přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. června 2012, 07:57

Eaton střídá Šebrleho na rekordním trůnu

Americký vícebojař složil při olympijské kvalifikaci 9039 b a o 13 bodů překonal dosavadní světové maximum Romana Šebrleho z roku 2001.

Ashton Eaton je definitivně novým vládcem světového víceboje. Poté, co se mu za poslední dva roky povedlo třikrát pokořit globální maximum v halovém víceboji, stal se jeho kořistí i historicky nejlepší součet v desetiboji. Získal tak državu, která po 13 let patřila českým borcům. Nejprve Tomáši Dvořákovi z Evropského poháru na Strahově a od mítinku v Götzisu 2001 Romanu Šebrlemu, jemuž se jako prvnímu podařilo překonat mytickou hranici devíti tisíc bodů. Teprve 24letý Eaton posunul hranici lidských možností ještě dál, a nutno uznat, že tak učinil způsobem fascinujícím.

Na stadionu v Eugene, který může od dob svých univerzitních studií označit za domovský, mu skvěle vyšel hned úvod dvoudenního klání, když zaběhl stovku za 10.21 (+0.4) a do dálky se hned prvním pokusem přenesl do vzdálenosti 823 cm (+0.8). Lepší výkony v rámci víceboje historie neviděla. Eaton posléze navázal koulí do vzdálenosti 14.20, ve výšce skočil 205 cm a první den uzavřel navzdory dešti výbornou čtvrtkou 46.70. Po polovině disciplín tak měl na svém kontě 4728 b a zaostal tak jen o deset bodů za historicky nejlepším mezisoučtem, který drží jeho krajan O'Brien.

Eatonovy vyhlídky na světový rekord dostávaly zřetelné kontury, nicméně se čekalo, jak se vypořádá se soutěžemi druhého dne, který mívá slabší. „Muselo by mu všechno vyjít,“ spekuloval nad jeho šancemi aktuální šéftrenér české reprezentace Tomáš Dvořák.

Eaton se však k rekordu dostal jinou cestou. Překážky 13.70 (-0.8) a disk do vzdálenosti 42.81 totiž jeho akcie výrazně srazily, a tak musel mimořádně zabrat v jiných disciplínách. V tyči skočil vynikajících 530 cm, oštěp tolik nepokazil (58.87) a především podal na vícebojaře jeho komplexnosti takřka nadpozemský výkon v patnáctistovce. Ji musel pro rekord běžet na úrovni 4:16.38, on to za dopomoci svých souputníků v desetiboji Detmera a Beache dokázal o téměř dvě vteřiny. Rekordní dílo bylo dokonáno.

„Cítil jsem, že něco takového mohu dokázat. Že je to možná jediná příležitost složit takový součet,“ říkal po závodě Eaton, oslavován i těmi, kteří až dosud táhli americký desetiboj jako Brenner či zmíněný O'Brien. Mistr světa Trey Hardee dokončil trials jako druhý, Bryan Clay po kolizi na překážkách a nulových bodech v disku nakonec až dvanáctý. Olympijská soutěž se tak bude muset obejít bez obhájce titulu.


Výsledky jsou zde.

Adam Pražák, foto: usatf.org

Vytisknout