46.80) před Janem Tesařem (46.88) a Patrikem Šormem (46.88). Mezi ženami byla nejrychlejší Tereza Petržilková (53.58). Plné bodové zisky na překážkové čtvrtce získali brněnský Martin Kučera (50.56) a plzeňská Tereza Jonášová (60.57). Kučerovi byl vyrovnaným soupeřem Martin Tuček (50.66). Jen setinu za vlastním nejlepším českým výkonem roku zaostala na stovce překážek časem 13.20 Helena Jiranová. Na mužské stodesítce překážek potvrdil stoupající formu vícebojař Adam Sebastian Helcelet za 14.31.

Hned dva skokanské primáty připsala na konto kladenského výběru Polka Adrianna Szóstaková. Plného bodového zisku se dočkala v dálce (630) i v trojskoku (13.78). V soutěži dálkařů potvrdil papírové předpoklady Radek Juška (788). Ten si pak vytvořil i nový osobní rekord v trojskoku 15.68 a podlehl pouze vítěznému Jiřímu Vondráčkovi (15.86). V tyčkařském sektoru dominovali dle očekávání čeští leadeři Romana Maláčová (425) a Jan Kudlička (540). Výšku vyhráli Jan Štefela (215) a Denisa Pešová (179).

Obě kladivářská prvenství získala Dukla Praha zásluhou favorizovaných Patrika Hájka (71.92) a Kateřiny Šafránkové (67.43). V disku vládla zkušenost Elišky Staňkové (56.26) a Igora Gondora (54.85). Nejdelší koulařské pokusy předvedli Hilenn Jamesová (14.96) a Martin Novák (17.23). Oštěpařské primáty připadly Radku Jůdovi (67.21) a Jarmile Jurkovičové (52.33).

Kromě skokanky Andrianny Szóstakové si připsala dvě vítězství také ukrajinská běžkyně Orysia Demiaňuková, která vyhrála v barvách Plzně osmistovku (2:03.34) i patnáctistovku (4:28.38). Na mužské půlce bral nejvíce bodů vítěz druhého běhu Kryštof Duchan (1:52.27). Závod na 1500 metrů mužů vyhrál Jan Friš za 3:47.60. Nejdelší běžeckou distancí byla pětka, kde zvítězili Martin Zajíc (14:30.57) a Tereza Zimovjanová (16:57.10). Ve stýplu si s tratí poradili nejrychleji Vasyl Koval (8:59.23) a Tereza Novotná (10:40.67).

Co se týká celkového hodnocení družstev, v kategorii mužů posbíral nejvíce bodů domácí výběr Univerzity Brno, jenž jich měl na svém kontě 204.5. Druhá skončila AK Škoda Plzeň (199 bodů) a třetí byla Dukla Praha (183 bodů).

Mezi ženami byly naprosto suverénní plzeňské atletky s 242 body před Olympem Brno (191 bodů) a USK Praha (183 bodů).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Tomáš Edlman