přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. března 2019, 13:31

Echevarría dolétl na větrných 892

Kubánský dálkař Juan Miguel Echevarría předvedl hned při svém prvním letošním startu pod otevřeným nebem jedinečný výkon. V Havaně dolétl za neregulérní podpory větru na 892 centimetrů.

Ačkoliv v průběhu halové sezóny nenavázal dvacetiletý Kubánec na svou dominanci z té letní a nepředváděl tak dlouhé skoky jako pod otevřeným nebem, přesto se prezentoval vyrovnanou výkonností. Jeho nejdelší skok měřil 821 centimetrů a zapsal ho při svém triumfu na mítinku World Indoor Tour v Birminghamu. Nicméně v halových světových tabulkách figuroval na třetí příčce.

Co ale předvedl hned při svém prvním venkovním startu na domácí půdě při mítinku Copa Cuba v Havaně, bylo něco neskutečného. Hned v první sérii dolétl na 892 centimetrů. Jeho výkon ovšem bude veden jako větrný, jelikož mu při tomto veleskoku foukal do zad vítr o hodnotě 3.3 m/s, což je o 1.3 m/s více než je povoleno. Další skoky již neabsolvoval, jelikož si přivodil lehké zranění.

Jeho nedělní skok byl čtvrtý nejdelší v historii bez ohledu na regulérnost podmínek. Jediným mužem, který skočil dál, je americký světový rekordman Mike Powell, jenž dolétl v Sestriere v roce 1992 na 899 centimetrů. Tehdy mu foukalo do zad dokonce 4.4 m/s. O dva roky později se vrátil na stejné místo a zaznamenal 895 centimetrů s podporou větru 3.9 m/s. Stejného výkonu dosáhl také v legendárním finále světového šampionátu v Tokiu 1991. Tam však triumfoval v regulérních podmínkách, a proto je jeho tokijský skok 895 centimetrů platným světovým rekordem.

Echevarría byl objevem loňské sezóny. Nejprve trochu překvapivě získal titul halového mistra světa, když v Birminghamu porazil do té doby dominantního Jihoafričana Luva Manyongu a pod otevřeným nebem pak pravidelně létal za 850 centimetrů. Že by to mohl být právě on, kdo může překonat bájnou devítimetrovou hranici, naznačil na mítinku Diamantové ligy ve Stockholmu, kde skočil 883 centimetrů, přičemž mu foukalo 2.1 m/s do zad, což je o pouhou desetinu metru za sekundu více než je povoleno. Jeho oficiální osobní rekord má hodnotu 868 centimetrů a dosáhl ho v německém Bad Langensalze. V historických světových tabulkách s ním mladý Kubánec momentálně figuruje na desáté příčce.

Juan Miguel Echevarría ukázal v loňském roce své umění i českému publiku. Byl totiž jednou z hlavních hvězd Zlaté tretry v Ostravě, kde zvítězil v novém rekordu mítinku 866 centimetrů, což je jeho druhý nejlepší kariérní výkon v regulérních podmínkách.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout