přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. ledna 2020, 18:45

Dvacetimetrový Staněk a skvělé sprinty

Na 48. ročníku tradičního mítinku Jablonecká hala zahájilo sezónu hned několik českých reprezentantů včetně koulaře Tomáše Staňka, který dokázal přehodit dvacetimetrovou hranici. Vynikající časy byly k vidění na hladké i překážkové šedesátce.

Český koulařský rekordman Tomáš Staněk si v Jablonci odbyl svou letošní halovou premiéru a nejdelší pokus předvedl hned v úvodní sérii, když poslal své náčiní do vzdálenosti 20.06. Následně zaznamenal vyrovnanou sérii těsně pod hranicí dvaceti metrů, ale ke zlepšení již nedošlo. Přesto to našemu reprezentantovi stačilo k prvenství. Druhý Portugalec Tsanko Arnaudov však nezaostal daleko, když jeho nejdelší hod měřil 20.03. Třetímu Polákovi Jakubu Szyszwkowskému chyběly k pokoření „dvacítky“ čtyři centimetry (19.96).

Ve sprintu na 60 metrů proběhl očekávaný souboj mezi spoludržiteli českého rekordu na stovce Zdeňkem Stromšíkem a Janem Velebou. Zatímco první jmenovaný už letos v hale jednou závodil, pro toho druhého se jednalo o vstup do sezóny. Strhující duel nakonec vyzněl lépe pro Stromšíka, jen vylepšil letošní české maximum na 6.66. Veleba byl ovšem jen o setinu pomalejší a výkonem 6.67 zaostal pouhé dvě setiny za svým osobákem. Mezi ženami zvítězila dle očekávání Klára Seidlová, která při svém prvním letošním startu zaběhla 7.37. Zdatně jí sekundovala v novém osobním rekordu 7.42 Nikola Bendová. Třetí byla Polka Jagoda Mierzynska (7.50).

Na šedesátce překážek se hned v rozbězích blýskla Helena Jiranová, když si posunula hodnotu svého rok starého kariérního maxima o jedenáct setin na 8.20. Ve finále pak zaběhla 8.27, což stačilo na druhé místo. Rychlejší byla vítězná Maďarka Klaudia Soroková za 8.23. Jako třetí finišovala Lucie Koudelová v čase 8.36. Ve stejné disciplíně mužů svedli těsný souboj o primát Ukrajinec Viktor Solyanov s naším Davidem Rybou. O jedinou setinu byl nakonec rychlejší Solyanov (7.97). Druhý Ryba však nemusel být zklamaný. Poprvé v kariéře dokázal stlačit svůj čas pod osm vteřin, když se na výsledkové tabuli ukázalo 7.98. Třetí skončil další ukrajinský reprezentant Kyrylo Chomenko (8.03).

V tyčkařském sektoru zazářil Dan Bárta. Odchovanec jablonecké atletiky využil prostředí, které velmi dobře zná a jako jediný se úspěšně přenesl přes laťku ve výšce 540 centimetrů, což je hodnota jeho nového osobního rekordu. Navíc si připsal cenný skalp někdejšího evropského šampiona Poláka Roberta Sobery, jenž skočil 530 centimetrů. Stejnou hodnotu zdolal také třetí Matěj Ščerba.

Soutěži dálkařek dominovaly zahraniční závodnice. Nejdále dolétla ekvádorská favoritka Yuliana Angulová, která triumfovala za 637 centimetrů. Druhá byla Maďarka Diana Lestiová za 628. Třetí příčku si vyskákala Bulharka Milena Mitkovová (619). Nejlepší Češkou byla domácí Barbora Hůlková, když zapsala nejlépe 603 centimetrů. Mužské dálkařské klání opanoval Chorvat Sanjin Šimič výkonem 754 centimetrů.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout