přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. února 2013, 16:06

Dvořák: je to velesilná výprava

S vysokými ambicemi bude příští víkend na halovém mistrovství Evropy ve Švédsku reprezentovat tým čítající nakonec devatenáct atletů.

„Výprava je velesilná,“ říká šéftrenér ČAS Tomáš Dvořák. „Někteří to aktuálně ukázali ve Stockholmu, věřím, že to potvrdí v Göteborgu,“ dodal reprezentační kouč. Včera se ve švédském hlavním městě ve velmi dobrém světle představily očekávané opory týmu, mistři Evropy z Helsinek tyčkařka Svobodová a čtvrtkař Maslák, na stejné trati pak bronzová olympionička Hejnová i obhájkyně zlata z předešlého HME Rosolová. Ve výpravě nechybí ani další majitel cenného kovu z Paříže, výškař Bába, naopak ze známých důvodů se bude muset výprava obejít bez zbylých medailistů, překážkáře Svobody a vícebojaře Šebrleho.

Zopakovat Paříž

„Budu spokojen, když se nám podaří navázat na předešlý šampionát,“ uvádí Dvořák a rozhodně se v myšlenkách na zopakování čtyřech medailových úlovků (dvě zlaté, stříbro a bronz) z před dvou let nemusí spoléhat jen na dosud jmenované. Byť oba v letošních tabulkách nejvýše postavení čeští atleti – koulaři Stašek a Prášil – mají zatím malé reprezentační zkušenosti.

Nováčkem už není jejich vrstevník sedmibojař Helcelet, loni pátý z HMS a osmý z ME, vícenásobnou finálovou účast by zase chtěl přetavit v první cenný kov tyčkař Kudlička, šestý v Helsinkách, osmý v Londýně. K boji o finále předurčují dosavadní statistiky sprinterku Čechovou, čerstvou českou rekordmanku na 60 metrů, a minimálně na umístění mezi osmičkou jistě pomýšlí zkušená překážkářka Škrobáková, která má doma evropské stříbro z Turína 2009.

Ve výčtu zatím chybí jména obou půlkařů, u Masné i Kubisty bude především záležet, jak zvládnou taktické bitvy. Tyčkařka Maláčová si o svou první halovou akci (už ale byla na ME i MS) řekla osobním rekordem, pro překážkáře Mazáče je Göteborg odměnou za vytrvalost po zranění, a čtvrtkař Prorok pochopitelně přes halovou Evropu vyhlíží hlavní sezonou, kde „se mu do cesty postaví“ překážky.

Seznam jistých jmen doplňují sprinterka Procházková, asi největší překvapení ve výpravě, čtvrtkařky do štafety Bartoničková a jako náhradnice Seidlová, v 15 letech benjamínek výpravy. Splněný limit měl také sprinter Veleba, nakonec se ale rozhodl kvůli letní sezoně a snaze štafety nominovat se do Moskvy při ME družstev absolvovat plánovanou operaci třísel.

Klučinová a štafeta na vážkách

Přestože uzávěrka proběhla již ve středu, českou nominaci nechaly až do pátku v nejistotě disciplíny, v nichž evropská asociace zasílá na HME pozvánky. Od začátku roku se sice vědělo, že štafeta mužů je podle loňských tabulek tzv. první pod čarou, ale až před pár dny se objevily pochybnosti o startu původně Belgičanů – nakonec se však ukázaly liché. Do pozice prvního náhradníka se pak díky výkonu v sezoně dostala i pětibojařka Klučinová, v pátek však přišel z EA definitivní seznam, v němž její jméno není. Bez Klučinové a dvojice uvažovaných štafetmanů k Maslákovi a Prorokovi (Němeček, Lichý) nakonec česká výprava čítá 19 členů, 10 žen, 9 mužů.

Nominace na HME v Göteborgu, 1.-3. března*)

Muži (9)
400 m - Pavel Maslák
400 m - Josef Prorok
800 m - Jan Kubista
60 m př. - Martin Mazáč
výška - Jaroslav Bába
tyč - Jan Kudlička
koule - Ladislav Prášil
koule - Martin Stašek
sedmiboj - Adam Sebastian Helcelet
*) Pozn.: Kvalifikace koulařů proběhne ve čtvrtek 28. února.

Ženy (10)
60 m - Kateřina Čechová
60 m - Barbora Procházková 
400 m, 4x400 m - Zuzana Hejnová
400 m, 4x400 m - Denisa Rosolová
800 m, 4x400 m - Lenka Masná
60 m př. - Lucie Škrobáková
tyč - Jiřina Svobodová
tyč - Romana Maláčová
4x400 m - Jitka Bartoničková
4x400 m - Zdeňka Seidlová

Michal Procházka

Vytisknout