přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. září 2020, 14:29

Dvojitý vrchol pro mládež v Ostravě

Na Městský stadion ve Vítkovicích se přesune pozornost české atletiky. Nejprve se zde o nadcházejícím víkendu (5. a 6. září) uskuteční mistrovství republiky juniorů a dorostu, které bude při absenci mezinárodních šampionátů hlavním vrcholem sezóny. Z mládežnické špičky by měl chybět pouze Jakub Davidík chystající se na Zlatou tretru, které se na stejném místě koná v úterý (8. 9.). Na koho se můžeme těšit v jednotlivých kategoriích?

Juniorky

Jednou z hvězd celého šampionátu by měla být opavská Barbora Malíková. Mistryně Evropy i světa v dorostenecké kategorii a bronzová na ME mezi juniorkami z loňska na 400 metrů, která na této trati získala titul i mezi dospělými v Plzni, volí pro MČR dvojnásobnou distanci. Na této trati zaběhla předloni dorostenecký národní rekord (2:03.51) a i letos zaběhla velice kvalitních 2:05.29.

I tak to nejspíš nebude jen souboj s časomírou, neboť se proti ní postaví Adéla Sádlová. Běžkyně z Nového Města nad Metují má sice slabší osobní rekord (při MČR družstev v Ostravě 2:07.13), ale dokázala se prosadit i v taktickém závodě s rychlým závěrem při dospěláckém šampionátu v Plzni, když vybojovala bronz. Sádlová si na závěr mládežnických kategorií vyzkouší double, hodlá nastoupit i na čtyřstovku.

Dokonce dva tituly na „velkém“ MČR na domácí půdě získala Linda Suchá ze Škody Plzeň. Přitom si v dálce i trojskoku vylepšila osobní rekordy, na 645 a 13,35, zde se navíc zařadila na 2. místo historie mezi juniorkami a 8. místo mezi ženami v historických tabulkách. Zatímco v trojskoku je její pozice „papírově“ jasná, v dálce má přinejmenším dvě zdatné soupeřky, které už obě mají doma tituly mezi dospělými, Barbora Hůlková loni z Brna (letos nejlépe 628) a Tereza Elena Šínová letos z haly (SB 627).

A do třetice šampionka z dospělých mistráků, tou je výškařka Bára Sajdoková z Třince, která dokonce v Plzni už úspěšně obhájila z Brna. Vážnější soupeřku nemá, třikrát skočila přes 190 a osobák posunula na 191. U páté z MEJ v Boras ale bude asi zásadní, v jaké formě se bude nacházet poté, co kvůli zranění startovala naposledy 11. srpna.

Zvědavi budeme také, jak si povede v oštěpařském sektoru Ivana Koktavá, finalistka loňského juniorského ME už letos hodila za 50 metrů, jistě by se ale ráda přiblížila k osobnímu rekordu 52.69 m. Také Kristýna Korelová ze Staré Boleslavi startovala loni v Boras (běžela semifinále), a také ona už se prosadila mezi dospělými, v Plzni na sebe upozornila bronzem za osobní rekord 58.72.

Junioři

Šampionát se bude muset obejít bez jedné výrazné postavy této kategorie, Jakuba Davidíka. Vítěze loňského EYOFu a čtvrtého z MČR dospělých v Plzni na 800 metrů (letos osobák 1:48.44) čeká na této trati start na úterní Zlaté tretře. „Do budoucna bych se raději viděl na půlce, dvě rychlá kola jsou větší adrenalin,“ říká běžec, který však výtečně zvládá i patnáctistovku, drží na ní oba rekordy mezi dorostenci a letos o kategorii výš byl od NR kousek v Domažlicích (3:42.85 vs. 3:42.7).

I tak zůstávají ve startovní listině mezi juniory zajímavá jména. Třeba kladenský Daniel Lehar, který si udělal – na této úrovni – obří osobák o 71 setin na 46.46 při MČR družstev. Člen stříbrné štafety z MEJ v Boras sice nemá vážnějšího konkurenta, i tak by mohl být v ohrožení rekord šampionátu (46.88).

Favoritem dvoustovky je pak jihlavský Eduard Kubelík. Halový mistr mezi dospělými venku vyrovnal svůj absolutní osobák, jenž si zaběhl v hale – 21.26. Trochu lepší maximum má Jiří Pechar (21.23), ale letos se zatím na tuto výkonnost nedostal (21.68). Kubelík bude adeptem přinejmenším na medaili i na stovce (letos OR 10.73).

Zvědavi budeme na výkony jabloneckého Františka Doubka, aktuálně čtvrtý nejlepší juniorský desetibojař české historie (letos 7666) má přihlášeny tři disciplíny, na 110 př., dálku i oštěp patří horkým kandidátům medaile, na překážkách je favoritem číslo jedna.

