přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. července 2023, 07:00

Espoo přivítá evropskou špičku do 23 let

Ve úterý v ranních hodinách odcestovala česká reprezentace na 14. mistrovství Evropy do 23 let, které od středy do neděle hostí finské město Espoo. Jaký nás tedy čeká šampionát?

Finsko je hostitelem kontinentálního mistrovství této kategorie už potřetí ze čtrnácti vydání. Hned při své premiéře proběhlo v roce 1997 v Turku. V sezóně 2013 se uskutečnilo ME do 23 let v Tampere a letos připadlo pořadatelství Espoo, městu s necelými 300 tisíci obyvateli ležící přibližně 20 kilometrů od Helsinek. Českou atletiku bude na tomto šampionátu reprezentovat celkem 35 atletů a atletek. Co se týká počtu závodníků, patří naše sestava do středu. Největší výpravu má Itálie s 82 závodníky.

Napodobí Češi úspěšný Tallinn?

Z českého pohledu bude jistě na co navazovat, protože před dvěma lety se v rámci tohoto mistrovství našim barvám velmi dařilo, když jsme obsadili třetí místo v medailovém hodnocení národů. Zlaté medaile tehdy vybojovali výškař Jan Štefela, tyčkařka Amálie Švábíková, čtvrtkařka Lada Vondrová a štafeta žen na 4x400 metrů. Stříbro pak na hladké čtvrtce přidala Barbora Malíková.

V bodovém hodnocení národů pak figurovala česká reprezentace na 15. příčce se 44 body. Kromě medailistů do něj přispěli ještě sedmá Markéta Štolová na stovce překážek, osmá Nikoleta Jíchová na čtvrtce překážek a též osmý diskař Michal Forejt.

Na finále pak dosáhli ještě devátý oštěpař Martin Florian, desátý stýplař David Foller, jedenáctý koulař David Tupý a trojskokanka Linda Suchá, která ovšem kvůli pozitivnímu covidovému testu do boje o medaile nezasáhla.

Z letošní pětatřicetičlenné sestavy si před dvěma lety v Tallinnu zazávodilo sedm českých reprezentantů, a to výškař Jan Štefela, oštěpař Martin Florian, vytrvalkyně Julia-Anna Lily Bell, překážkářka Tereza Elena Šínová, trojskokanka Linda Suchá a Natálie Kožuškaničová, která běžela dvoustovku a byla členkou štafety na 4x100 metrů.

Šestero obhájců

Své tituly z Tallinnu bude obhajovat v individuálních disciplínách pouze šest atletů. Mezi muži je jedním z nich k naší radosti výškař Jan Štefela. Společně s ním se pokusí na zlatý úspěch navázat na stovce Brit Jeremiah Azu, ukrajinský kladivář Mikhaylo Kokhan a domácí oštěpař Topias Laine. V kategorii žen obhajují Němka Lilly Kaden na stovce a Italka Dalia Kaddari na dvoustovce.

Medailisté z Mnichova a Istanbulu

V Espoo se představí tři mistři Evropy z Mnichova. V oštěpu bude velkou favoritkou Řekyně Elina Tzengko. Ještě větší dominance se očekává od litevského diskaře Mykolase Alekny, jenž se letos už zaskvěl výkonem 71 metrů. Britka Keely Hodgkinson získala v Mnichově zlato na osmistovce V Espoo ovšem poběží čtvrtku.

Medailové úspěchy na velkých mezinárodních akcích mezi dospělými mají na svém kontě také ještě další očekávané hvězdy tohoto šampionátu. V Mnichově vystoupali na bronzový stupínek norský tyčkař Pal Hagen Lillefose, Jeremiah Azu z Velké Británie na stovce a Švýcarka Ditaji Kambundji na stovce překážek.

Na letošním halovém mistrovství Evropy v Istanbulu pak uspěli polský překážkář Jakub Szymanski, vícebojař Sonder Skotheim a italská dálkařka Larissa Iapichino. Všichni tři si pověsili na krk stříbro. Iapichino se v tomto závodě blýskla výkonem 692 centimetrů a daří se jí i pod otevřeným nebem, když už dokázala opanovat dva mítinky tohoto ročníku Diamantové ligy ve Florencii a Stockholmu. Skotheim pro změnu zazářil třetím místem na prestižním mítinku v Götzisu, kde vylepšil norský rekord v desetiboji na 8590 bodů.

Ukrajinský kladivář Mykhaylo Kokhan sice ještě na medaili při velkém šampionátu mezi dospělými nedosáhl, nicméně čtvrté místo z olympijských her v Tokiu se dá považovat mezi největší mezinárodní úspěchy ze zúčastněných.

Další očekávané hvězdy

Další velkou norskou nadějí bude čtvrtkař Havard Ingvaldsen, jenž nedávno ovládl závod 1. divize na ME družstev v Chorzówě. Silného vyzyvatele má ovšem v maďarském reprezentantovi Attilovi Molnárovi. Oba borci letos už zaběhli 400 metrů pod 45 vteřin.

Mezi výrazné osobnosti tohoto šampionátu můžeme počítat také izraelského sprintera Blessinga Afrifaha, jenž opanoval dvoustovku na loňském MSJ v Cali v čase 19.96 nebo Nizozemce Raphaela Bouju, který se letos na stovce přiblížil desetivteřinové hranici už na pouhé dvě setiny. Nejkvalitnější osobní rekord napříč všemi běžeckými distancemi má mezi ženami na svědomí irská mílařka Sarah Healy, která si před necelými dvěma týdny vylepšila na Zlaté tretře kariérní maximum na 1500 metrů časem 4:01.75.

Domácí želízka v ohni

Naděje pořadatelské země se kromě obhájce oštěpařského zlata Topiase Laineho upínají také na držitelku juniorského světového rekordu v hodu kladivem Silju Kosonen a sedmibojařsku Sagu Vanninen, která brala v roce 2021 zlato na MEJ i MSJ, loni obhájila zlato na juniorském světovém šampionátu a letos byla v Götzisu čtvrtá v kvalitním osobním rekordu 6391 bodů.

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová

Vytisknout