přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. ledna 2020, 10:29

Elitní startovní pole na HJ Grand Prix

Ani letos nechybí v atletickém kalendáři tradiční mezinárodní výškařské mítinky Beskydská laťka a Hustopečské skákání, které tvoří již třetím rokem seriál Agrotec High Jump Grand Prix Třinecké železárny Moravia Steel. Také v rámci tohoto ročníku se můžeme těšit na ty největší hvězdy světové výšky v čele s medailisty z posledního světového šampionátu v Dauhá.

High Jump Grand Prix se skládá ze svou mítinků, přičemž celkové pořadí určuje součet výkonů jednotlivých závodníků. Pro letošní rok bylo pořadí mítinků otočeno a bude se tak začínat v třinecké Werk Aréně, kde proběhne 2. února 28. ročník Beskydské laťky. Následně se téměř kompletní startovní pole přesune na jih Moravy, kde se uskuteční 21. ročník Hustopečského skákání. Důvod obrácení pořadí závodů zdůvodňuje ředitel Beskydské laťky Stanislav Sajdok. „Snažíme se, aby byly výkony na obou mítincích té nejvyšší úrovně. Několik světových výškařů nám doporučilo zkusit nejdříve tvrdý povrch v Třinci a pak přejít na pružnou palubovku v Hustopečích. Předpokládáme, že tento přechod pro ně bude přijatelnější. Uvidíme, zda to přinese celkově lepší výkony,“ uvedl bývalý úspěšný reprezentant v překážkách a vícebojích.

Mužská startovní listina je vskutku nabitá a slibuje skoky nad 230 centimetrů. Zárukou špičkových výkonů by mělo být

ruské duo Michail Akimenko a Ilja Ivaňuk. Akimenko je stříbrným medailistou z mistrovství světa v katarském Dauhá. Ivaňuk získal ve stejném závodě bronz. Oba si v katarské metropoli vylepšili svá kariérní maxima na 235 centimetrů. Akimenko již dokázal v průběhu letošní halové sezóny skočit 231 a na Grand Prix bude skákat poprvé. Trojici hlavních favoritů pak doplňuje běloruský mladíček Maxim Nědosekov. Také on se může pyšnit osobním rekordem 235 centimetrů, kterého dosáhl krátce před MS, kde nakonec skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. Mezi jeho největší úspěchy patří stříbro na mistrovství Evropy v Berlíně 2018 nebo evropské tituly v dorostenecké i juniorské kategorii.

Na Grand Prix nemůže chybět ani její tradiční účastník Sylwester Bednarek z Polska (OR 233). Halový mistr Evropy z Bělehradu 2017 a bronzový z MS v Berlíně 2009 se na Moravě představí již posedmé. V minulosti dokázal ovládnou oba mítinky. Vůbec nejkvalitnějším osobním rekordem z celého startovního pole se může chlubit Číňan Guowei Zhang, jenž se v sezóně 2015 dokázal úspěšně přenést přes 238 centimetrů a v témže roce získal na domácím světovém šampionátu v Pekingu stříbro. „Před dvěma lety jsem musel kvůli zranění na poslední chvíli odřeknout start na této Grand Prix. Můj kamarád Yu Wang mi pak vyprávěl o zdejších skvělých mítincích, takže když jsem dostal šanci zde startovat, neváhal jsem,“ vzkázal Zhang.

Do celkového pořadí však budou chtít promluvit i další borci. Mezi nimi je například stříbrný medailista z posledních Her Commonwealthu Jamal Wilson z Baham (OR 231), který o uplynulém víkendu v Nassau též zdolal 230 centimetrů. V sektoru budou také čtvrtý muž afrických historických tabulek Mathew Sawe z Keni (OR 230) nebo pátý závodník loňských světových statistik Ital Stefano Sottile (OR 233). Loňské vítězství v Grand Prix bude obhajovat Portoričan Joel Luis Castro, jenž dokázal v Třinci zvítězit a v Hustopečích byl třetí. Castro je finalistou světového šampionátu v Dauhá. Černým koněm by pak mohl být Mexičan Edgar Rivera. Čtvrtý muž mistrovství světa v Londýně v minulosti ukázal, že se mu v České republice daří. V roce 2016 si na Brněnské laťce skočil dosud platný osobní rekord 230 centimetrů.

Velmi zajímavou a vyrovnanou podívanou jistě nabídnou závody žen. Nesmírně kvalitní ukrajinskou výškařskou školu bude zastupovat Iryna Heraščenková. Několikanásobná medailistka z mládežnických šampionátu si v loňském roce posunula kariérní maximum na 199 centimetrů. Přesto nebude ve startovním poli závodnicí s nejlepší osobákem. Tou je Italka Ellena Vallortigaraová, která se může pyšnit výkonem 202 centimetrů, kterého dosáhla v roce 2018.

Na Moravu se velmi ráda vrací také vítězka Grand Prix z roku 2018 Levern Spencerová ze Svaté Lucie (OR 198) a chybět nebude ani na letošním ročníku. „Určitě si chci vylepšit své osobní rekordy, a to jak v hale, tak i venku. Rada bych poprvé v životě překonala hranici dvou metrů. To je sen každé výškařky a já jsem byla několikrát velmi blízko. Samozřejmě, že se chci také dobře umístit na olympiádě v Tokiu, tak věřím, že letošní sezóna pro mě bude tou životní,“ nechala se slyšet vítězka Her Commonwealthu z roku 2018.

Nejvyšší ambice bude mít též Britka Morgan Lakeová (OR 197). Šestá žena MS 2017 a čtvrtá z HMS 2018 si již starty na Grand Prix v minulosti zkusila, takže nepůjde do neznámého. Těšit se můžeme i na uzbecké duo Světlana Radzivilová a Naděžda Dusanová. Obě závodnice mají osobní rekord 198 centimetrů.

Z českých závodnic by se měly představit Klára Krejčiříková a Bára Sajdoková. Krejčiříková si právě na loňském Hustopečském skákání vylepšila osobní maximum na 189 centimetrů a Sajdoková je finalistkou posledního mistrovství Evropy juniorů. Ve švédském Boras si vyskákala skvělé páté místo.

Petr Jelínek, foto: ČAS

Vytisknout