Ve výškařském sektoru se rýsuje zajímavý duel skokanů s osobáky na 210 a výše, kteří mají stříbrné medaile ze šampionátů dospělých. Jan Štefela z venku z domácí půdy z Plzně (letos OR 212), královéhradecký Jakub Bělík z Ostravy (OR 210).

Dorostenky

Highlightem nejen kategorie mladších dívek, ale vůbec celého šampionátu by měla být stovka. Utkají se tu olomoucká Eva Kubíčková, stříbrná z MČR v Plzni v osobním rekordu 11.62, jablonecká Adéla Novotná, dorostenecká rekordmanka na 60 m z haly, která se letos na dvě setiny přiblížila svému loňskému osobáku (11.78 a 11.76), počítat se však musí i s Hanou Blažkovou z Tišnova, která se zlepšila na 11.82.

Kubíčková bude favoritkou i na stovce překážek spolu s jabloneckou Vendulou Štanclovou, obě si v sezóně posunuly svá maxima, prvně jmenovaná na 13.65, její očekávaná soupeřka na 13.68. Novotná pak bude adeptkou na zlato, byť venku neběhala na této trati ani zdaleka tak rychlé časy jako v hale (dvakrát pod 24 vteřin plus 24.05).

Z široké palety disciplín, kde bude favoritkou, mohla vybírat Pavla Štoudková z Olympu Brno, vede totiž tabulky na 400, 800 i 1500 metrů. Bronzová z MČR v Plzni na patnáctce má v přihláškách „mezi svými“ uvedeny dvě kratší distance (letos 55.87/55.44h a 2:08.24), na obou tratích by měla být její hlavní vyzývatelkou Anna Cagašová z Frýdku-Místku, na čtvrtce má letos velmi podobnou výkonnost (56.11/55.59h) na půlce horší (2:12.86), ale zase zde hraje větší roli taktika.

S velkým očekáváním lze vzhlížet do koulařského sektoru, kde se představí domácí Katrin Brzyszkowská. Ta už v sezóně čtyřikrát dostala náčiní za letitý dorostenecký národní rekord, naposledy jej posunula minulý víkend při klubové soutěži v Třinci už na 17.42. Ve velkém ohrožení bude v Ostravě přinejmenším tři roky starý rekord šampionátu 16.80.

Dorost

Také v kategorii dorostenců najdeme několik jmen, která zaslouží pozornost. Čtvrtkař Tadeáš Plaček z Univerzity Brno v hale překonal osobákem 47.90 rekord šampionátu Pavla Masláka, v srpnu zaběhl 48 rovných, navíc to bylo v Ostravě, což naznačuje, že nic nebrání útoku i na maximum venkovního MČR v Ostravě, jež drží Martin Hrstka (48.03). Ač prvním rokem dorostenec, na 110 m př. už nastoupí jako favorit Tomáš Dvořák, jenž na krátkých překážkách lámal ve velkém žákovské rekordy.

Velmi zajímavé by mohl být běhy, kde by mohly být v ohrožení nejlepší časy historie šampionátu. O mistrovský double 1500-3000 m by měl usilovat liberecký David Šlapák, na kratší trati skončil osmý mezi dospělými. Půlkař Jiří Pavel Češka ze Spartaku Praha 4 zaběhl v sobotu v Ústí nad Orlicí kvalitní osobák 1:51.27, lepší než stávající rekord MČR. Podobně je na tom na dvoukilometrovém stýplu Tomáš Habarta z Uherského Hradiště s časem 5:52.55, navíc má ve venkovní sezóně impozantní bilanci, 12 závodů – 12 vítězství. Zajímavé také bude, jak si povede Jaromír Morávek (Smola chůze), jenž před měsícem zašel národní rekord na 5 km chůze – 21:46.26.

Ve skokanských sektorech upozorněme na šumperského výškaře Lukáše Vajdu (letos osobní rekord 207), turnovského tyčkaře Jakuba Šafáře (SB 460), proti němuž se postaví s podobnými výkony Jiří Novotný a Jáchym Štancl (oba OR 458), v dálce pak na vítkovického Šimona Navrátila (OR 728), v trojskoku opavského trojskokana Pavla Halátka (OR 14.49), ve vrzích pak na Jiřího Šandu z Hvězdy Pardubice v kouli (OR 18.86) a čejkovického Jakuba Kratochvíla v kladivu (70.08).

***

Šampionát odstartuje v sobotu v 8:45 a vyvrcholí v neděli po 16. hodině.

Sledovat jej bude možné přes stream na Facebooku Jsem atlet.

Další informace v rubrice Zaostřeno na

 

Michal Procházka, foto: ČAS - Jan Kucharčík

Vytisknout