přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. února 2020, 23:59

Duplantisův svěťák, triumfoval i Staněk

Světová halová tour se v polské Toruni lámala do své druhé poloviny (čtvrtý díl ze sedmi) a opět bylo k vidění několik skvostných výkonů. Mezi nimi vyčníval švédský tyčkař Armand Duplantis, jenž se díky zdolaným 617 cm stal novým světovým rekordmanem. Vědět o sobě dali i Češi, nejvíc vítěz koulařské soutěže Tomáš Staněk.

Kdo viděl rekordní pokusy švédského tyčkařského supertalentu v Düsseldorfu, musel si říkat, že se dosavadní světové maximum Renauda Lavillenieho svých šestých narozenin nejspíš nedožije (Francouz 616 skočil v Doněcku 15. února 2014). Druhý pokus na 617 Armand Duplantis při předešlém dílu „tour“ jen lehce shodil, v Toruni to byl právě druhý pokus na rekordní výšce, který mu přinesl úspěch. Paradoxně asi „Mondovi“ pomohlo, že tentokrát nebyla tak ostrá konkurence (chyběl například mistr světa Kendricks), a i těm přítomným se zrovna nedařilo. Dva vůbec do závodu nenastoupili a všech zbylých pět si vylámalo zuby na úrovni 562, kterou favorit po základu 552 vynechal. Další Švéd Jacobsson a Američan Ludwig tak na děleném druhém místě prohráli o 65 centimetrů!

Pak už si Duplantis v sektoru mohl laťku stavět, jak potřeboval. A skákal ve velké pohodě, 572, 592, ale i 601, což byl znovu vylepšený švédský rekord, zvládl napoprvé. Oproti Düsseldorfu, kde byl první pokus na světovém maximu už desátý v řadě, v Toruni měl za sebou teprve čtyři. A ušetřenou energii dokázal zúročit. Napoprvé si s laťkou v úrovni 617 ještě neporadil, ale napodruhé takřka čistým skokem ano. Hala explodovala, fotografové pouštěli aparáty a mezi prvními gratulanty rozjařenému 20letému mladíkovi byli soupeři. Brzy ale Duplantis zamířil za svou maminkou na tribunu. Ostatně, podívejte se na videozáznam z polské televize:

Velkou radost měl v Toruni také Tomáš Staněk. Porážku z Ostravy (ale i Düsseldorfu) svému velkému polskému soupeři Bukowieckému vrátil svěřenec Petra Stehlíka i s úroky. Domácí favorit nebyl ve své kůži a skončil šestý, dokonce až třetí mezi svými krajany (20.39). To Staněk byl nejlepší ze čtveřice, která překonala 21 metrů. Blízko této metě se dostal již v prvních dvou sériích (20.91 a 20.97), ve třetí si pak vzal vedení od dalšího polského siláka Michala Haratyka a pak už si jej nenechal vzít. K 21.86, což je Tomášův nejlepší pokus od srpna 2018 a je jen 2 cm od výkonu roku Bukowieckého, přidal ještě další kvalitní hody 21.23 a 21.47. Haratyk skončil druhý s 21.50, třetí byl Chorvat Filip Mihajlevič kousek za ním s 21.42, čtvrtý Nigerijec Enekwechi (21.04).

Skvostná byla patnáctistovka žen, zejména od tria Afričanek na čele, které si posunuly své osobní rekordy. Etiopanka Gudaf Tsegayová zůstala jen desetinu od zdolání hranice čtyř minut a s časem 4:00.09 se ujala vedení ve světových tabulkách. Její krajanka Lemlem Hailuová byla druhá s 4:01.79, třetí finišovala Maročanka Rababe Arafiová (4:02.46). Rychlého závodu využily české mílařky. Seřadily se sice až na sedmé a osmé příčce, ale Simona Vrzalová se ve třetím závodě po zranění dostala poprvé pod 4:10 (4:09.98) a Kristiina Mäki si o kousek před ní vylepšila halový osobní rekord – 4:09.82.

V rychlejším ze dvou běhů na 400 m kralovala Justyna Swiety-Erseticová, která zaběhla 51.37. Osobní rekord si vylepšila také Nizozemka Lisanne De Witteová, která o tři setiny předčila Švýcarku Sprungerovou – 51.90 vs. 51.93. V druhém běhu byla blizoučko k dílčímu vítězství Lada Vondrová, po seběhu vedla, nakonec ale o dvě setiny podlehla Polce Baumgart-Witanové, i tak svěřenkyně Jaroslava Jóna přidala další velmi kvalitní čas 52.41 a celkové páté místo.

