Etiopské triumfy v Novém Dillí

pondělí 30. listopadu 2020
Letošní ročník půlmaratonu v indické metropoli Nové Dillí byl v režii etiopských běžců. V závodě žen zvítězila v druhém nejrychlejším čase historie Yalemzerf Yehualawová. Mezi muži kraloval její krajan Amedowork Walelegn.

Yelemzerf Yehualawová získala v polovině října na půlmaratonském mistrovství světa v polské Gdyni nečekaný bronz a v Dillí tak už patřila jedenadvacetiletá závodnice k hlavním favoritkám. V polovině závodu byla členkou vedoucí čtyřčlenné skupinky, kde jí dělaly společnost maratonská mistryně světa Ruth Chepngetichová z Keni, půlmaratonská světová rekordmanka Ababel Yeshanehová a další Keňanka Irene Cheptaiová. Zlomový okamžik přišel tři kilometry před cílem, kdy už byla Yehualowová jedinou běžkyní, která dokázala akceptovat rychlé tempo vodiče, který následně o kilometr později odstoupil. V ten moment nebylo o vítězce pochyb. Zbývala už jen otázka, jaký bude její výsledný čas a o kolik překoná traťový rekord Tsehay Gemechuové, který měl hodnotu 1:06:00. Yehualowová nakonec proběhla cílem v čase 1:04:46, čímž se stala druhou nejrychlejší půlmaratonkyní historie. Za únorovým světovým rekordem reprezentační kolegyně Ababel Yeshanehové z Ras al Khaimah zaostala o 15 vteřin a stala se třetí běžkyní, která v ½ maratonu pokořila hranici 1:05. Druhá skončila Ruth Chepngetichová, která se časem 1:05:06 zařadila na osmou příčku historických světových statistik. Na bronzový stupínek vystoupala světová rekordmanka Ababel Yeshanehová za 1:05:21.

Závod mužů byl dramatický až do posledních metrů a o vítězi rozhodla jediná vteřina. V jeho průběhu byli k dispozici tři vodiči, kteří drželi tempo, které by zaručovalo výsledný čas hluboko pod 59 minut. Ještě na patnáctém kilometru měla vedoucí skupinka osm členů. O dva kilometry později ovšem už byli na čele jen bronzový medailista z MS v Gdyni Amedowork Walelegn, vítěz posledních dvou ročníků Andamlak Belihu a Uganďan Stephen Kissa. Jako první se odhodlal k nástupu pět set metrů před cílem Kissa, nicméně Etiopané měli nakonec rychlejší finiš. V těsném doběhu měl nejvíce sil Amedework Walelegn, který zvítězil v novém osobním i traťovém rekordu 58:53. Osobák z Gdyně si vylepšil o 15 vteřin a rekord závodu srazil o 13 vteřin. V letošních světových tabulkách se posunul na třetí místo. O jedinou vteřinu zpět se do cíle předkláněl Andamlak Belihu a třetí triumf v řadě tak nepřidal. Mohl se tak radovat alespoň z osobního rekordu 58:56. Kariérní maximum si zaběhl i třetí Stephen Kissa, jenž zaostal časem 58:56 jen sedm vteřin za národním rekordem Jacoba Kiplima, jenž ovládl světový šampionát v Gdyni za 58:49. Čtvrtý byl při své půlmaratonské premiéře dvojnásobný mistr světa na dráhové pětce Muktar Edris za 59:04.