přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. června 2019, 12:16

Elitní čtvrtka na Zlaté tretře

Organizátoři Zlaté tretry hlásí další hvězdná jména. Tentokrát je obohacena startovní listina závodu na 400 metrů, kde se představí bahamský národní rekordman Steven Gardiner a americká naděje Kenny Bednarek.

Steven Gardiner patří v posledních letech mezi nejlepší světové čtvrtkaře. V roce 2017 vystoupal na mistrovství světa v Londýně na stříbrný stupínek, když podlehl pouze světovému rekordmanovi Waydu van Niekerkovi. Loni pak na mítinku Diamantové ligy v katarském Dauhá vylepšil hodnotu bahamského národního rekordu na 43.87. Možná právě v jeho silách by mohlo být překonání rekordu mítinku 44.16, který má od roku 2014 v držení Američan LaShawn Merrit.

Vůbec svůj první profesionální start mimo Spojené státy absolvuje v Ostravě jednadvacetiletý Kenny Bednarek, který se letos stal prvním Američanem, jemuž se podařilo během jednoho závodního dne zaběhnout čtvrtku pod 45 vteřin a dvoustovku pod 20 vteřin. Na čtvrtce si vylepšil kariérní maximum na 44.73 a jen o dvě hodiny později prolétl poloviční trať za 19.82.

Již dříve potvrdil svůj start hvězdný Nor Karsten Warholm. Jeho hlavní disciplínou je sice čtvrtka překážek, na které je úřadujícím mistrem světa i Evropy, ale velmi rychle umí běhat tuto trať i bez překážek, což naposledy potvrdil na halovém mistrovství Evropy, kde zvítězil ve vyrovnaném evropském rekordu 45.05. Hodnota jeho osobního maxima pod otevřeným nebem je 44.87. Tento výkon zaznamenal v roce 2017. Pro Warholma je jistě zajímavá meta 44.33, což je stávající evropský rekord Němce Thomase Schönlebeho.

Potvrzené hvězdy Zlaté tretry

100 m: Ronnie Baker, Bintian Su, Andre de Grasse, Jimmy Vicaut, Zdeněk Stromšík
200 m: Ramil Guliyev, Ján Volko, Pavel Maslák
400 m: Karsten Warholm, Steven Gardiner
800 m: Adam Kszczot, Samuel Tefera
dálka: Juan Miguel Echevarría, Miltiadis Tentoglou, Radek Juška
tyč: Sam Kendricks, Piotr Lisek, Pawel Wojciechowski
koule: Tom Walsh, Ryan Crouser, Michal Haratyk, Konrad Bukowiecki, Tomáš Staněk
oštěp: Johannes Vetter, Jakub Vadlejch
300 m: Shaunae Miller-Uibo, Justyna Swiety-Ersetic
výška: Maria Lasickene, Michaela Hrubá
1500 m: Gudaf Tsegay, Simona Vrzalová
oštěp: Nikola Ogrodníková, Sara Kolak, Hui Hui Lyu
kladivo: Anita Wlodarczyk, Gwen Berry, Zheng Wang, Alexandra Tavernier, Kateřina Šafránková

 

Petr Jelínek

Vytisknout