Keňský půlkař Collins Kipruto si po Ostravě podmanil i Toruň, kde si za svými zády udržel domácí hvězdné středotraťaře i lídra sezónních tabulek Reuthera. Kipruto si dále vylepšil svůj halový osobní rekord, teď už na velmi kvalitních 1:45.86. Poražené Adama Kszczota a Marcina Lewandowského mohla těšit sezónní maxima, 1:46.01 a 1:46.05. Němec Reuther byl čtvrtý (1:46.26). Filip Šnejdr vylepšil o pár setinek výkon z Düsseldorfu na 1:47.37, v nabitém závodě to stačilo na deváté místo.

Úřadující halový mistr Evropy na 60 metrů Ján Volko byl nejrychlejší v rozběhu, a následně i ve finále. Tam to však bylo nesmírně těsné: čtyři nejlepší dělily pouhé tři setiny. Hvězdný Slovák se vybičoval k času 6.58, setinu za svým národním rekordem, nejblíže mu byl díky osobáku 6.59 Nizozemec Joris Van Gool, Brit Richard Kilty skončil navzdory raketovému startu (reakce 0.108) až třetí s 6.60, čtvrtý byl Polák Olszewski (6.61). Zdeněk Stromšík proklouzl jako poslední do finále, i v něm měl však slabou startovní reakci, zopakoval rozběhový čas 6.73 a skončil sedmý.

Američanka Shania Collinsová dokázala proti první fázi šedesátky ve finále o desetinu zrychlit a v čase 7.24 zvítězila. Slovinka Maja Mihalinecová a Švýcarka Ajla Del Ponteová si zlepšily svá sezónní maxima na 7.26 a obsadily druhou a třetí příčku. Podobně jako Zdeněk se ani Klára Seidlová nemohla opřít o svou jindy rychlou startovní reakci a i když finálový čas oproti rozběhu o dvě setiny zlepšila, skončila se 7.41 osmá.

Skvělou sérii předvedla v dálkařském sektoru Maryna Bech-Romančuková. Ukrajinka by vyhrála všemi šesti pokusy, 6.64-6.63-6.73-6.85-6.77-6.96. Posledním skokem pak překonala sebe sama, a to nejen na čele světových tabulek, ale ve své kariéře. Osobák si vylepšila také její nejlepší sekundantka Nigerijka Ese Brumeová, která předvedla (rovněž šestým pokusem) 662. V těsné bitvě o třetí místo uspěla Britka Ugenová s 652.

Britský překážkář Andrew Pozzi potvrdil ve finále pozici jedničky z rozběhu. Neměl to však vůbec snadné, ačkoli zaběhl 7.53 (setinu za vlastním výkonem roku), jeho rivalové Jarret Eaton z USA a Damian Czykier zůstali o další setinu za ním - 7.54. Polák prohrál druhé místo o pouhé tři tisíciny, těšit ho však mohl vylepšený osobní rekord.

Na mužské (podobně jako na ženské) patnáctistovce si trojice nejlepších posunula osobní rekordy. Nejkvalitnější bude mít po Toruni Španěl Ignacio Fontes, jenž zaběhl 3:38.57, v cíli jej po půlvteřině následoval Brazilec Thiago Andre po výkonu 3:39.13. Třetí příčku po těsném duelu s Novozélanďanem Carsonem vybojoval Ital Yassin Bouih (3:42.24).

Trojice nejlepších se už v rozbězích vešla do rozmezí pouhých dvou setin. A ve finále to bylo velmi podobné. Prosadila se díky svému nejrychlejšímu času sezóny 7.87 Běloruska Alina Talajová, druhá Tobi Amusanová dosáhla stejného výkonu 7.89 jako Američanka Christina Clemonsová. Ta se o lepší výsledek připravila na startu, kde proti hlavním soupeřkám ztratila pět setin.

Mužskou čtvrtku ovládl díky osobnímu rekordu 46.26 Yousef Karam z Kuvajtu. Druhý skončil podobně jako v Ostravě Tony van Diepen z Nizozemska, a i čas měl takřka stejný jako „českém gala“, 46.78 (ve středu 46.79). Třetí příčku obsadil jeho krajan, vítěz druhého běhu Terrence Agard (47.66).

Výsledky

Michal Procházka, foto: worldathletics.org

Vytisknout