přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. září 2019, 09:54

Evropané drží v poločase vedení

V běloruském Minsku včera odstartovalo utkání mezi výběry Evropy a Spojených států amerických. Po prvním soutěžním dni jsou se ziskem 331 bodů ve vedení Evropané. Američané zatím posbírali 304 bodů. O nejvýraznější výkony se postarali atleti a atletky v technických disciplínách.

Ozdobou prvního soutěžního dne byly zejména technické disciplíny. Padl dokonce i jeden letošní nejlepší světový výkon, jehož autorem se stal běloruský výškař Maxim Nědosekov. Medailista z loňského mistrovství Evropy využil znalosti místního sektoru a úspěšně se přenesl přes laťku o hodnotě 235 centimetrů, čímž se posunul do čela letošních světových tabulek a vylepšil si hodnotu osobního maxima o dva centimetry. Přes 230 se dostal ještě druhý Rus Ilja Ivaňuk (231). Z Američanů byl nejlepší třetí Jeron Robinson za 229.

Špičkovou kvalitu měla soutěž koulařů. Té kraloval Američan Darrell Hill, jenž poslal své náčiní do vzdálenosti 22.35, což je výkon, kterým momentálně figuruje na čtvrté příčce letošních světových statistik. V dalším pořadí za ním se seřadili Evropané. Druhý byl Polák Kondrad Bukowiecki za 21.92 a třetí skončil Chorvat Filip Michaljevič (21.60). V kladivu mužů pokračovalo ve své letošní dominanci polské duo Pawel Fajdek a Wojciech Nowicki. Tentokrát byl lepší Fajdek, jehož kladivo dopadlo na 80.71 a bral pro tým Evropy plný počet bodů. Nowicki byl druhý za 78.33. Evropskou nadvládu v této disciplíně podtrhl třetí příčkou Brit Nick Miller (77.89).

V závodě oštěpařek byla dlouho na čele domácí hvězda Taťána Khaladovičová s výkonem 64.41. Ovšem v poslední sérii se před ni dostala Američanka Kara Wingerová, když se její oštěp zapíchl na 64.63. Třetí byla Francouzka Alexie Alaisová (60.86). V disku potvrdila papírové předpoklady Chorvatka Sandra Perkovičová a jasně zvítězila hodem na 67.65. Druhým místem překvapila mladá Američanka Laulauga Tausaga-Collinsová, když zaznamenala nový osobní rekord 63.71.

Klání tyčkařek patřilo jednoznačně Rusce Anželice Sidorovové, která svým vítězným výkonem 485 centimetrů nezaostala daleko za svým sezónním maximem. Další tři závodnice zdolaly 470. Nejlepší zápis měla Řekyně Katerina Stefanídiová. Za ní se seřadily Američanka Kate Nageotteová a Švédka Angelica Bengtssonová. V trojskoku připsala na konto týmu Spojených států plný počet bodů Tori Franklinová za 14.36. Druhou příčku si vyskákala někdejší evropská šampionka Patricia Mamonaová z Portugalska (14.21). Zajímavá situace nastala v dálce, kde hned tři borci skočili 817 centimetrů. O vítězi tak rozhodoval druhý nejdelší pokus, který přisoudil prvenství Damarcusovi Simpsonovi ze Spojených států před Řekem Miltiadem Tentoglouem a Španělem Eusebiem Caseresem.

Na stovce byli nejrychlejší Američan Mike Rodgers (10.25) a Britka Daryll Neitaová (11.29). Na trati 400 metrů vládli dle očekávání Američané. Jeden okruh zvládli nejlépe Wadeline Jonathasová (51.01) a Michael Cherry (45.13).

Běžecké discplíny byly spíše o taktice než o rychlých časech. Ženskou osmistovku vyhrála Britka Alexandra Bellová (2:04.81). Na mužské patnáctce měl nejrychlejší finiš Američan Josh Thompson (3:38.88). Američané se dočkali vítězství také na trojce žen zásluhou Elise Crannyové (9:00.70). Na stejné trati s překážkami v kategorii mužů sice proběhl cílem jako první Američan Hillary Bor, ale následně byl diskvalifikován a na čele celkového pořadí ho nahradil jeho krajan Stanley Kebenei (8:33.65). Ve štafetách na 4x100 metrů byli v obou kategoriích lepší Američané. Ženy vyhrály za 43.36. Muži zvítězili v čase 38.26.

Výsledky

Petr Jelínek

Vytisknout