přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. února 2012, 12:55

Evropské svazy s Helsinkami počítají

Zatímco se pro halový šampionát v Istanbulu plní soupisky, první letní vrchol sezony už nyní hlásí stav předběžných přihlášek. A o Helsinky mají federace starého kontinentu zájem, soudě alespoň podle čísel srovnatelných s předešlým šampionátem v „neolympijském“ roce.

2012_eac_logo_rgb_v.jpgLetošní mistrovství Evropy se uskuteční v Helsinkách 27. června až 1. července. Podle tiskové zprávy finských pořadatelů dorazilo v prvním kole přihlášek z evropských svazů předpoklad 1900 členů výpravy, z toho 1300 atletů. To jsou údaje podobné těm, které zaznamenali předloni v Barceloně, přestože letos kvůli olympiádě odpadají relativně početně obsazované disciplíny – maraton a chůze.

Německá výprava desetiletí, Britové už mají ubytování

Svůj zájem vyslat početné týmy potvrdily i velké země. „Německý tým má tvořit téměř 150 členů, půjde tedy o největší výpravu desetiletí na mezinárodní akci za hranicemi Německa,“ uvádí ve zprávě Mikaela Ingbergová, někdejší oštěpařka a nyní členka organizačního výboru šampionátu pověřená právě péčí o týmy. A nejsou to jen naši západní sousedé, také Británie, Rusko, Španělsko či Polsko počítají s více než stohlavými výpravami. „My předběžně počítáme s padesáti atlety a osmnácti členy doprovodu,“ přidává pohled naší reprezentace Marta Feiková, koordinátorka mezinárodní agendy svazu.

Jak už bylo uvedeno, jde o předpokládaná čísla. V praxi se tedy jedná o jakýsi strop, který lze jen obtížně navýšit, a zcela určitě konečná účast – byť třeba jen mírně – poklesne. Ovšem třeba takoví Britové deklarovali svůj zájem o šampionát tím, že si jako první země rezervovali ubytování a služby pro celý tým. „Nám to ukazuje, že Helsinky nabízejí jejich atletům skvělou příležitost připravit se na Londýn a (nebo) splnit limity pro olympiádu,“ tvrdí Esa Honkalehto, šéf administrativy mistrovství Evropy.

Hlavní cíl, anebo test před olympiádou

Přihlášky pro Helsinky se uzavřou za nějaké čtyři měsíce, přesně 17. června. Pořadatelé předpokládají, že v nich nebude chybět většina evropských es jako třeba francouzský sprinter Lemaitre či norský oštěpař Thorkildsen. „Pro řadu evropských atletů bude Helsinky hlavním cílem v sezoně. A těm, co se kvalifikují na olympiádu, se zase bude hodit kvalitní soutěž šest týdnů před londýnskými hrami,“ myslí si Honkalehto.

Více o šampionátu na jeho webu.

Michal Procházka

Vytisknout