přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. května 2019, 11:57

Duplantis opět šestimetrový

Přinášíme tradiční víkendový přehled toho nejzajímavějšího, co se ve světě královny sportu událo.

Fayetteville

O nejvýraznější výkon na mítinku v americkém Fayetteville se postaral švédský tyčkařský talent Armand Duplantis. Evropský šampion z loňského roku dokázal podruhé v kariéře překonat magickou šestimetrovou hranici, když se třetím pokusem přenesl přes 600 centimetrů. Zároveň vylepšil od dva centimetry letitý univerzitní rekord Lawrence Johnsona z roku 1996. Duplantis potvrdil pozici leadera letošních světových statistik, když svůj vlastní výkon roku vylepšil o šest centimetrů.

Nejlepší světové časy padaly na krátkých překážkách. Na stodesítce zaběhl Grant Holloway již v rozběhu čas 13.07, čímž se vyhoupl do čela letošních světových tabulek. Ve finále pak zaběhl čas 13.12, ale na prvenství to nestačilo. Přemožitelem se mu stal Daniel Roberts, jenž zvítězil za 13.07 a momentálně se s Hollowayem dělí o nejlepší světový výkon. Stovku překážek žen opanovala Jamajčanka Janeek Brownová, když časem 12.55 o dvě setiny vylepšila svůj vlastní nejrychlejší světový čas tohoto roku.

Japonec Hakim Sani Brown se rozhodl vynechat Světový pohár štafet v Jokohamě a soustředil se na univerzitní klání. Odměnou mu byl nový osobní rekord 9.99 a stal se druhým japonským sprinterem historie, který na stovce pokořil hranici deseti vteřin. Nové osobní rekordy si zaběhli druhý Nigerijec Raymond Ekevwo (10.02) a třetí Američan Mustageem Williams (10.08).

Tchaj-cchang

V čínském Tchaj-cchangu proběhl mítink chodecké challenge IAAF, který byl zároveň i čínskou kvalifikací na světový šampionát v Dauhá. Dominovali domácí reprezentanti. V ženském závodě obsadily Číňanky hned prvních šest příček. Zvítězila Shijie Qieyang za 1:28:00 s šestnáctivteřinovým náskokem na Jiayu Yang (1:28:16). Na bronzový stupínek vystoupala Hong Liu (1:28:22).

Mužský závod se stal kořistí Haihuy Wanga, který se jako jediný dokázal dostat pod 1:20. Jeho vítězný čas měl hodnotu 1:19:48. Druhý skončil jeho reprezentační kolega Zelin Cai (1:20:13). Čínskou dominanci narušil třetí Brazilec Caio Bonfim (1:20:37).

Kielce

V Polsku padaly v rámci tradičního vrhačského mítinku velmi zajímavé výkony. Koulař Michal Haratyk se dostal do čela letošních evropských tabulek, když jeho náčiní dopadlo na 21.46. Druhý byl za 20.77 Jakub Szyszkowski. Třetí Kondrad Bukowiecki o jediný centimetr dvacet metrů nezdolal. Nejlepší evropský výkon zaznamenal také vítěz oštěpu Marcin Krukowski, jenž zapsal 84.76. V průběžných světových tabulkách mu patří čtvrtá pozice. Kladivářským soutěžím kralovali Wojciech Nowicki (75.55) a Joanna Fiodorowová (73.10).

Plzeň

Na veřejných závodech v Plzni se v disku blýskli svěřenci trenérky Lucie Plašilové. Jakub Forejt poslal svůj disk do vzdálenosti 61.43, což je jeho nový osobní rekord, se kterým se dělí o první místo v letošních juniorských evropských tabulkách se Španělem Yasielem Soterem. Daleko nezaostal ani Michal Forejt. Také on si vylepšil své kariérní maximum s 1.75 kilogramovým náčiním na 60.99 a v průběžných evropských statistikách se zařadil na třetí místo za Jakuba a Španěla Sotera.

Jokohama v číslech

Nejúspěšnější výpravou na Světovém poháru štafet v japonské Jokohamě se stala ta ze Spojených států amerických, která ovládla medailové i bodové hodnocení. Američané vybojovali celkem pět zlatých a dvě stříbrné medaile. O další cenné kovy je pak připravily diskvalifikace. Ze zlata se pak mohly radovat ještě výpravy Polska, Trinidadu a Tobaga, Francie a Brazílie. Na stupně vítězů vystoupali zástupci celkem šestnácti federací.

Američanům patřilo jasně i bodové hodnocení. Zde posbírali 54 bodů. Druhá Jamajka a třetí Japonsko jich měli na svém kontě 27. Elitní pětici v rámci této statistiky uzavírá Německo (18 b.) a Polsko (17 b.).

Jamajka a Itálie jsou jedinými zeměmi, kterým se podařilo kvalifikovat na světový šampionát v Dauhá ve všech pěti mistrovských disciplínách.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout